Domů     Znáte 10 nejrychlejších zvířat planety?
Znáte 10 nejrychlejších zvířat planety?
28.5.2018

Nejrychlejší člověk dokáže vyvinout rychlost kolem 45 km/h. Ve srovnání se zvířecími rekordmany v rychlosti to ale není zdaleka nic. A kteří živočichové tyto prvotřídní výkony na souši, ve vodě nebo ve vzduchu podávají? 

Gepard štíhlý

Výskyt: Afrika a část Íránu

Třída: savci

Rychlost: 120 km/h

Gepard je považován za nejrychlejší suchozemské zvíře. Dosáhnout extrémní rychlosti mu přitom umožňuje jeho unikátní anatomie. Má neobyčejně ohebnou páteř, která při běhu pracuje podobně jako pružina.

Drápy mu zase pomáhají dobře se odrážet od země, vlastně fungují obdobně jako hřeby na běžeckých tretrách. Ocas je něco jako kormidlo, gepard jím dokáže manévrovat i při velmi vysoké rychlosti.

Zajímavé je, že při běhu se tento sprinter téměř nedotýká země, pohybuje se až 7 metrů dlouhými skoky. Běh ho ale velmi vyčerpává, protože se během něj tělo silně přehřívá.

Sokol stěhovavý

Výskyt: po celém světě

Třída: ptáci

Rychlost: 389 km/h (při střemhlavém letu)

Sokol stěhovavý patří mezi rozšířenější druhy dravých ptáků. Má dlouhá, špičatá křídla, kterými rychle mává (plachtí pouze v krátkých úsecích). Tito ptáci loví téměř výhradně v letu a na svou kořist útočí svými pařáty.

Při střemhlavém letu dolů dosahují neuvěřitelné rychlosti, více než 300 km/h! Do vysoké výšky se sokol dostává krouživým stoupáním. V okamžiku, kdy zahlédne kořist, přitáhne křídla k tělu a na svou budoucí potravu začne doslova padat.

Aby se v této rychlosti ale sám nezranil, snaží se zasáhnout především křídlo kořisti.

Svou kořist loví zásadně v rychlém letu, přičemž většinou útočí na křídla oběti.
Svou kořist loví zásadně v rychlém letu, přičemž většinou útočí na křídla oběti.

Rorýs východní

Výskyt: Evropa, severní Afrika, Asie

Třída: ptáci

Rychlost: 170 km/h

Rorýsi se v ptačí říši řadí mezi letce vůbec nejlepší. Jejich let je nápadně rychlý, svištivý a prudký. Charakterizují ho také rychlé nárazy křídel. Tito ptáci žijí v migrujících skupinách a vyskytují se téměř na celém světě.

S výjimkou hnízdění se zdržují jen ve vzduchu, kde i spí, pijí a páří se. Svůj svižný let kombinují s plachtěním, během kterého mohou nabrat výšku až dvou kilometrů. Během klesavého letu pak často upadají do mikrospánku.

Aby nedošlo k jejich zranění, vypíná při tom jen jedna polovina mozku, druhá kontroluje let.

Rorýs tráví v letu většinu svého života. Díky speciální funkci mozku během něj spí.
Rorýs tráví v letu většinu svého života. Díky speciální funkci mozku během něj spí.

Ovád hovězí

Výskyt: většina světa

Třída: hmyz

Rychlost: 145 km/h

Ovádi jsou globálně velmi rozšířenou čeledí dvoukřídlého hmyzu. Řadí se přitom mezi škůdce. Samičky totiž svým kousnutím přenášejí nemoci, jako například jsou antrax skotu a ovcí nebo virus koňské infekční anémie.

Zároveň ale také patří mezi významné opylovače rostlin. Ovádi jsou mimoto velcí rychlíci a hbití letci. Bylo vypozorováno, že během letu provádějí mnoho manévrů podobných těm, které dělají stíhací letouny. V dnešní době známe celkem 4500 druhů ovádů.

Plachetník širokoploutvý

Výskyt: většina světových oceánů

Třída: paprskoploutví

Rychlost: 110 km/h

Modrošedě zbarvená ryba se vztyčenou hřbetní ploutví, která připomíná mečouna, patří mezi rybami k těm nejrychlejším. Jedná se o dravce, který loví při hladině nebo ve středních hloubkách a dorůstá délky přes 3 metry. Jeho hmotnost se pak pohybuje okolo 90 kg.

Plachetníkova rychlost se přibližuje 110 km/h, takže stometrový bazén by zdolal za 4,8 s. Aby dosáhl kýžené rychlosti, jeho hřbetní ploutev se během plavání skládá dolů a ke straně.

Během plavání sklád svou hřbetní ploutev dolů a ke straně.
Během plavání sklád svou hřbetní ploutev dolů a ke straně.

Vidloroh americký

Výskyt: Severní Amerika

Třída: savci

Rychlost: 100 km/h

Jde o jediného zástupce čeledi vidlorohovitých a druhé nejrychlejší suchozemské zvíře na světě, hned po gepardovi. Na vzdálenosti 200 metrů může dosáhnout rychlosti až 100 km/h. Na rozdíl od geparda ale vydrží běhat i dlouhé vzdálenosti.

Osm kilometrů pak dokáže běžet rychlostí 65 km/h. Umožňují mu to především velké plíce, objemné srdce a široká průdušnice. Vidlorohy bohužel potkal podobný osud jako bizony, z přírody postupně mizí. Momentálně žije v Severní Americe přibližně 400 000 jedinců.

