Skip to content
reklama
reklama

Jak bude vypadat lední hokej v roce 2056? To neuhádnete!

Pamatujete si, jak vypadal hokej v roce 1976, tedy před čtyřiceti lety? Byl poněkud pomalejší, méně silový, hráči vypadali hubenější a všechny obvykle převálcovala sovětská mašina, i když zrovna v roce 1976 titul mistrů světa vybojovalo Československo.

Dnešní hokejista vypadá vedle takového Vladimíra Martince nebo Ivana Hlinky v dobách jejich největší slávy trochu jako mastodont. To je dáno především tím, že současní hokejisté mají na sobě více chráničů, které jsou zároveň i kvalitnější.

02
Hokej se rok od roku stává stále rychlejším sportem.

Za třicet let budou hokejové dresy aerodynamičtější, struktura tkaniny umožní rychlejší pohyb. Koneckonců, takové elastické dresy poprvé vyzkoušel kanadský tým už na zimní olympiádě v Turíně. Za čtyřicet let budou tyto dresy běžnou výbavou i třeba žákovských družstev.

Podobně jako fotbalový míč, i hokejový puk bude vybaven čipy, které okamžitě vyšlou signál, jakmile kotouč překročí brankovou čáru.

Czech Republic’s Jakub Voracek, right, celebrates with his teammate Jan Kovar, left, after scoring during the Hockey World Championships Group A match against Latvia in Prague, Czech Republic, Saturday, May 2, 2015. (AP Photo/Petr David Josek)
Jakub Voráček se raduje z gólu v dresu české reprezentace.

Lední hokej je do značné míry limitován tím, že k jeho provozování je nutný led, jak ostatně praví jeho název. Tento handicap by se dal odstranit zdokonalením umělých ploch, na kterých se dá bruslit. Podobné plochy byly již testovány, ale hráči si stěžovali, že jsou příliš pomalé.

Příkladem může být umělý led SUPERICE, na kterém lze provozovat hokej, krasobruslení, nebo curling. Právě tento systém se nyní zdokonaluje a možná poznají tyto zimní sporty zanedlouho i v rovníkové Africe.

05
Lední hokej proniká i do míst, kde by jej nikdo nečekal. Na snímku hokejisté z Keni. Kdoví, zda zde naší reprezentaci neroste nový konkurent.

Pro obyvatele Kanady je hokej náboženstvím. Vrcholí-li boje o Stanleyův pohár, téměř žádného Kanaďana nezajímá nic jiného. Však také Kanaďané se smíchem říkají, že každá vláda musí na přelomu května a června počítat s tím, že prudce klesá hrubý národní produkt, i když zrovna letos kanadské kluby dopadly dost tristně.

Proto asi nepřekvapí, že právě kanadské laboratoře pracují na zkvalitnění výbavy pro hokejisty.

VANCOUVER, BC - FEBRUARY 19: Jaromir Jagr #68 of Czech Republic looks on during the ice hockey men's preliminary game between Czech Republic and Latvia on day 8 of the Vancouver 2010 Winter Olympics at Canada Hockey Place on February 19, 2010 in Vancouver, Canada. (Photo by Bruce Bennett/Getty Images)
Hokej se zrychluje, ale nestárnoucí Jaromír Jágr stále drží krok s těmi nejlepšími.

Zajímavým projektem, který vyšel z jejich útrob, jsou vyhřívané brusle. Přesněji řečeno brusle, jejichž nože si udrží stálou teplotu okolo pěti stupňů Celsia. O ledním hokeji se říká, že je to nejrychlejší kolektivní hra na světě a tyto brusle by jej měly zrychlit ještě více.

Hokejistu totiž nebude tolik brzdit tření a odpor. Údajně i televizní kameramani budou mít dost práce, aby jim hokejista neujel ze záběru.

Foto: AP, hockeytutorial, startribune, sbnation, lakingsinsider
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …