Skip to content

Televizní debaty v Americe: Správný prezident musí být oholený!

Democratic presidential candidate Sen. Barack Obama, D-Ill., watches Sen. Hillary Rodham Clinton, D-N.Y., speak at the Democratic National Convention from Billings, Mont., Tuesday, Aug. 26, 2008.(AP Photo/Alex Brandon)

Dnes už jsou předvolební televizní debaty nedílnou součástí každé prezidentské kampaně. I u nás jsme je nedávno zažili, ovšem v USA mají poněkud delší tradici. Kandidáti se na ně pečlivě připravují, protože vědí, že rozhodují i maličkosti.

V premiérovém televizním duelu se 26. září 1960 střetli John Fitzgerald Kennedy a Richard Nixon. Ačkoli oba podle historiků debatovali zručně, demokrat Kennedy svým charismatem „šedivého“ Nixona zcela zastínil. Američané, kteří duel poslouchali v rádiu, měli pocit, že vítězí republikánský viceprezident. Naopak ti, kteří sledovali televizi, připisovali více bodů Kennedymu. Do té doby nepříliš zkušený politik na obrazovce prostě vypadal lépe, byl opálený a energický. Z virózy se zotavující Nixon naopak podcenil líčení, zvláště vynikla jeho neoholená tvář. Také mu poněkud nepadl oblek, který navíc splýval s pozadím.

2
První televizní debata, která souvisela s prezidentskou kampaní, proběhla 26. 10. 1960. Proti sobě stanuli demokrat Kennedy a republikán Nixon.

Poté se nějakou dobu podobné debaty neuskutečnily. Po Nixonově debaklu je mnozí kandidáti jednoduše odmítali. Byl to případ Lyndona Johnsona v roce 1964 i samotného Nixona v letech 1968 a 1972. Naopak o čtyři roky později Gerald Ford chybně vyhodnotil televizní přenos s Jimmym Carterem jako šanci, ale prohrál. V roce 1980 se karta zase obrátila a Carter podlehl Ronaldu Reaganovi v debatě i celkově ve volbách. Od té doby se televizní klání konají pravidelně a nikdo se z nich nevykroutil.

** FILE ** In this Sept. 23, 1976 file photo, President Gerald Ford speaks as Jimmy Carter listens during the first of three debates, at Philadelphia's Walnut Street Theater. (AP Photo, File)
V roce 1976 se v debatách utkali Gerald Ford a pozdější vítěz voleb Jimmy Carter

Reagan například Cartera ničil tím, že na jeho prohlášení reagoval shovívavým úsměvem: „Už s tím zase začínáte.“ Sál se smál a Carter působil rozpačitým dojmem, který se pro vůdce nehodí. Ronald Reagan, který jako bývalý herec byl před kamerami jako doma, zabodoval i v roce 1984, kdy se pro něj duel s Walterem Mondalem nevyvíjel zrovna slibně. Reagan už tehdy měl svůj věk, bylo mu 73 let, a působil unaveně. Na rýpavou otázku ale odpověděl: „Opravdu nechci vytřískávat politický kapitál z mládí a nezkušenosti mého protivníka.“ Výsledek? Reagan uspěl a obhájil křeslo v Bílém domě.

4
Osudná chyba George Bushe staršího.

Mnozí si vybaví i scénu z trojsouboje mezi Georgem Bushem starším s Billem Clintonem a Rossem Perotem v roce 1992, kdy se Bush při ožehavém tématu několikrát podíval na hodinky. Diváci si toto gesto vyhodnotili jako důkaz slabosti.  Albertu Goreovi se zase v roce 2000 při debatě s Georgem W. Bushem vymstilo to, že vzdycháním dával najevo, jak se mu Bushovy odpovědi nelíbí. Diváky to popudilo. Gore na ně zapůsobil velkopansky až arogantně.

08 Dec 1987, Washington, DC, USA --- President Ronald Reagan stands with Mikhail Gorbachev during welcoming ceremonies for the Soviet leader at the White House. --- Image by © Shepard Sherbell/CORBIS SABA
Mistr televizních debat Ronald Reagan na snímku se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem.

Všichni kandidáti se snaží poučit z chyb svých předchůdců, k čemuž jim napomáhá celá armáda odborníků na komunikaci a takzvaných „imagemakerů“. Diváky ve finále už totiž nezajímají detaily programů, ale to, jak se politici chovají pod tlakem a jak jsou pohotoví. Trénují se tedy nejen odpovědi na záludné otázky, ale i postoje a gesta. Oba tábory také dojednávají podrobnosti, jako zda kandidáti budou při debatě sedět či stát, jaká bude teplota v sále či osvětlení.

Foto: lynn-library, catalog.flatworldknowledge, mikechurch.com, history.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Matoucí příroda: Proč z nebe prší žížaly?
epochalnisvet.cz

Matoucí příroda: Proč z nebe...

Skotští středoškoláci s jekotem prchají z hřiště....
Kouzlo moderní ložnice
rezidenceonline.cz

Kouzlo moderní ložnice

Ložnice s koupelnou patří k těm místům, kde člověk nabírá...
Opulence ve stylu art deco
iluxus.cz

Opulence ve stylu art deco

Pokud bychom měli možnost se do nějakého...
Šperky s puncem výjimečnosti
iluxus.cz

Šperky s puncem výjimečnosti

Hledáte-li osobité šperky vytvářené s radostí a láskou,...
Leoš Mareš zapomíná na děti?
nasehvezdy.cz

Leoš Mareš zapomíná na děti?

Tohle je ten vzorný starostlivý táta od...
Výtah pro přepravu aut od Elona Muska
21stoleti.cz

Výtah pro přepravu aut od...

O hyperloopu jsme vás informovali již...
V Praze se vytřídilo za rok přes 91 tun kovových obalů
21stoleti.cz

V Praze se vytřídilo za rok...

První rok můžeme na ulicích vidět tzv. šedé...
Hana Mašlíková: Obětí drsné kritiky!
nasehvezdy.cz

Hana Mašlíková: Obětí drsné...

Moderátorka Snídaně s Novou Hana Mašlíková (35) by...
Opravdu válčil Hitler s Leninem na černobílém poli?
epochalnisvet.cz

Opravdu válčil Hitler s...

Že bílá má výhodu, pozná už poslední...
10 nejextrémnějších měst na světě
epochalnisvet.cz

10 nejextrémnějších měst na...

Některá města jsou unikátní a extrémní. Ve...
Světlo je přiznanou nadějí
rezidenceonline.cz

Světlo je přiznanou nadějí

Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Manon Lescaut,...
Tvoří mravenčí larvy speciální kastu?
21stoleti.cz

Tvoří mravenčí larvy...

Nejmladší obyvatelé mravenišť, mravenčí larvy, zastávají...