Skip to content

Tři opičky se zakrytýma očima, ušima a ústy: Jaký je jejich původ?

Famous wood carvings "see no evil, speak no evil and hear no evil" of the three wise monkeys at Tosho-gu wood carvings at a Store House in Nikko Tosgogu Shrine, Japan

Image ID:446145721
Copyright: Bule Sky Studio

Tři opičky se zakrytýma očima, ušima a ústy zná mnoho lidí zejména díky internetu a mobilním aplikacím, kde se objevují mezi běžnými emotikony. Málokdo však přitom tuší, že se nejedná o moderní vychytávku pro vylepšení konverzace. Původ tří opic sahá totiž hluboko do historie.

Nejsou to jenom nějaké obyčejné opice. Mají dokonce svá jména. Ta se zakrytýma ušima je Kikazaru, opička s přikrytými ústy se jmenuje Iwazaru a třetí Mizaru má pod tlapkami ukryty oči. Určit zcela jednoznačně zemi jejich původu je dost obtížné, na tom se shodují i badatelé. Jejich poselství je totiž velmi univerzální a vyskytuje se prakticky ve většině světových náboženských filozofií. Tři moudré opice však bývají nejčastěji spojovány s Japonskem, protože se staly pevnou součástí tamního lidového náboženství zvaného Koshin. V této zemi také dosud existuje množství památek a předmětů s tímto symbolem.

17th Century Folk Painting (Scroll) of Shomen Kongo. Used for the Koshin Vigil, Koshin Wake, Koshin Gathering, Koshin Ritual.
Koshin pergamen ze 17. století.

Každou šedesátou noc je bezpečnější zůstat vzhůru

Jsou to například kamenné desky, papírové svitky anebo chrámové dřevořezby. Ta zřejmě nejznámější se nachází nad vchodem do slavné šintoistické svatyně v japonském Nikkó a pochází z roku 1636. Aby člověk lépe pochopil symboliku tří opic v pojetí východních filozofií je třeba vědět něco málo i o japonském lidovém  náboženství Koshin. To tvrdí, že každý člověk má v těle tři bytosti zvané Sanshi, které sledují, jaké dobré nebo špatné skutky tato osoba vykonala. Každých šedesát dnů pak v noci opouštějí tělo svého nositele, aby o výsledcích svého pozorování předaly zprávu božstvu Ten-Tei. Špatné skutky jsou potrestány nemocí, zkrácením života anebo podle závažnosti dokonce i smrtí. Pokud se  věřícím v daném období zrovna moc nedařilo žít spořádaně, udělají vše proto, aby v onu důležitou noc zůstali vzhůru. Sanshi totiž mohou vyjít z těla pouze tehdy, když člověk spí. Předpokládá se, že tato lidová víra s čínským taoistickým původem přichází do Japonska během období Heian (794-1185) a nejdříve je vyznávána jen v aristokratických kruzích. Na počátku období Edo (1603-1868) se rozšíří i mezi obyčejné lidi.

 

2
Opice, podle kterých byly původní sošky vytvořeny, jsou makakové červenolící.

Zlu se vyhýbej a sám ho nerozšiřuj!

V té době je k náboženství přidána i trojice moudrých opic. Existují dvě verze vysvětlení, proč se stávají jeho součástí. První říká, že měly v roli ochranného božstva zajistit, aby zlé skutky lidí nebyly vidět ani slyšet a nemohly být sděleny božstvu Ten-Tei. Podle druhé je třeba použít všechny síly na to, aby člověk ochránil svou duši před tím, aby se jakkoliv znečistila zlem. To se může stát i tehdy, pokud někdo zlé věci pozoruje, říká anebo jim naslouchá. Opice jsou tak symbolem všeho, čeho by se lidé měli vyvarovat. Tato filozofie je důležitou součástí východních náboženství.

THE GEISHA WAY OF
Motiv tří opic může mít různou podobu, využívají ho umělci všech oborů.

Mahátmá Gándhí a organizovaný zločin

Sošku trojice moudrých opic vlastnil i indický politik a duchovní vůdce Mahátma Gándhí (1869-1948). Západ přijal poselství opic v poněkud modifikované podobě. Používá se jako odkaz na nedostatek odpovědnosti ve společnosti, kdy se mnoho lidí vědomě pouští do činností, které jsou v rozporu s morálkou anebo dělají, že je nevidí, i když se odehrávají přímo před jejich očima.Úsloví „nevidím zlo, neslyším zlo a nemluvím o něm“ tak v tomto pojetí dostává alibistický rozměr. Bývá prý také používáno jako jednoduché vyjádření základních pravidel, uznávaných skupinami organizovaného zločinu. Na světě existují vášniví sběratelé, kteří ve svých sbírkách shromažďují všemožná ztvárnění tohoto motivu a dokonce pořádají i setkání a konference.

Foto: archiv, yoututbe
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ty nejdramatičtější chvíle ve svém životě zažil Jiří Štěpnička jako malý kluk na státní hranici!
nasehvezdy.cz

Ty nejdramatičtější chvíle ve svém...

Málokterý český herec má tak zajímavý osud...
DeLorean vyvíjí létající automobil
21stoleti.cz

DeLorean vyvíjí létající...

Každému se jistě vybaví trilogie...
Skutečný horor: Čí jekot se rozléhá v nejstrašidelnějších lesích v Británii?
epochalnisvet.cz

Skutečný horor: Čí jekot se...

Turista si vpodvečer povídá s vesničany u ohně. Vtom se z blízkého...
Lenka Vlasáková nemá ani na boty?
nasehvezdy.cz

Lenka Vlasáková nemá ani na...

Velmi zvláštní životní styl má herečka Lenka...
Světlo je přiznanou nadějí
rezidenceonline.cz

Světlo je přiznanou nadějí

Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Manon Lescaut,...
Šperky s puncem výjimečnosti
iluxus.cz

Šperky s puncem výjimečnosti

Hledáte-li osobité šperky vytvářené s radostí a láskou,...
Kouzlo moderní ložnice
rezidenceonline.cz

Kouzlo moderní ložnice

Ložnice s koupelnou patří k těm místům, kde člověk nabírá...
Opulence ve stylu art deco
iluxus.cz

Opulence ve stylu art deco

Pokud bychom měli možnost se do nějakého...
Nejslavnější akrobatické kousky, nad nimiž tuhne v žilách krev
epochalnisvet.cz

Nejslavnější akrobatické...

Absolutně postrádají pud sebezáchovy. Na...
Suchem v lesích nejvíce trpí smrky
21stoleti.cz

Suchem v lesích nejvíce...

Sucho je problematikou, která se v poslední době objevuje...
Záhada Piltdownského člověka konečně vyřešena!
epochalnisvet.cz

Záhada Piltdownského člověka...

O městečku Piltdown v jihovýchodní Anglii...
Počet obětí sovětského vpádu do Československa byl vyšší
21stoleti.cz

Počet obětí sovětského vpádu do...

Čeští historici Prokop Tomek a Ivo Pejčoch...