Domů     Fascinující svatováclavská koruna: Kam zmizel trn z Kristovy koruny?
Fascinující svatováclavská koruna: Kam zmizel trn z Kristovy koruny?
31.7.2024

Píše se rok 1346. Evropou obchází hladomor a desátý český král, toho času již slepý Jan Lucemburský (1296–1346), umírá v bitvě u severofrancouzského Kresčaku. Na trůn dosedá jeho syn, římsko-německý král Karel IV. (1316–1378).

Pro svou korunovaci nechá zhotovit jednu z nejkrásnějších korun středověké Evropy – zasvěcena bude svatému Václavovi (asi 907–935) a svou tajemnou důmyslností bude ohromovat i dnes.

Korunovační skvost se začne vyrábět již za života krále Jana a nemysleme si, že má jít o majetek nastávajícího vladaře. Naopak. Koruna má od počátku veřejnoprávní charakter – demonstruje spojení krále a země. Navíc jde o korunu relikviářovou.

Jsou v ní snad ostatky nějakého světce? Ne, ale v kříži na jejím vrcholu je uchováván údajný trn z trnové koruny Ježíše. Součást korunovačních klenotů se tak těší přímé papežské ochraně a čeští králové jsou tak symbolicky korunováni stejně, jako Kristus.

Tentýž rok vydává papež Klement VI. (1291–1352) bulu jasně určující, že má koruna spočinout na hlavě svatého Václava.

Sedm klíčů k pokladu

Zní to jako anachronismus. Jak posadit novou korunu na hlavu celá staletí mrtvého světce? Jednoduše. Václavova lebka si tou dobou hoví v relikviářové bustě ze zlaceného stříbra.

Posledním, komu se svatováclavská koruna právoplatně usadí na hlavě, je král a rakouský císař Ferdinand I. Dobrotivý (1793–1875).

Dnes je koruna spolu s žezlem a jablkem uschována v takzvané korunní komoře nad svatováclavskou kaplí katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Pokud byste k ní chtěli proniknout, potřebovali byste sedm klíčů.

Jeden má prezident České republiky, druhý předseda Senátu, třetí předseda Poslanecké sněmovny, další předseda vlády, primátor hlavního města Prahy a poslední dva mají v držení arcibiskup pražský a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta.

Kolik drahokamů najdeme na koruně?

Váží přesně 2,358 kilogramu a vyrobena je z 21 až 22karátového zlata v podobě milimetr silného plechu. Na relativně malém prostoru je umístěno neuvěřitelné množství drahokamů – celkem 96! Nechybějí mimo jiné jedny z největších safírů světa.

Dvě třetiny váhy představuje zlato, zbytek perly a drahokamy. Koruna je i s křížkem vysoká 19 centimetrů a tvoří ji čtyři pospojované díly. Pohromadě ji drží závlačky zakončené spinely. Kameny udržují na podkladu zlaté drápky.

Fotografie svatováclavské koruny pořízená před druhou světovou válkou. Foto: CC - volné dílo
Fotografie svatováclavské koruny pořízená před druhou světovou válkou. Foto: CC – volné dílo

Nasadil si Heydrich naši korunu?

Je listopad roku 1941 a prezident Emil Hácha (1872–1945) musí odevzdat všech 7 klíčů ke korunní komoře. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich (1904–1942) si zálibně prohlíží svatováclavskou korunu. Zkusí si ji i posadit na hlavu? Nevíme.

Jisté ale je, že když umírá 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce, legenda o ochranné moci svatováclavské koruny ožije. Podle ní každý, kdo ji bude neoprávněně nosit, do roka zemře.

Pověst přímo souvisí se vzácnou relikvií umístěnou v křížku na jejím vrcholu – údajným trnem z Kristovy koruny, který představuje symbol Ježíšova utrpení. Při restaurování vzácného klenotu v roce 2003 ale vyjde najevo, že dutina určená trnu je již prázdná!

Podlehl snad zubu času? Na koruně se zachová jen maličký latinský nápis, který prozrazuje, že tu trn skutečně byl: Tuto jest trn z koruny Páně.

Kde vzít zlato? Poslouží i manželčin pás

Zdálo by se, že ve středověku je zlata dost a královský rod přece nemůže mít problém skoupit drahé kameny. Jenže taková představa je naivní. Je pravděpodobné, že nová koruna vznikne přetvořením a důmyslným vylepšením starší přemyslovské koruny.

A to se týká jak části zlata, tak některých drahokamů. Spekuluje se, že z původní koruny pochází také křížek.

Francouzští králové darují našim panovníkům a jejich chotím několik vzácných trnů, osud většiny z nich lze i vystopovat, ovšem který konkrétní je v Karlově době dodán do koruny se bohužel neví. Recyklované jsou zřejmě i dva zlaté oblouky zastřešující korunu.

Mají šíři 27 milimetrů a k jejich výrobě posloužil svatební dar v podobě pásu, který dostane první manželka Karla IV. – krásná a srdečná Blanka z Valois (1316–1348). Temně červená čapka je pod ně vložena až roku 1723. Před ní má koruna mitru.

Korunovace Ferdinanda V. v roce 1836, kdy byla koruna naposled použita ke svému účelu. Foto: CC - volné dílo
Korunovace Ferdinanda V. v roce 1836, kdy byla koruna naposled použita ke svému účelu. Foto: CC – volné dílo

Odhalení po staletích: Rubín? Jen rubelit…

Turmalíny jsou podivuhodné kameny. Jde o hlavní nositele boru v zemské kůře. A právě pod turmalíny spadají minerály elbaity, které mohou mít v podstatě jakoukoliv barvu. Pokud jde o sytě růžovou až červenou, nazýváme je rubelity. Podobají se totiž rubínům.

A to tak, že na svatováclavské koruně mate jeden z nich dlouhá staletí. Středověká terminologie má s trochou nadsázky o drahých kamenech jasno: Je to červené? Je to karbunkulus! To ovšem může značit stejně tak rubín, rubelit, ale i třeba granáty či spinely.

Až novodobá expertíza v roce 1998 ukáže, že tenhle „rubín“, který je považován za vůbec největší zasazený do šperku, je ve skutečnosti rubelit. Ovšem: Možná pro změnu nejstarší použitý ve šperkařství!

Foto v úvodu: K. Pacovsky / CC BY-SA 4.0
Související články
Záhady a tajemství
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Záhady a tajemství
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhady a tajemství
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Záhady a tajemství
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
reklama
věda a technika
Od afrodiziaka po smrt: Puchýřník a taipan
Brouk, který dokáže zabít krále, a had s jedem pro stovku lidí. Puchýřník lékařský a taipan menší jsou živým důkazem, že jed může být lékem i zbraní – záleží jen na dávce. Puchýřník lékařský: Afrodiziakum, se kterým se to nesmělo přehnat Tito brouci s leskle zelenými krovkami hezky vypadají, ale nos nepotěší. Sami vylučují sekret […]
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
reklama
lifestyle
Nový cirkus: Jak se tradiční šapitó proměnilo v moderní umění
Zatímco klasické cirkusy bojují s kritikou kvůli zvířatům, nový cirkus vsadil na lidskou akrobacii, divadlo a příběhy. Jak vypadá cirkus 21. století a proč si získává celý svět? Stany a sloni Cirkusová představení se lidem trefila do noty: za pár let stála aréna v každém větším evropském městě a cirkus se dostal i do Spojených […]
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz