Pamatujete si, jak vypadal hokej v roce 1976, tedy před čtyřiceti lety? Byl poněkud pomalejší, méně silový, hráči vypadali hubenější a všechny obvykle převálcovala sovětská mašina, i když zrovna v roce 1976 titul mistrů světa vybojovalo Československo.
Dnešní hokejista vypadá vedle takového Vladimíra Martince nebo Ivana Hlinky v dobách jejich největší slávy trochu jako mastodont. To je dáno především tím, že současní hokejisté mají na sobě více chráničů, které jsou zároveň i kvalitnější.

Za třicet let budou hokejové dresy aerodynamičtější, struktura tkaniny umožní rychlejší pohyb. Koneckonců, takové elastické dresy poprvé vyzkoušel kanadský tým už na zimní olympiádě v Turíně. Za čtyřicet let budou tyto dresy běžnou výbavou i třeba žákovských družstev.
Podobně jako fotbalový míč, i hokejový puk bude vybaven čipy, které okamžitě vyšlou signál, jakmile kotouč překročí brankovou čáru.

Lední hokej je do značné míry limitován tím, že k jeho provozování je nutný led, jak ostatně praví jeho název. Tento handicap by se dal odstranit zdokonalením umělých ploch, na kterých se dá bruslit. Podobné plochy byly již testovány, ale hráči si stěžovali, že jsou příliš pomalé.
Příkladem může být umělý led SUPERICE, na kterém lze provozovat hokej, krasobruslení, nebo curling. Právě tento systém se nyní zdokonaluje a možná poznají tyto zimní sporty zanedlouho i v rovníkové Africe.

Pro obyvatele Kanady je hokej náboženstvím. Vrcholí-li boje o Stanleyův pohár, téměř žádného Kanaďana nezajímá nic jiného. Však také Kanaďané se smíchem říkají, že každá vláda musí na přelomu května a června počítat s tím, že prudce klesá hrubý národní produkt, i když zrovna letos kanadské kluby dopadly dost tristně.
Proto asi nepřekvapí, že právě kanadské laboratoře pracují na zkvalitnění výbavy pro hokejisty.

Zajímavým projektem, který vyšel z jejich útrob, jsou vyhřívané brusle. Přesněji řečeno brusle, jejichž nože si udrží stálou teplotu okolo pěti stupňů Celsia. O ledním hokeji se říká, že je to nejrychlejší kolektivní hra na světě a tyto brusle by jej měly zrychlit ještě více.
Hokejistu totiž nebude tolik brzdit tření a odpor. Údajně i televizní kameramani budou mít dost práce, aby jim hokejista neujel ze záběru.