Domů     Jak skutečně žili lovci mamutů?
Jak skutečně žili lovci mamutů?
19.5.2018

Proslulá kniha Eduarda Štorcha líčí lovce mamutů jako srstí porostlé primitivní divochy, kteří se dorozumívali skřeky a posunky. Byli ale takoví doopravdy? Co o nich víme dnes? 

Asi vás překvapí, že lovci mamutů ve skutečnosti vypadali docela „moderně“, jako dnešní lidé. Velmi krásně a nápaditě se odívali a zdobili.

Kožené oděvy si pošívali korálky a ulitami (na jednom oděvu jich mohlo být i několik tisíc) nebo je zdobili dekorativními pásky, řemínky nebo kožešinou. I jejich účesy byly velmi rozmanité. Dokládají to sošky, které se z té doby dochovaly.

Mají totiž často copy nebo jednoduché či složitěji zapletené drdoly. Někdy mají zase krátký sestřih nebo dlouhé vlnité vlasy.

Kde lovci mamutů žili?

Legendární lovci mamutů žili před 27 000 až 23 000 lety, a to na území dnešní moravské Pálavy, Polska a severního Rakouska. Skutečným centrem této kultury byla přitom Morava.

Do dalších oblastí (včetně české kotliny) se začali přemisťovat až ve chvíli, kdy se na Moravě kvůli ochlazení klimatu už nemohli všichni uživit.

A tak mezi nejvýznamnější archeologické lokality dokládající tuto kulturu dnes patří Dolní Věstonice (odkud pochází slavná Věstonická venuše), Předmostí u Přerova a Pavlov, který dal i této pravěké kultuře název („pavlovien“).

Mluvili a vypadali jako my

Proč o nich tedy Eduard Štorch psal jako o primitivních divoších? „Badatelé si je před sto lety představovali jako zatím ne zcela hotové lidi, kteří neuměli ani pořádně mluvit, a tak se dorozumívali hlavně skřeky a posunky.

Na základě poznatků etnografie a studia života přírodních národů dnes víme, že to tak nemohlo být,“ říká archeolog Petr Šída. „Vzhledem k tomu, jak byla bohatá jejich hmotná kultura, ta duchovní musela být ještě bohatší.

To znamená, že tehdejší lidé určitě mluvili a vypadali stejně jako my, jen neměli takové technické prostředky.“

Lovci mamutů měli složitou duchovní kulturu.
Lovci mamutů měli složitou duchovní kulturu.

Nejlepší lovci na světě

Z nálezů koster v Dolních Věstonicích nebo Předmostí je patrné, že tehdejší muži dorůstali do výšky 180 centimetrů, takže to byli chlapi jako hory. Navíc podle všeho byli jedněmi z nejlepších lovců na světě.

Jejich zuby totiž prozrazují, že nikdy netrpěli hladem. Vyráběli si i velmi účinné a spolehlivé zbraně, jejichž konstrukce navíc prozrazují velkou řemeslnou zručnost.

Dokázali například chemicky změkčit a narovnat mamutí kel a vyrobit z něj kopí dlouhé dva metry. Zároveň museli být úspěšnými stopaři – museli umět zvíře vypátrat a přiblížit se k němu na minimální vzdálenost.

A pak už jen stačilo vystřelit šíp s pilkovitým hrotem. Je třeba dodat, že takto byla ale lovena menší a středně velká zvířata, jako jsou zajíci, polární lišky nebo vlci.

Na ulovení větších zvířat, jako jelenů, sobů, bizonů a mamutů, se používaly hroty ze slonoviny či z kamene.

Lovci museli být úspěšnými stopaři a přiblížit se k němu na minimální vzdálenost.
Lovci museli být úspěšnými stopaři a přiblížit se k němu na minimální vzdálenost.

Mamutí mládě má jemné masíčko

To, co pavlovienci lovili často, byli mamuti. Ale pozor! Dospělého jedince zdolávali jen vzácně, raději měli mamutí mláďata. Jednak bylo snazší a méně nebezpečné je zabít, jednak jejich maso bylo daleko jemnější a měkčí. A i přes menší vzrůst mláďat ho byl vždy dostatek!

Jako rána střelnou zbraní

Na lov mamutů si pak lidé vyráběli speciální zbraně – kopí s dlouhým a v průřezu kulatým hrotem. Takový hrot totiž pronikl hluboko do těla zvířete, a jak těžká násada zbraně klesala k zemi, hrot zvířeti vážně potrhal vnitřní orgány.

Ačkoli byl tedy průnik zbraně do těla velmi úzký, způsobil rozsáhlá zranění (podobná těm, jaká dokáže způsobit střelná zbraň), a zvíře tak vykrvácelo a zahynulo velice rychle. (Poznámka:

Tento způsob lovu však pavlovienci nevynalezli, praktikoval se již půl milionu let.)

Lovci mamutů, nebo zajíců?

Uloveného mamuta pak lovci dokázali využít stoprocentně. Zvlášť kly byly vhodným materiálem pro zhotovování sošek, ozdob a nejrůznějších nástrojů. Z tohoto materiálu se dochovaly i jehly, kuchyňské náčiní, zbraně či kolíky.

Na druhou stranu archeologové podle kosterních pozůstatků zjistili, že pavlovienci vůbec nejčastěji lovili malá zvířata, jako zajíce a lišky. Proto se jim v odborných kruzích někdy říká i „lovci zajíců“.

Jak bydleli

Z gravettienu, období kultury pavlovských lovců, se dochovala veliká sídliště, třeba stopy po několika chatách, které zřejmě vytvářely tábor. Chaty měly průměr kolem pěti metrů a žilo v nich asi 3–10 lidí.

Počítáme-li, že v jednom táboře mohlo takových chat být i deset, dostáváme se ke zjištění, takto pohromadě mohla žít až stovka lidí.

Dále je zajímavé, že i když nás od nich dělí asi 25 000 let, v davu lidí bychom si jich v dnešním oblečení pravděpodobně ani nevšimli. Jak dokládají kosterní nálezy, jejich tělesné proporce byly velice blízké těm našim.

Ještě přesnější představu pak máme o tom, jak se oblékali (z dochovaných sošek, portrétů apod.). Představa, že chodili odění velmi spoře, je přitom zcela mylná.

Vždyť oděv musel v první řadě plnit ryze praktickou funkci, tedy chránit svého nositele před krutým pravěkým podnebím! A o tom, že měl i svou estetickou funkci, jsme podrobně psali již výše.

Po lovcích se zachovalo mnoho nejrůznějších předmětů.
Po lovcích se zachovalo mnoho nejrůznějších předmětů.

Divoši, nebo inteligenti?

Lovci v románu Eduarda Štorcha mají problém mluvit i počítat. Jejich rozhovory večer končí, protože kvůli tmě již nevidí posunky toho druhého. Neumějí ani rozdělat oheň. Tyto představy jsou dnes již překonány.

Je téměř jisté, že kolem táborových ohňů muselo být každý večer velmi živo. A i když Štorch nechává své lovce bojovat s nepřátelskými skupinami, my tyto vzájemné konflikty nepředpokládáme. Při tehdejší hustotě populace by totiž byly zbytečné. Lovci byli tehdy spíše rádi, když potkali někoho, s kým si mohou popovídat.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
reklama
historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami