Skip to content

Vulcan: Hon na planetu, která nikdy neexistovala

vulcan.titulka

Pátrají po ní desítky stovky, astronomů po celém světě. Ještě blíže ke Slunci než je Merkur musí být jiná planeta! To je jediné vysvětlení zvláštního pohybu dnes nejmenší planety sluneční soustavy. Vědci „bájný“ Vulkán objevují a zase ztrácí více než 50 let. Teprve Einstein jim dokáže, že se celou tu dobu honili za fantomem.

Během 19. století jsou vědci zmateni drahou planety, která je nejblíže Slunci. Merkur totiž kolem hvězdy obíhá po eliptické dráze, která má tak značnou výstřednost dráhy, že v době přísluní (nejbližšího místa oběžné dráhy ke Slunci) je jí o 24 milionů kilometrů blíže, než v době odsluní (nejvzdálenějšího bodu). Navíc se tato jeho eliptická dráha stáčí každých šest let přibližně o jeden stupeň. Vědci si to nedokážou vysvětlit. Problém rozlouskne až v roce 1859 francouzský matematik Urban Le Verrier (1811–1877), který dokáže už dříve matematicky předpovědět existenci do té doby neznámé planety Neptun. Podle významného vědce stojí za „chaotickým“ pohybem Merkuru jen jediné možné vysvětlení… Další planeta! Mezi Merkurem a Sluncem. Prohlášení takové kapacity odstartuje 56 let hledání tělesa, které nikdy neexistovalo. Le Verrierova „bájného“ Vulkánu.

vulcan.1
Zvláštní dráhu Merkuru si vědci vysvětlují přítomností další planety.

Objev potvrzen

Co stojí za podivným pohybem Merkuru se Le Verrier snaží rozlousknout již od počátku 40. let. 19. století. Z jeho pohledu jediným možným vysvětlením je působení Newtonových zákonů o vztahu mezi tělesem a silami na něj působícími. Je tedy jisté, že na Merkur musí působit gravitační síly okolních planet. Venuše, Země a Jupitera. Ale ať své matematické modely aplikuje jakkoliv, Merkur mu do nich nezapadá. Pokaždé se zkrátka vynoří jinde, než by měl podle matematiky a tehdejších znalostí fyziky být. Le Verrier se ale své myšlenky nevzdává. Newtonovy zákony platí a tak v roce 1859 nakonec stanoví, že dráhu Merkuru ovlivňuje planeta, která je ještě blíže Slunci a pojmenuje ji Vulkán (po římském kováři bohů). Jeho práci si přečte i lékař a amatérský astronom Edmond Modeste Lescarbault (1814–1894), který již několik měsíců před jejím zveřejněním pozoroval malou černou tečku, která „proběhla“ přes Slunce. Le Verrier to bere jako potvrzení své hypotézy a ohlásí to již v roce 1860. Opět je oslavován jako matematický génius.

vulcan.2
Urban Le Verrier se proslaví objevením Neptunu.

Na každý úspěch jedno selhání

Od té chvíle se Vulkán snaží zpozorovat desítky stovky astronomů. Na každé potvrzené pozorování ale připadá jiný nevydařený pokus. V roce 1871 významně rostou řady skeptiků, když britský tým vědců během tříletého pozorování planetu nejblíže Slunci neobjeví. V roce 1876 jej však jistý astronom v Číně zpozoruje a svět tak má další „důkaz“. New York Times dokonce píše, že „jeho existenci již není možné popřít a děti ve školách se musí učit, že Země je až čtvrtou planetou od Slunce.“ Le Verrier umírá o rok později. Vulkán ale na výsluní zůstává. V roce 1878 je totiž úplné zatmění Slunce, tedy ideální podmínky pro pozorování nové planety. Dva proslulí astronomové James Craig Watson (1838–1880) a Lewis Swift (1820–1913) tvrdí, že Vulkán zpozorovali. Nadšení trvá ale jen krátce. Kritici totiž předloží nezvratné důkazy, že oba muži viděli pouze již dobře známé vzdálené hvězdy.

vulcan.3
Bájný Vulkán by měl být dobře pozorovatelný při úplném zatmění slunce.

Vše vyřeší Einstein

Snaha o potvrzení existence planety se tak rozbíhá nanovo. Pokud by totiž neexistovala, co jiného by mohlo způsobit Merkurovu podivnou dráhu? Odpověď na dilema, které se v tu chvíli ve vědecké komunitě intenzivně přetřásá už 56 let, přinese až sám Albert Einstein (1879–1955) se svou obecnou teorií relativity, kterou prezentuje na přednáškách v roce 1915. podle ní totiž supermasivní objekt jako je Slunce ohýbá ve svém okolí prostor a čas a mění cestu světla. Svým objevem definitivně sestřelí Vulkán z oblohy. Ostatně ještě než začne svou teorii přednášet, si ji ověří právě na nevysvětlitelné dráze Merkuru. Vše dokonale sedí. Planeta Vulkán se tak stala jednou z nejznámějších slepých uliček v historii vědy.

vulcan.4
Pohyb Merkuru vysvětlí až Albert Einstein.
Foto: wiki
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skutečný horor: Čí jekot se rozléhá v nejstrašidelnějších lesích v Británii?
epochalnisvet.cz

Skutečný horor: Čí jekot se...

Turista si vpodvečer povídá s vesničany u ohně. Vtom se z blízkého...
Suchem v lesích nejvíce trpí smrky
21stoleti.cz

Suchem v lesích nejvíce...

Sucho je problematikou, která se v poslední době objevuje...
Opulence ve stylu art deco
iluxus.cz

Opulence ve stylu art deco

Pokud bychom měli možnost se do nějakého...
Jitka Asterová: Propadá panice kvůli svému věku
nasehvezdy.cz

Jitka Asterová: Propadá panice...

Herečka a moderátorka Jitka Asterová (57) v posledních...
Světlo je přiznanou nadějí
rezidenceonline.cz

Světlo je přiznanou nadějí

Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Manon Lescaut,...
Vědci popsali unikátní evoluční mechanismus
21stoleti.cz

Vědci popsali unikátní...

Tým českého vědce Petra Svobody...
Ladislav Potměšil zůstane invalidou?
nasehvezdy.cz

Ladislav Potměšil zůstane...

Před třičtvrtě rokem absolvoval oblíbený herec...
Záhada Piltdownského člověka konečně vyřešena!
epochalnisvet.cz

Záhada Piltdownského člověka...

O městečku Piltdown v jihovýchodní Anglii...
Šperky s puncem výjimečnosti
iluxus.cz

Šperky s puncem výjimečnosti

Hledáte-li osobité šperky vytvářené s radostí a láskou,...
Počet obětí sovětského vpádu do Československa byl vyšší
21stoleti.cz

Počet obětí sovětského vpádu do...

Čeští historici Prokop Tomek a Ivo Pejčoch...
Kouzlo moderní ložnice
rezidenceonline.cz

Kouzlo moderní ložnice

Ložnice s koupelnou patří k těm místům, kde člověk nabírá...
Nejslavnější akrobatické kousky, nad nimiž tuhne v žilách krev
epochalnisvet.cz

Nejslavnější akrobatické...

Absolutně postrádají pud sebezáchovy. Na...