Pštros dvouprstý

Výskyt: Afrika

Třída: ptáci

Rychlost: 100 km/h

Pštros dvouprstý je nejen největším nelétavým ptákem na světě, ale patří i mezi nejrychlejší běžce. Dosáhnout až stokilometrové rychlosti mu přitom umožňují jeho silné nohy.

Jak napovídá jeho druhové jméno, stojí na dvou prstech, přičemž větší vnitřní prst se podobá kopytu. A právě ten mu umožňuje rychlý, ale i vytrvalý běh. Tito ptáci totiž mohou po dobu jedné hodiny běžet rychlostí dokonce větší než 50 km/h.

Prst zároveň slouží jako účinná zbraň, když se pštros svému nepříteli brání kopáním.

Pštrosi mohou po dobu jedné hodiny běžet rychlostí větší než 50 km/h.
Pštrosi mohou po dobu jedné hodiny běžet rychlostí větší než 50 km/h.

Zajíc polní

Výskyt: Evropa, západní Asie

Třída: savci

Rychlost: 70 km/h

Zajíc polní žije na velkém území Evropy a západní Asie. Vyskytuje se především v otevřených krajinách, jako jsou pole, louky nebo okraje lesů, kde se díky svému hnědému zbarvení dobře maskuje. Také on vyniká svým běžeckým uměním.

Běžně dosahuje rychlosti 40 km/h, když se ale ocitne v nebezpečí, dokáže vyvinout rychlost až 70 km/h. Stavba těla mu přitom i při plném běhu dovoluje prudce měnit směr a kličkovat.

Jeho přední nohy jsou oproti zadním poměrně krátké, proto je pro něj snadnější běh do kopce než dolů. Zajíc také vyniká svými skokanskými schopnostmi: vyskočí až 1 metr do výšky a 6 metrů do dálky.

Leguán černý

Výskyt: Mexiko a Střední Amerika

Třída: plazi

Rychlost: 34,9 km/h

Tento ještěr, dorůstající délky až 120 cm, je nejrychlejším ještěrem vůbec. Vyniká přitom svým hbitým lezením.

S rychlostí až 34,9 km/h pak nebezpečnému dravci může uniknout opravdu snadno.  K životu upřednostňuje skalnatá pobřeží s dostatkem štěrbin, protože zde se může jak vyhřívat, tak, v případě potřeby, skrývat. Na svou obranu kromě rychlosti používá ostnatý ocas.

Leguáni si rádi vybírají místa s mnoha úkryty, ve kterých se mohou schovávat a slunit.
Leguáni si rádi vybírají místa s mnoha úkryty, ve kterých se mohou schovávat a slunit.

Poběžník Banksův

Výskyt: jižní Kalifornie

Třída: pavoukovci

Rychlost: 322 délek svého těla za sekundu

Nejrychlejší živočich na naší planetě spadá mezi pavoukovce. Tento roztoč se dokáže pohybovat rychlostí až 322 délek vlastního těla za sekundu. Kdyby takhle běžel člověk, měl by rychlost 2092 km/h!

I když se živočicha vědcům podařilo popsat už v roce 1916, zatím se nepodařilo zjistit, jak je fyziologicky možné, že je tak rychlý, a jak jeho tělesná struktura takovou rychlost vůbec vydrží. Poběžník mimoto dokáže bleskurychle zrychlit, zastavit i změnit smět pohybu.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Věda a technika
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
reklama
věda a technika
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
Ožije vyhynulý blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá“. Při troše štěstí a odborného umu ale může znovu ožít. Je to dozajista nejslavnější vyhynulý pták. I když nelítá. Křídla mu zakrní […]
Revoluce v lékařství. Před 45 lety se narodilo první dítě ze zkumavky
25. červenec 1978 se do historie lékařství zapsal tučným písmem. V tento den se narodilo první dítě, počaté mimo tělo matky. Do té doby šlo o nevídanou věc, která však během následujících desetiletí umožnila otěhotnět řadě žen, které z jakýchkoliv důvodů nemohly počít přirozenou cestou. Za obrovským úspěchem stáli dva muži – gynekolog Patrick Steptoe […]
reklama
věda a technika
Duhový blahovičník: Kůra jako umělecké dílo
Pokud tento strom uvidíte na fotografii, nenapadne vás nic jiného, než že snímek prošel zdařilými úpravami. Kdo si může prohlédnout duhový blahovičník na vlastní oči, obvykle je to láska na první pohled. Jeho kůra hraje všemi odstíny a tvoří fascinující barevné divadlo. Překrásný duhový blahovičník, jehož oficiální český název je blahovičník oloupaný (Eucalyptus deglupta) je […]
Lékořice: Což takhle dát si pendrek?
Chuť lékořice lidé buď nenávidí nebo milují. Provází nás už po tisíciletí a kromě toho, že chutná, také léčí řadu neduhů. A hlavně díky ní máme tradiční pochoutku, kterou nevystrnadily z regálů obchodů ani moderní novinky. Když se naše prababičky a pradědečkové vydali na pouť, kromě jiných dobrot si obvykle nezapomněli koupit ani pendrek. Tento […]
Stojí za úspěchem Sigmunda Freuda hysterická žena?
„Lidský život se točí pouze kolem sexuality. Na tom se nic nezměnilo a nezmění,“ šokuje Sigmund Freud společnost přelomu 19. a 20. století. Puritáni lapají po dechu. Vždyť je nepřípustné odhalit třeba jenom nahé ženské koleno! Malý Sigmund Freud (1856–1939) prožívá start do života jako z pohádky. Jeho matka Amálie Freudová (1835–1930) sice má pořádně […]
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vědci poprvé prozkoumali nejmodernější technologií. O překvapení nebylo nouze – a nepatřila vždy k nejpříjemnějším.   Už od svého objevu v Itálii roku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,