Pod bělostnou kožešinou skrývá temnou pokožku, která umí pohlcovat sluneční paprsky, takže mu spíš hrozí přehřátí. Když nemá lední medvídek zrovna co polknout, naordinuje si hladovku i na několik měsíců.
Jinak je jeho nejoblíbenější lahůdkou tuleň, nepohrdne ale ani člověkem!
1. Běloch? Kdepak, černoch!
Z pohledu na ně mrazí, jejich sněhově bílý kožíšek budí dojem, že jim musí být spíš chladno. Opak je ale pravdou. Kdybyste vzali holicí strojek a běloskvoucí chlupatou pokrývku pořádně oholili, před vámi by stál statný, tmavý medvěd.
Kůže těchto šelem je totiž černá. Právě temná pokožka dokonale vstřebává teplo, které se drží v tukem naducané podkožní vrstvě.

2. Usain Bolt ve sněžnicích
Jakmile uvidí kořist, dokáže zahrabat svými tlapami a svůj běh vyšponuje na úctyhodných 40 km/h. Lední medvěd je zdatným sportovcem i ve vodě. Jakmile šplouchne do vln, zvládne za den uplavat i 100 kilometrů, vytrvale může plavat i 10 dní v kuse.
Plave rychlostí asi 10 km/h a když náhodou nemůže, nevadí. Jeho tukové podkožní zásoby ho nadnáší jako záchranná vestička. A všimli jste si jeho vyboulených očí? Díky nim se skvěle orientuje právě ve vodě, kdy vidí do širokého okolí.
3. Nepodceňujte jejich mozek
Bílá šelma rozhodně není hloupou blondýnou mezi medvědy. Díky tvrdým podmínkám, ve kterých žijí, si museli postupně osvojit hodně technik v lovu a taktik na přežití. Podle expertů by se inteligence medvědů mohla rovnat té, jakou mají opice.
Nemalý podíl na rozvoji jejich rozumových schopností mají i klimatické změny prostředí, ve kterém žijí.

4. Jako baletka
Asi znáte obrázky ledních medvědů, kteří majestátně stojí na zrcadlovém kusu ledu, a říkáte si, jak to, že se zvíře neproboří? Nemusí to být zásluha silné vrstvy ledu. Zvíře může vážit skoro tunu. Jeho statné tělo drží mohutné tlapy, které jsou široké až 30 centimetrů a dokonale rozloží hmotnost zvířete.
To po hladké ploše ani neuklouzne. Spodní část tlapiček má mnoho výrůstků, které vytváří drsnou plochu, takže při kontaktu s ledem šelma neuklouzne.
5. Medvěd, který nikdy nespí
Zatímco hnědí příbuzní této šelmy si v zimě rádi odpočinou ve spánku, lední medvěd takovou sezónní siestu nezná. Proč? Medvědi z našich zeměpisných šířek spí, když není dostatek potravy. Lední medvědi jsou ovšem neustále ve střehu právě kvůli drsnějším podmínkám.
Vědci z Wyomingské univerzity ovšem zjistili, že v období, kdy lední medvědi nemají dostatek potravy, se méně hýbou. „Nejspíš si tím tak šetří energii,“ prozrazuje John Whiteman, jeden z autorů výzkumu.
