Domů     Zaprášené portréty slavných: Takhle vypadaly dřevní doby selfie!
Zaprášené portréty slavných: Takhle vypadaly dřevní doby selfie!

Mánie fotografování sebe samotných, ideálně pomocí mobilního telefonu v možných i nemožných situacích a místech nabyla v posledních letech doslova epidemických rozměrů. Propadli jí nejenom obyčejné lidé, ale i známé osobnosti.

Která z dnešních celebrit nemá na svém profilu na sociálních sítích desítky nebo stovky selfíček, jakoby nebyla. V posteli, na pláži, u stolu anebo na večírku…zkrátka a dobře kdekoliv.

Sami sebe však fotografovali slavní lidé i v době, kdy byly novodobé selfie hudbou budoucnosti. Některé z těchto snímků jsou známé více, jiné méně. A každá má svůj příběh.

Ed Feingersh, Marilyn Monroe a Milton Greene

1955

Američan Ed Feingersh (1925-1961) proslul jako fotograf, schopný pořídit skvělé snímky i v takových světelných podmínkách, které zdánlivě fotografování neumožňují.

Pracoval pro různá média ponejvíce v 50. letech minulého století a jednou z jeho nejznámějších fotek je „selfie“ s Marilyn Monroe (1926-1962).

Populární herečku má pro časopis Redbook v květnu 1955 fotografovat během jejích běžných všedních dnů. Snímky mají být přirozené, aby co nejvíce připomínaly obyčejné momentky.

Fotograf stráví s populární star týden od 24. do 30. března 1955 a nejslavnější fotkou z této zakázky je snímek herečky a producenta Miltona Greena (1922-1985), odrážejících se v zrcadle. Spolu s nimi je na něm vidět Ed Feingersh.

V roce 2013 použije ve své reklamní kampani značka Chanel jinou fotografie z této akce, která zachycuje Marilyn s lahvičkou parfému Chanel No.5.

Marilyn Monroe: Fotograf měl za úkol během týdne pořídit co nejvíce snímků, které by ilustrovaly hereččin pracovní i soukromý život.
Marilyn Monroe: Fotograf měl za úkol během týdne pořídit co nejvíce snímků, které by ilustrovaly hereččin pracovní i soukromý život.

Linda, Paul a Mary McCartney (a taky Martha)

1969

Zarostlý chlapík na fotce vůbec nevypadá jako člen kapely, která rozpoutala především mezi  mladými fanynkami hotovou mánii.

Tento usedlý táta s miminem na klíně je opravdu Paul McCartney (*1942) a na klíně drží svou prvorozenou, teprve několikaměsíční dceru Mary Annu (*1969). Fotografie rodinného štěstí by nebyla úplná, kdyby na ní chyběla máma.

Ale protože není, kdo by je zvěčnil, musí se sama chopit fotoaparátu. Jako zkušená profesionální fotografka si Linda McCartneyová (1941-1998) ví rady. Usadí rodinku k zrcadlu v koupelně, stiskne spoušť a na světě je ikonická fotografie.

A v pozadí si hoví i rodinný mazlíček, fena staroanglického ovčáka jménem Martha, v té době tříletá. O tom, že to s fotoaparátem Linda vždy uměla, svědčí i jiná známá fotografie.

Na ní maličká Mary Anna vykukuje z kabátu svého táty a  hudebník ji použil na obal svého prvního sólového alba s názvem „McCartney“, známého také  jako „Cherries“ (Třešně).

Paul McCartney: Fotografie ze soukromí slavné hudební hvězdy je jednou z těch, která doslova vyzařuje pohodovou atmosféru zvěčněné chvíle.
Paul McCartney: Fotografie ze soukromí slavné hudební hvězdy je jednou z těch, která doslova vyzařuje pohodovou atmosféru zvěčněné chvíle.

John Lennon

1967

Když Johna Lennona navštíví v červenci 1967 v jeho domě ve městě Weybridge v anglickém hrabství Surrey fotograf Leslie Bryce, který se po léta pohyboval v blízkosti skupiny, jako obvykle se pustí do fotografování.

John Lennon si přitom vypůjčí fotoaparát, aby se zkusil sám zvěčnit.

Těžko říct, co bylo prvotním impulsem k tomuto kroku, zda myšlenka umělecky založeného Johna, který nešel nikdy pro kreativní nápad daleko anebo jestli se to vše zrodilo v hlavě Leslieho Bryce.

Díky dvou zrcadlům, umístěným proti sobě však vznikla fotografie, která ukazuje populárního rebela ve zcela jiné podobě, než jak se běžně prezentoval na veřejnosti.

Působí zde křehce a zranitelně a mnozí fandové se dodnes ptají, zda ve fotografii nemělo být skryté poselství a zpěvák nechtěl ukázat svou pravou tvář. Snímek vznikl krátce poté, co vyšlo album skupiny Beatles „Sgt.

Pepper’s Lonely Hearts Club Band“, které je označováno za nejvlivnější rockové album všech dob a časopis Roling Stones jej zařadil na 1.místo žebříčku 500 nejlepších alb hudební historie.

John Lennon: Rebel nebo citlivá duše? Fandové Beatles dodnes přemýšlejí, zda nemělo být v
John Lennon: Rebel nebo citlivá duše? Fandové Beatles dodnes přemýšlejí, zda nemělo být v „selfíčku“ Johna Lennona skryté poselství.

Kennedyovi: John, Jacqueline a Ethel

1954

I zde posloužilo zrcadlo k tomu, aby mohla být zachycena spolu s ostatními také fotografka. Tentokrát je to sama budoucí první dáma Spojených států amerických Jacqueline Kennedyová (1929-1964).

V době pořízení snímku je její manžel John F. Kennedy (1917-1963), za kterého se provdala v září 1953, „pouhým“ členem amerického Senátu za stát Massachusetts.

Jacqueline měla vždy vytříbený vkus a pokaždé se na veřejnosti objevovala dokonale upravená. Její styl se snažily napodobit v 60. letech minulého století ženy na celém světě.

Ani tady nezůstává nic dlužná své budoucí pověsti a i když nejde o žádnou oficiální společenskou událost, je naprosto dokonalá. Tato fotografie by mohla sloužit jako ilustrační snímek, vypovídající o době i určité společenské třídě.

Po její pravici se usmívá Ethel Kennedyová (*1928), manželka Johnova bratra Roberta (1925-1968).

Kennedyovi: Momentka, která by od minuty mohla sloužit jako ilustrační foto do lifestylového magazínu. Kennedyovi - jako vždy styloví.
Kennedyovi: Momentka, která by od minuty mohla sloužit jako ilustrační foto do lifestylového magazínu. Kennedyovi – jako vždy styloví.

Neil Armstrong

1969

Když americký astronaut Neil Armstrong (1930-2012) vstoupil 21. července 1969 na povrch Měsíce, znamenalo to obrovský mezník v dobývání vesmíru. Je mužem, který svět naučil, jaká může být síla jediného kroku.

Jeho nesmrtelné konstatování „Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo,“ se navždy zapsalo do historie.

Není to tak dávno, co se přišlo na to, že přece jenom  archiv NASA obsahuje další zajímavost z mise Apolla 11. Při detailní prohlídce fotografie EdwinaBuzze“ Aldrina (*1930), který na Měsíc vystoupil z lunárního modulu jako druhý astronaut v pořadí i v historii a společně s Armstrongem během dvou a půl hodinové vycházky nasbíral 22 kilogramů měsíčních hornin, je patrný jeden detail.

Hledí helmy skafandru posloužilo jako zrcadlo a Neil Armstrong při fotografování svého kolegy neúmyslně zvěčnil také sebe.

Neil Armstrong: Dva v jednom. I když se to nezdá, na snímku jsou oba astronauti, kteří se jako první lidé v historii prošli po Měsíci.
Neil Armstrong: Dva v jednom. I když se to nezdá, na snímku jsou oba astronauti, kteří se jako první lidé v historii prošli po Měsíci.

Jeff Bridges

1997

Zatímco v době pořízení tohoto snímku svět na hlavní vlnu mánie jménem selfie teprve čeká, americký herec Jeff Bridges (*1949) je v této oblasti už zkušeným matadorem.

Od 80. let minulého století si totiž pořizuje černobílé snímky z natáčení každého filmu, ve kterém hraje. Používá k tomu panoramatický fotoaparát Widelux a s jeho pomocí zachytí atmosféru zákulisí i natáčení různých scén.

Pyšní se rozsáhlou sbírkou takových fotek a u každé má pečlivě poznamenány všechny důležité údaje. V jeho fotovzpomínkách jsou i mnohé selfie s ostatními herci.

Tato vznikla při natáčení filmu „Big Lebowski“ a spolu s ním je na ní zachycen i americký herec Sam Elliot (*1944). Jeff Bridges v tomto kultovním kasovním trháku ztvárnil hlavní roli povaleče jménem Jeff „Dude“ Lebowski.

Jeff Bridges: Kariéra v obrazech. Tak by se dala nazvat sbírka fotek, které si při natáčení filmů pořizuje už léta herec Jeff Bridges.
Jeff Bridges: Kariéra v obrazech. Tak by se dala nazvat sbírka fotek, které si při natáčení filmů pořizuje už léta herec Jeff Bridges.
Foto: www.mycanvasblog.com, www.wuwf.org, archiv
Související články
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Lifestyle
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
panidomu.cz
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami