Domů     Unikátní přehled: 7 největších podvrhů a podvodů v historii lidstva
Unikátní přehled: 7 největších podvrhů a podvodů v historii lidstva
29.9.2017

Lidé odpradávna vymýšleli báje, ale v historii se objevilo několik takových, které se vymkly kontrole. Historické okolnosti mnohdy umožnily i velmi nepravděpodobným podvodům se mezi lidmi pevně uchytit. 

Fotografie lochnesské příšery

Pověsti o obrovském tvorovi žijícím v hlubinách skotského jezera Loch Ness si lidé vyprávějí už po staletí. Patrně nejčastěji uváděná teorie tvrdí, že jde o druh nějakého druhohorního plaza.

Nejznámější fotografii lochnesské příšery pořídil londýnský gynekolog Robert Kenneth Wilson v 30. letech minulého století – byla otištěna v roce 1934 v Daily Mailu.

Před svou smrtí na počátku 90. let ovšem lékařův přítel Christian Spurling přiznal, že proslulá fotografie byla podvrhem – on sám vyrobil ze dřeva a plastu hračku, kterou Wilson posléze ve vodě nafotil.

Existenci lochnesky zatím nikdo neprokázal.
Existenci lochnesky zatím nikdo neprokázal.

Válka světů – panika napříč Amerikou

Rozhlasová adaptace knihy Válka světů, líčící invazi mimozemské civilizace, byla na americké stanici CBS odvysílána živě během halloweenského večera roku 1938. Dnes je považována za první hoax vůbec – dramatické zvuky a výkřiky vyděsily posluchače natolik, že prchali do lesů, vybíhali ven se zbraněmi, vybírali úspory z bankovních trezorů, zkolabovala telefonní síť.

Hovoří se až o milionu panikařících osob. K panice došlo i přes to, že rádio před začátkem hry odvysílalo upozornění, že jde o dramatizaci, protože řada lidí na Válku světů přeladila teprve v jejím průběhu, po skončení populárnějšího pořadu na jiném kanále.

Režisér Orson Welles se druhý den omluvil.
Režisér Orson Welles se druhý den omluvil.

Piltdownský člověk – největší archeologický podvrh 20. století

Historie tohoto podvodu se začala psát v roce 1912. Tehdy zavládlo v archeologických a antropologických kruzích velké vzrušení, když obchodník, antikvář a amatérský paleontolog Charles Dawson nalezl poblíž vesnice Piltdown v hrabství Sussex údajné zkamenělé zbytky prehistorického člověka.

Konkrétně části lidské lebky, jejíž vyvinutá mozkovna připomínala současného člověka a čelist vypadala jako z lidoopa. Příznivci Darwinovy teorie slavili: náhle měli hmatatelný důkaz pro společný původ člověka a opice.

Lebka byla okamžitě prohlášena za nejvýznamnější nález všech dob. Podrobný geologický průzkum o několik let později ale ukázal, že tamní štěrky jsou mnohem mladšího původu, než se dosud soudilo, a že jejich stáří neodpovídá určenému stáří Dawsonových nálezů.

Kvůli podvodu musely být opraveny tisíce knih.
Kvůli podvodu musely být opraveny tisíce knih.

Pitva mimozemšťana z Roswellu

V červenci 1947 prý došlo poblíž Roswellu v Novém Mexiku k havárii neidentifikovatelného létajícího objektu, oficiálně mělo jít o meteorologický balón.

V 60. letech 20. století, když už se na „roswellský incident“ téměř zapomnělo, se objevila zvláštní němá nahrávka zachycující „pitvu mimozemšťana“, údajně pocházející z Roswellu.

Na nahrávce se však mihne i telefon, který se používal až od roku 1957. Britský producent Ray Santilli v roce 1995 natočil dokumentární film Pitva mimozemšťana a tvrdil, že se nejedná o podvrh, nýbrž o remake snímku, který si v Roswellu skutečně koupil, ale film se manipulací nenávratně poškodil.

Odvysílání na americkém televizním kanále Fox způsobilo senzaci. Až o více než 10 let později v dalším dokumentu přiznal, že se jednalo o falešné video.

Při natáčení se použili zvířecí vnitřnosti.
Při natáčení se použili zvířecí vnitřnosti.

Víly z Cottingley

Dvě sestřenice Elsie a Frances, které trávily v létě roku 1917 prázdniny v anglické vesničce Cottingley, rodičům tvrdí, že si chodí hrát s vílami. Nikdo jim nevěří, a tak si šestnáctiletá Elsie od otce půjčuje fotoaparát.

Vrací se s fotografiemi Frances a podivných postaviček kolem. Když se série pěti fotografií dostala o dva roky později na veřejnost, rozpoutala jedno z největších fotografických pozdvižení v dějinách.

Dívky prý víly viděly, ale fotografie zfalšovaly za pomocí ilustrací.
Dívky prý víly viděly, ale fotografie zfalšovaly za pomocí ilustrací.

Putin a „antické“ amfory

Vladimir Putin se rád prezentuje coby dobrodruh a hrdina. Heroickou image mu ovšem pomáhá udržovat tým spolupracovníků a nejinak tomu bylo i v srpnu 2011, kdy se ruský premiér v doprovodu archeologů ponořil do vln Černého moře u starověké osady Fanagoria.

Netrvalo dlouho a objevil se na hladině se dvěma amforami, údajně pocházejícími ze 6. století, jež nalezl v hloubce 2 metrů. Odborní blogeři okamžitě poukázali na to, že amfory na sobě neměly jedinou řasu, o písku nemluvě.

A že prastarý nález rozhodně nelze z vody vynést jen tak za ucha. Scénku sehranou pro média, což o pár měsíců později přiznal i premiérův tiskový mluvčí.

Šlo o součást prezidentské kampaně.
Šlo o součást prezidentské kampaně.

Mumie z Persie

Během policejní razie na pašeráky starožitností byla v 19. října 2000 v Pákistánu objevena velmi dobře zachovalá mumie – mělo jít o perskou princeznu přibližně z roku 600 před naším letopočtem.

Když ale tělo analyzoval kurátor muzea v Karáčí, objevil řadu znepokojivých detailů. Například několik gramatických chyb na náhrdelníku a nesrovnalosti v mumifikačním procesu.

Následné počítačové scany a rentgeny prokázaly, že jde o 2 roky starou mrtvolu a že dotyčná zemřela násilnou smrtí. Zřejmě jen kvůli tomu, aby se stala mumií „princezny z Persie“.

Rentgeny prokázaly, že jde o 2 roky starou mrtvolu.
Rentgeny prokázaly, že jde o 2 roky starou mrtvolu.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního