Domů     3 královské svatební průšvihy: Malé šaty i opilý ženich
3 královské svatební průšvihy: Malé šaty i opilý ženich
25.5.2023

Svatba. Chvíle štěstí, která je dokonalým magnetem na průšvihy. Zapomenuté prstýnky, ztracené kytky, převržené dorty, nevěsty na útěku. A věřte, že ani královské svatby se navzdory všem opatřením a dokonalé organizaci takovým průšvihům nevyhnou. A platí to dnes i ve středověku.

Nevhodný polibek

Kdo: Edward II a Isabela Francouzská

Kdy: 25. ledna 1308

Anglický král Eduard II. (1284–1327) se má oženit s dvanáctiletou Isabelou Francouzskou (1295–1358). Ne že by ji miloval, nebo se mu snad líbila.

Což dá jasně najevo už během svatební ceremonie, kdy místo nevěsty v závěru obřadu políbí rytíře Pierse Gavestona (1284–1312). Ne proto, že by stál nejblíž, ale protože pro něj má slabost a rozhodně to není první polibek, který si ti dva vymění.

O tom, že Eduard II svou manželku podvádí právě s Gavestonem si špitají angličtí i francouzští holubi na střeše a naštvaná Isabela mu to nikdy neodpustí.

Její nenávist roste s každým projevem Eduardovy přízně a Gavestonovi a po něm dalšímu milenci Hugovi Despenserovi (1286–1326).

Nakonec se spojí s hrabětem Rogerem Mortimerem (1287–1330), posbírají malou armádu a 21. září 1326 s podporou anglické šlechty, která má Eduarda II také plné zuby, svého manžela sesadí, uvězní a krátce poté, ho nechá zabít.

Tím, že mu nechá vrazit rozžhavenou tyč do konečníku, čímž dá jasně najevo, co si o něm myslí.

Edward II je sice hlava pomazaná a korunovaná, ale ani on se nevyhne svatebnímu trapasu. (Britská knihovna volné dílo, commons.wikimedia)
Edward II je sice hlava pomazaná a korunovaná, ale ani on se nevyhne svatebnímu trapasu. (Britská knihovna volné dílo, commons.wikimedia)

Příliš malé šaty

Kdo: Ludvík XVI a Marie Antoinetta

Kdy: 16. května 1770

Marie Antoinetta (1755–1793) má 14 let, když ji ambiciózní matka Marie Terezie (1717–1780) vyexpeduje z Vídně, aby se provdala za budoucího francouzského krále Ludvíka XVI. (1754–1793).

Chystá se sice svatba veliká, pozváno je na 6000 hostů, ale její šaty jsou ušity dlouho předtím, než dorazí. Jsou nádherné, pokryté stříbrem a diamanty takže když si je zkouší v síni plné zrcadel to jiskří až zrak přechází. Má to však háček. Živůtek.

Švadlena totiž špatně odhadla míry a šaty jsou moc malé.

Na rozsáhlé předělávky, jaké by si jejich zvětšení vyžádalo, není čas, a tak musí Marie k oltáři vyrazit v šatech, které přes veškerou snahu nelze vzadu dopnout a přes veškeré maskování odhalují korzet i část zad.

Což v době, kdy je skandálem veřejně odhalit kotníček, svatební hosty šokuje a způsobí skandál, o kterém se mluví ještě dlouho. O čem se ovšem nemluví, i když se leccos šušká, je, že ze svatební noci nic nebylo.

Novomanžel, který je známý svým nezřízeným apetitem, se totiž přecpal k prasknutí a zcela vyčerpán celou noc spal jako špalek.

Svatební šaty Marie Antoinetty jsou sice krásné tak, že zrak přechází, ale zase nepřechází tak, aby nebylo vidět, že jsou nevěstě poněkud těsné. (Joseph Hauzinger, Volné dílo, commons.wikimedia)
Svatební šaty Marie Antoinetty jsou sice krásné tak, že zrak přechází, ale zase nepřechází tak, aby nebylo vidět, že jsou nevěstě poněkud těsné. (Joseph Hauzinger, Volné dílo, commons.wikimedia)

Opilý ženich

Kdo: Jiří IV a Karolina Brunšvická

Kdy: 8. dubna 1795

Manželství krále Jiřího IV (1762–1830) se sestřenicí Karolinou Brunšvickou (1768–1821) je katastrofa. Včetně svatby. Ani jeden toho druhého totiž nechce.

Jiří se jako mladík zamiloval do katoličky Marie Anne Fitzherbertové (1756–1837), která je nejen o šest let starší, ale navíc dvojnásobná vdova.

Přesto ji miluje tak moc, že se s ní, navzdory otcovu nesouhlasu a zákonu, který mu takový sňatek zapovídá, 15. prosince 1785 ožení. Samozřejmě tajně, a přesto, že je sňatek podle zákona neplatný. Navíc jako král naseká spoustu dluhů, které je nutno splatit.

A tak mu naplánují svatbu a vyberou nevěstu. Nepříliš pohlednou sestřenici Karolinu. Ti dva se od prvního okamžiku nenávidí. A jak se svatba blíží, Jiří stále častěji říká: „Není mi dobře. Podej mi sklenku brandy!“ Během svatebního obřadu v paláci sv.

Jakuba je tak opilý, že nedokáže stát na nohou a musejí ho podpírat.

Kdykoli Karolinu vidí, neodpustí si jedovatou poznámku, kdy o ní mluví zásadně jako o „šeredné špindíře, která ani není panna.“ Ona mu však, pokud jde o nelichotivé názory, nezůstává nic dlužna. Tahle svatba je zkrátka průšvih a totéž platí o celém jejich manželství.

Karolina jí vyvoleného Jiřího IV nechce, ostatně on ji také ne, není tedy divu že je její ženich během obřadu zpitý do němoty. (James Lonsdale, Volné dílo, commons.wikimedia)
Karolina jí vyvoleného Jiřího IV nechce, ostatně on ji také ne, není tedy divu že je její ženich během obřadu zpitý do němoty. (James Lonsdale, Volné dílo, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia Titulka (De Hans Eworth, volné dílo, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Historie
Pomohlo Čingischánovi v budování ohromné říše počasí?
Čingischánova armáda dobývá nová území. Dostává se do Gruzie, Ruska a na Krym a jeho říše se tak rozkládá od Černého moře až k Tichému oceánu. Osudným se obávanému Mongolovi nakonec v roce 1227 stává pád z koně v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin. Poté umírá. Jak vlastně dokázal mongolský vládce Čingischán (1162–1227) vybudovat tak obrovskou říši? Bylo […]
Historie
Horor za bílého dne: Jatka přeživších z lodi Batavia
Je to skalisko, nebo jde jen o odlesky měsíce na vlnách moře? Zatímco muž ve vraním hnízdě pod vrcholkem hlavního stěžně vidí nebezpečí, kapitán se přikloní k druhé variantě. Téměř 57metrovou plachetnicí Batavia otřese náraz. Poklady naložené v podpalubí nervózně zacinkají. Ani hlavní aktéři v tu chvíli netuší, v jaké hrůzy se zvrhnou následující dva […]
Historie
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
reklama
historie
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
Leopold I. Habsburský omezil robotu na tři dny
Ač flegmatik, rozhodně není lhostejný k tomu, co se v jeho zemi děje. Když v roce 1679 vypuká v celé zemi epidemie moru, šířící se z Uher, bojí se i on. Na jeho příkaz mají úředníci mají vytvořit protimorová opatření na ochranu hlavního města říše. To se jim ale nepodaří. Černá smrt proniká i do Vídně a kosí zdejší chudinu, […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
enigmaplus.cz
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
Dvojice rybářů pozvedne petrolejovou lucernu. Je noc a oni právě loví na jezeře Narrabeen nedaleko Sydney. Když se tmou zničehonic rozlehne hlasité šplouchání, rozsvítí světlo. To, co spatří, jim vezm
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Nevyjasněné otázky okolo Vincenta van Gogha
enigmaplus.cz
Nevyjasněné otázky okolo Vincenta van Gogha
Světoznámý nizozemský malíř Vincent van Gogh za svým životem zanechá celou řadu nevyjasněných otázek. Jedna z nich se týká jeho smrti. Podle asi nejrozšířenější teorie spáchal sebevraždu. Ozývají se v
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na