Domů     V Janských Lázních se projdete i po Měsíci
V Janských Lázních se projdete i po Měsíci
komerční sdělení

Klienti Léčebných lázní Janské Lázně mohou při své léčbě a rehabilitaci cvičit na nejmodernějších rehabilitačních robotických strojích.

Jako jedni z mála v České republice využívají například antigravitační trenažér ALTER G vyvinutý v NASA. Klientce, která po něm právě kráčí, nedávno operovali kyčelní kloub a v rámci terapie do něj vstoupila poprvé.

Je upnutá do speciálních kalhot z neoprenu, a tak je od pasu dolů uzavřená v průhledném obalu připomínajícím nafouknutou bublinu. Celý obraz působí doslova kosmicky.

„Jedná se o klasický elektrický chodník, umístěný v uzavřeném prostoru, ve kterém usměrněním tlaku simulujeme antigravitační prostředí, tedy prostředí s menší zemskou přitažlivostí.

Pacientce se tak na dobu cvičení „sníží“ její hmotnost až na jednu pětinu, takže je nadnášena téměř tak, jako by chodila po Měsíci,“ vysvětluje vedoucí rehabilitace Lenka Janovcová.

Klientka našlapuje lehce a ladně, od paty přes celé chodidlo až po špičku, noha střídá nohu. Přijela z Plzně, v Janských Lázních je poprvé a je spokojená:

„Tohle cvičení mě baví a už se těším, až budu běhat.“ Sleduje ji asistentka fyzioterapie Vladimíra Prouzová: „Tím, že odlehčujeme kloubům, je chůze příjemnější a ona nepřetěžuje zdravou nohu, aby ulevila té operované.

Bude pro ni tedy mnohem snadnější se brzy bez bolesti plně postavit na obě nohy.“

Hned vedle je další špičkový přístroj počítačově asistované rehabilitace pro nácvik chůze. Jmenuje se LiteGait a slouží pacientům, kteří jsou zcela odkázáni na pomoc další osoby, nebo si při chůzi nejsou jistí a mohli by upadnout.

„V tomto případě odlehčení zajistíme nikoliv nadnášením, ale naopak pomocí závěsu. Cvičení je bezpečné a šetrné,“ ubezpečuje Lenka Janovcová.

V další místnosti poutají pozornost lana a popruhy – nad lehátkem v „kleci“. „Skutečně to připomíná klasickou klec, ale bez vrátek,“ usmívá se Lenka Janovcová.

Toto terapeutické zařízení umožňuje fyzioterapeutům za pomocí různých lan, popruhů a závěsů cvičit s pacientem v odlehčení v různých polohách na lehátku – vleže na zádech, na břiše, na boku, i vsedě a mohou zde cvičit i s pacienty na vozíku.

Fyzioterapeut ukazuje, jak klienta upne do závěsu podle potřeby předepsaného cvičení a on pak podle pokynů provádí cviky v rozsahu, který zvládne.

„Klient může cvičit i se závažím, nebo proti odporu, prostě je tu spousta možností,“ dodává Lenka Janovcová. A hlavní kouzlo závěsu? „Když cvičíte samostatně, pořád musíte překonávat gravitaci, táhne vám to končetiny k zemi.

Cvičení v závěsu a v odlehčení umožňují udělat pohyb ve větším rozsahu.“ Mezitím fyzioterapeut Kryštof Majerski posunuje háčky na závěsu pacientových nohou pro další cvik.

„Už mockrát mě klienti prosili, abych jim tu „netopýří“ pozici při zavěšení v kleci vyfotografoval,“ usmívá se.

Také v dětské léčebně Janských Lázní některé přístroje doslova „ožívají“ a dětem se to líbí. Mají zde špičkové zařízení pro rehabilitaci ruky a prstů – robotickou rukavici Gloreha.

Ergoterapeutka Kateřina Kořínková právě navlékla šestileté pacientce rukavici s prsty, na kterou nasazuje skřipce napojené na ovládací panel.

„Rukavice je lehká a umožňuje svobodný a plynulý pohyb pro různá cvičení,“ říká a spouští program pro flexi (uzavření) a extenzi (otevření) jednotlivých prstů.

Malá klientka sleduje simulované pohyby své vlastní ruky jako „robota“ na obrazovce počítače ve 3D programu a poslouchá pokyny:

Lucko a teď zavíráme prsty – ukazováček, prsteníček, každý zvlášť.“ Ruka připomíná střihorukého Edwarda z filmu a děvčátko, které se zde léčí po komplikované zlomenině, to baví.

Děti tu cvičí také při léčbě těžkých pohybových, neurologických a onkologických onemocnění.

Sedmnáctiletou Klárku, která do Janských Lázní jezdí na terapeutická cvičení od svých pěti let, kdy utrpěla vážný úraz při autonehodě, potkáváme v dětské léčebně Vesna na oddělení elektroléčby.

Zde mají také novinku. Vakuový přístroj Extremiter pomáhá při léčbě otoků končetin tak, že „uměle“ prokrvuje končetinu. „Do jeho průhledné válcové části umístíme pacientovu léčenou nohu, nebo paži a speciálním závěrem ji utěsníme.

Na ni pak působí střídavě podtlak a přetlak, který vzniká uvnitř válce.

V důsledku toho, že přístroj pracuje na principu přetlaku a podtlaku, se obnovuje prokrvení tkáně, stimuluje se metabolismus a odplavují se nežádoucí látky,“ objasňuje terapeutka Hana Tichá.

„Jsme rádi, že účinné moderní přístroje slouží našim klientům v jejich návratu zpět do života.

Ruku v ruce s jedinečným přístupem zdejších odborníků  – fyzioterapeutů a ergoterapeutů a jejich „srdcovou“ péčí o naše klienty si Léčebné lázně Janské Lázně udržují světový ohlas,“ uvedla marketingová specialistka lázní Zuzana Pichlová.

Nemusíte být nemocní, abyste mohli péči Janských Lázní vyzkoušet.

Stačí si vybrat z nabízených relaxačních a léčebných balíčků na www.janskelazne.com a ubytovat se v novotou zářícím historickém lázeňském hotelu Terra*** Superior.

„Všechny pokoje mají koupelny se sprchami, z nichž na sebe můžete nechat padat tropický déšť, zatímco venku fouká podzimní vítr či poletuje sníh.

Z hotelu lze jen tak v županu přejít do Aquacentra a zaplavat si v minerálce v bazénu nebo relaxovat ve vířivkách s termální minerální vodou,“ vysvětluje Zuzana Pichlová. Dodává, že přesně se jedná o vodu hydrouhličitano-vápenato-sodného typu.

Tuto minerální vodu lázně jímají ze dvou pramenů – Janova a Černého a lidé se s nimi potkají ve vanových koupelích a všech bazénech lázní. K objevení pramenů se váže několik legend. Jste zvědaví? Místní Vám to poví.

Foto: archiv
Související články
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Lifestyle
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
lifestyle
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
Sladký valčík: Proč měl cejch nemravné zábavy?
Někde jsem slyšel, že valčík byl dokonce zakázaný. Je to pravda? Ano, je to tak. Dostal označení závadného tance. To ale jenom posílilo zájem o něj. A jak tento tanec vůbec vznikl? Valčík se zrodil v rakouských Alpách někdy kolem roku 1600 jako tanec tyrolských horalů. Ovšem už v 16. století se ve Francii tančil tanec zvaný […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív