Domů     A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
24.7.2024

Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy!

Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna ve vzduchu! Přesto o létání stále panuje mnoho nesmyslných představ. Anebo na některých přesto něco bude?

Pokud hejno velkých ptáků vletí přímo do motorů, může to znamenat opravdový problém! Foto: kengkreingkrai / Pixabay.
Pokud hejno velkých ptáků vletí přímo do motorů, může to znamenat opravdový problém! Foto: kengkreingkrai / Pixabay.

Při střetu s ptákem se může letadlo zřítit

ANO

Na nebi původně létali jen ptáci. Když se k nim vetřou i letadla, klidný život jim naruší a v hustějším provozu dochází k nehodám. Může se při srážce s ptákem letadlu něco stát? Bohužel ano…

Let dvouplošníku Wright Model B na výstavě v Kalifornii končí tragédií! Pilot Calbraith Perry Rodgers (1879–1911) se střetne s hejnem ptáků, spadne do moře a 3. dubna 1912 se stane první obětí srážky letadla se zvířetem!

V říjnu 1960 letadlo společnosti Eastern Airlines zasáhne hejno špačků a několik jich vletí do motorů. Letadlo se zřítí a zemře 62 osob!

Avšak žádnou paniku, v drtivé většině případů střetů ptáka s letadlem se (kromě smrti ptáka) nestane nic vážného. Letadla navíc létají v takových výškách, kde už ptáci téměř nejsou.

A během startu a přistání je v okolí letiště rozhánějí cvičení psi, jestřábi a sokoli.

Telefon před startem raději vypněte. Pokud ale zapomenete, katastrofu to nejspíš nezpůsobí. Foto: OrnaW / Pixabay.
Telefon před startem raději vypněte. Pokud ale zapomenete, katastrofu to nejspíš nezpůsobí. Foto: OrnaW / Pixabay.

Zapnutý telefon na palubě způsobí katastrofu

NE

Všechna elektronická zařízení jako tablety, telefony či notebooky můžete používat pouze v letovém režimu!“ Co když ale někdo pokyny nedodrží a mobil nechá normálně zapnutý? Nemůže letadlo spadnout? Buďte v klidu…

Konstruktéři moderních letadel se záplavou elektroniky na palubě počítají. A letadla vybavují takovou řídící technologií, jejíž chod naše přístroje opravdu neohrozí!

A co se tedy stane, když necháte telefon v běžném provozu? Po celou cestu bude hledat signál, což může narušit komunikaci s řídící věží.

Ve sluchátkách mohou piloti zaslechnout nežádoucí zvuky, podobné těm, které vydává zapnuté rádio, když vedle něj leží mobil a někdo vám zavolá. Starší systémy letadel byly k elektronice náchylnější, dnes jsou však rizika minimální.

Nedoporučuje se však mít zrak zabořený v telefonu při startu nebo přistávání. Protože pak nejsme ve střehu, kdyby došlo k nečekané situaci.

Riziko, že nedoletíte šťastně do cíle, je 1 : 4 milionům. Foto: JESHOOTS-com / Pixabay.
Riziko, že nedoletíte šťastně do cíle, je 1 : 4 milionům. Foto: JESHOOTS-com / Pixabay.

Létání je nejbezpečnější dopravou na světě

ANO

Pocit deseti kilometrů prázdna pod nohama pro některé z nás není nejpříjemnější. Raději tedy do letadla nevročíte? Strach opravdu nutný není…

Každý den na světě vzlétne asi 100 000 dopravních letadel. A opravdu jen vzácně se stane, že některé z nich nedoletí do cíle. Pravděpodobnost, že vaše letadlo spadne, je velmi velmi malá, např. statistky American Safety Network uvádějí 1 : 4 milionům!

Riziko dopravní nehody v autě je oproti tomu asi 1 : 300.

Chcete si pro všechny případy alespoň vybrat sedadlo, které je „nejbezpečnější“ ? Někdy se tak označují místa ve středu letadla, kde jsou nouzové výhody a také nejpevnější konstrukce. Jiní radí sedadla úplně vzadu, tam si ale zas užijete nejsilnější turbulence.

Dokud jste ve velké výšce, z letadla nevypadnete, velký přetlak drží dveře pevně zavřené. Foto: dayamay / Pixabay.
Dokud jste ve velké výšce, z letadla nevypadnete, velký přetlak drží dveře pevně zavřené. Foto: dayamay / Pixabay.

Za letu nelze otevřít dveře

ANO

Občas médii prolétne zpráva o šílených pasažérech, kteří zkouší v letadle otevřít dveře. Ostatní se mu v tom snaží zabránit ze všech sil. Co když se mu to ale skutečně podaří? Bojíte se zbytečně!

Dopraví letadla létají ve výšce 9 až 13 kilometrů. A tam už je tak nízký tlak a málo kyslíku, že venku bychom rázem upadli do bezvědomí! Proto je do kabiny letadla vháněn stlačený vzduch a udržován takový tlak, aby všichni mohli normálně dýchat.

Rozdíl vnějšího a vnitřního tlaku tak může být asi 55 000 : 1 newtonu na m2 ! Obrovský přetlak drží dveře natlačené v rámu, vážily by v tu chvíli více než tunu a jeden člověk s nimi rozhodně nehne!

Přesto se vloni v květnu podaří otevřít dveře pasažérovi letadla společnosti Asian Airlines, letícího do korejského Tegu. Ovšem až krátce před přistáním, ve výšce, kdy už je okolní tlak na běžných hodnotách.

Z kyslíkové masky proudí kyslík

NE

Kyslíkovou masku nasaďte nejprve sobě, a pak teprve svým dětem,“ připomíná letuška před startem, zatímco si všichni přejí ji nikdy nepoužít. Pokud by na to přeci došlo, víte, co z oné „kyslíkové masky“ proudí? Kyslík to není!

Kdyby poklesl tlak v kabině, po nasazení masky nadýcháte peroxid barnatý, chlornan sodný či chlornan draselný.

Proč tak divné sloučeniny, které najdeme v čističích prostředcích, pyrotechnice a přípravkům proti plevelu? Jejich kombinací totiž vzniká právě dýchatelný kyslík, který vám vydrží třeba na 10 až 20 minut. Než pilot navede letadlo do takové výšky, kde už se dýchat dá.

Čistý kyslík není v maskách proto, že by musely být na palubě těžké nádrže se zásobami. A také by hrozilo nebezpečí požáru.

Bez pilotů letadlo opravdu nikam nedoletí! Foto: thomaszbinden/ Pixabay.
Bez pilotů letadlo opravdu nikam nedoletí! Foto: thomaszbinden/ Pixabay.

Turbulence mohou letadlo poslat k zemi

NE

Uprostřed letu ozve výstražný zvuk a na panelu před vámi se objeví symbol zapnutého pásu. Už vám tuhne krve žilách? Teď přijdou turbulence! Ale žádnou paniku…

Turbulence je neuspořádané proudění vzduchu. Vzniká tehdy, když se sejdou proudy s různými vlastnostmi, třeba rozdílnou teplotou či rychlostí větru. Můžete mít pocit, že to s vámi

„pořádně otřese“, ale nemějte strach. Dnešní letadla jsou na takovou zátěž stavěná a opravdu vážné nehody zapříčiněné turbulencemi jsou vzácné.

K jedné z nich bohužel dojde letos květnu při letu společnosti Singapore Airlines z Londýna do Singapuru. Ve výšce 11 200 km nastanou tak mimořádné turbulence, že to nepřipoutané cestující vymrští ze sedaček! Přes dvacet je jich zraněno a jeden zemře.

Jde však teprve o druhou známou oběť turbulencí, poprvé zemře roku 1997 cestující z Tokia do Honolulu.

Letadlo neumí letět samo

ANO

A co když pilot usne a druhý dostane infarkt? Pak letadlo poletí v automatickém režimu. Ten už dnes funguje tak dobře, že mohou piloti sedět s nohama nahoře a kochat se krajinou… Pokud máte podobnou představu, jste na omylu!

Autopilot není žádným kouzelným systémem, který funguje sám! V mnoha úkonech pilotům pomáhá, třeba udržovat výšku a kurz, ovšem pracuje až na základě pokynů, které mu oni sami dají.

Piloti se tedy musí naučit tyto systémy správně používat, jinak by jim byly k ničemu.

Dopravní letadlo není autonomním dronem! Kdo chce být pilotem, musí absolvovat náročný výcvik a neustále se zdokonalovat ve znalostech moderních technologií. A především se umět soustředit a rozhodovat i v takových situacích, kdy si žádný autopilot neporadí…

Foto: úvodní foto: LeeRosario / Pixabay 1–5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Věda a technika
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
Věda a technika
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Věda a technika
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
reklama
zajímavosti
Pivo vs. víno a katastrofa z Ameriky: Jak se české vinařství potýkalo s výzvami
V 19. století se české a moravské vinařství ocitlo pod tlakem. Rostoucí obliba piva, zrušení roboty a dovoz levných uherských vín způsobily propad spotřeby a úbytek vinic. K tomu se přidala devastující rána z Ameriky – révokaz a houbové choroby, které zdecimovaly evropské vinice. Projděte s námi toto náročné období, kdy se vinaři museli přizpůsobit […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
reklama
věda a technika
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Budoucnost nadzvukového cestování: X-59 QueSST a návrat ke komerčním letům
Nadzvukové cestování pro běžného smrtelníka je v současnosti nedostižné, ale to se brzy může změnit! Po tragickém konci Concordu a Tu-144 se pozornost leteckých inženýrů znovu obrací k civilním nadzvukovým letům. Nejnovější nadějí je experimentální letoun X-59 QueSST, vyvíjený NASA a Lockheed Martin, který slibuje eliminovat rušivý akustický třesk. Jak daleko je lidstvo od návratu […]
Holubi: Mistři navigace a symboly. Od prehistorie po moderní vědu
Od starověkých civilizací až po moderní vědu fascinují holubi lidstvo svými mimořádnými schopnostmi. Jejich dokonalý orientační smysl, neuvěřitelná rychlost a schopnost přežití v nejrůznějších podmínkách je činí jedinečnými. Zatímco v městském prostředí je často vnímáme jako obtížné, jejich historie je plná příběhů o tom, jak zachraňovali životy, pomáhali budovat impéria a inspirovali umělce po tisíciletí. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz