Domů     Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
15.7.2024

Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle.

Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie.

Zábava pro carevnu

Nejstarší zmínky o klouzání po „umělých kopcích“ pocházejí z Ruska 15. století. O jejich popularizaci se postará Kateřina II. Veliká (1729-1796), která chce jeden pro své potěšení.

Dostává 20 metrů vysokou dřevěnou konstrukci s dráhou, která se polévá vodou a protože ruská zima pracuje rychle, může se jít brzy klouzat. Je tak nadšená, že jich kolem svého paláce nechá postavit několik. Bohatě zdobených, s různými sklony i šířkou.

Nechybí jim ani čajový salónek. Neobvyklá kratochvíle se stává hitem nejprve u ruské šlechty, ale koncem 18. století už na umělých kopcích řádí i méně vznešení Rusové.

Časem se nápad rozšíří i za hranice, kde se ještě dnes horské dráze často říká Ruská hora. Paradoxem je, že v Rusku jim pro změnu říkají Americká hora.

Za první dráhu vděčíme Kateřině II, která se moc ráda klouže. (Fjodor Rokotov, Volné dílo, commons.wikimedia)
Za první dráhu vděčíme Kateřině II, která se moc ráda klouže. (Fjodor Rokotov, Volné dílo, commons.wikimedia)

Kde chybí led, pomohou kolečka

Lidé nechtějí o zábavu přijít ani s jarním táním a dva francouzské podnikavce napadne přidělat na sáně kolečka. Svou vylepšenou dráhu otvírají 8. července 1817 v pařížském parku Beaujon.

Rozhodujícím evolučním krokem k horské dráze je pak nápad, jak vozíky bezpečně ukotvit na dráhu pomocí kolejnic, což dovoluje zvýšit rychlost a přidat další atrakce.

Ať už klopené zatáčky, nebo v roce 1846 z Anglie dovezenou Chemin de Centrifuge, 13 metrů dlouhou dráhu se smyčkou o průměru 4 metry, kde se odvážlivci na okamžik ocitají hlavou dolů. Atrakce funguje asi 20 let, než zájem opadne.

Možná i kvůli nehodám a zdravotním potížím z přetížení. Spíše než na looping začnou podnikatelé sázet na délku jízdy. Například v roce 1887 láká francouzský podnikatel Joseph Oller (1839–1922) na Les Montagnes Russes Belleville, dlouhou 200 metrů.

Její první dráha ještě nebyla moc složitá a nikde žádný looping První (Francesco Bartolomeo Rastrelli, volné dílo, commons.wikimedia)
Její první dráha ještě nebyla moc složitá a nikde žádný looping První (Francesco Bartolomeo Rastrelli, volné dílo, commons.wikimedia)

Místo uhlí vozí turisty

Hitem se horská dráha stává i v Americe. Ta první však nestojí v zábavním parku a už vůbec tu zpočátku není pro srandu turistům. Mauch Chunk Switchback Train je od roku 1827 samospádná železnice pro dopravu uhlí.

Od roku 1872 si tu však mohou zájemci za 50 centů vyzkoušet na 14 km dlouhé trase notně adrenalinovou jízdu.

Slávu amerických horských drah odstartuje v roce 1884 LaMarcus Thompson (1848–1919), který posbírá dosavadní nápady a zkušenosti z Evropy i Ameriky, a na Coney Island v Brooklynu postaví svou první, 183 metrů dlouhou.

Ač je maximální rychlost pouze 9 km/hod, má takový úspěch, že se mu investice 1600 dolarů vrátí za tři týdny. Není divu, že má brzy konkurenci. Trumfne ho především Phillip Hinkle, který k oválné dráze přidá řetězový výtah, jenž vozíky vytáhne na vrchol dráhy.

Další inovací jsou, kromě pokusů o různě klopené zatáčky, také tunely a malované kulisy obklopující dráhu. Vrací i looping, ovšem jen nakrátko, protože mnozí odvážlivci končí s poraněnou krční páteří.

Kateřina by zírala, kdyby viděla, jak horská dráha vypadá dnes (Dusso Janladde, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Kateřina by zírala, kdyby viděla, jak horská dráha vypadá dnes (Dusso Janladde, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Znovu to nakopne Disney

Horské dráhy zažívají zlatý věk. Jen v USA je jich v roce 1920 více než 1500. Jenže pak přichází Velká hospodářská krize a na adrenalin nejsou peníze ani nálada. Dráhy krachují, ty opuštěné se bourají.

Druhý dech jim dodá až Walt Disney (1901–1966), který v roce 1955 otvírá svůj Disneyland a jeho součástí je od roku 1959 také horská dráha zcela nového typu. Dřevěnou konstrukci nahradí kovová, dřevěná kola plast.

„Na rozdíl od dřevěných lišt mohou být ocelové trubky libovolně ohnuty, což umožňuje návrhářům vymýšlet nevídané smyčky, vývrtky a další manévry,“ píše historik Adam Sandy.

Úspěch odstartuje další vlnu nadšeného zájmu, a také soutěž o to, kdo nabídne větší adrenalin. Každá nová dráha se snaží ostatní trumfnout výškou, rychlostí, množstvím zatáček i loopingů (které se v roce 1975 konečně daří vyřešit tak, aby nebyly nebezpečné). Horská dráha je znovu vrcholnou atrakcí každého pořádného zábavního parku.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Jeremy Thompson, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
Historie
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
reklama
zajímavosti
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o […]
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
reklama
záhady a tajemství
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz