Domů     Speciální jednotka na hledání výbušnin: Zabrání kobylky terorismu?
Speciální jednotka na hledání výbušnin: Zabrání kobylky terorismu?
31.10.2017

Vědci z washingtonské univerzity přišli se zbrusu novým řešením, jak se vypořádat s bombami a výbušnými náložemi, ukrytými v budovách, pod zemi, v autech či v zavazadlech. Nasadí na ně kobylky. Ty mají úžasně vyvinutý čich a dokážou rozlišit miliony nejrůznějších vůní.

Do doupěte, kde teroristé zrovna sestrojují smrtící bombu, vlétne kobylka a nepozorovaně se usadí na okně. Nikdo si jí nevšímá a přitom se na pultě vzdáleného operátora protiteroristické jednotky rozsvítí červené světlo.

To je modelová situace, s jakou se možná budou vojenští i policejní pyrotechnici již brzy setkávat i v praxi.

|Protiteroristické jednotky by mohly detekovat výbušniny mnohem rychleji než dříve.
|Protiteroristické jednotky by mohly detekovat výbušniny mnohem rychleji než dříve.

Překonají psy i roboty

Podle vědců mají kobylky v tykadlech obrovské množství přírodních senzorů a navíc jejich mozek dokáže pachové vjemy zpracovat v řádu milisekund, v čemž překonávají i vycvičené psy.

Vycvičené kobylky jsou také mnohem výkonnější a samozřejmě levnější než složité robotické systémy na hledání bomb. Navíc se bez problémů dostanou do jakýchkoliv stísněných prostorů a mohou nepozorovaně slídit i v budovách.

Kobylky s baťůžkem na zádech

„Proč znovu vynalézat kolo, když stačí využít biologický materiál, který máme k dispozici“, tvrdí profesor Baranidharan Raman, vedoucí týmu pracujícího na výzkumu.

O využití živých kyborgů má zájem především armáda, která na něj uvolnila v přepočtu téměř 19 000 000 korun. Kobylky mají své pachové senzory umístěné na tykadlech a dokážou jimi rozlišit jednotlivé vůně i v prostředí naplněném směsí tisíců jiných zápachů.

Příroda je sice výborně vybavila, ale bez pomoci vědců a složitého propojení mozku kobylek s miniaturními přístroji, by nám to moc nepomohlo. Výzkumný tým už vyvinul miniaturní elektrody, které se implantují do mozku kobylek.

Ty budou snímat změny v elektrické aktivitě mozku kobylek a předávat údaje do miniaturního vysílače, umístěného na zádech hmyzu.

miniaturní batůžek na zádech obsahuje veškerou elektroniku.
miniaturní batůžek na zádech obsahuje veškerou elektroniku.

Červená znamená nebezpečí

Údaje z vysílače se budou bezdrátově přenášet k operátorovi, který ihned uvidí, zda je ve zkoumané prostoru přítomná výbušnina, nebo ne.

Dokud na její pachovou stopu kobylka nenarazí, svítí operátorovi zelená dioda, jakmile zaznamená stopu výbušniny, rozsvítí se červená. Jednoduché a účinné. Protiteroristická jednotka spolu s pyrotechniky může ihned vyrazit.

Biologické systémy pro snímání pachů jsou podle vědců mnohem složitější a výkonnější, než můžeme kdy dosáhnout jen pomocí techniky. Ani ten nejdokonalejší robot nezvládne rozlišit tolik jemných pachů, jako právě kobylky.

Měří změny v mozku

Vědecký tým pracuje na úkolu již několik let a studuje zejména způsob, jakým kobylky dekódují různorodé pachy a jak se přitom mění jejich mozková aktivita. Umožňuje jim to relativně jednoduchý mozek tohoto hmyzu.

Největším problémem bylo sestrojit miniaturní elektronické součástky s nízkým výkonem pro sběr, záznam a přenos dat. Takové přístroje nesmí nijak kobylky omezovat v pohybu a musí být schopné běžného pohybu i činnosti.

Je téměř neuvěřitelné, že se jim podařilo vyrobit čidla, tenčí než lidský vlas, vhodná pro napojení do mozku kobylek.

Hmyz na dálkové ovládání?

Vědci museli vyřešit i problém, jak kobylky nasměrovat co nejpřesněji na správné místo. K tomu má sloužit relativně jednoduchý systém dálkového ovládání. Ten spočívá ve speciální úpravě jejich křídel.

Ta budou pokryta jakýmsi“ tetováním“ v podobě slaboučkého nánosu biologického nanomateriálu na bázi přírodního hedvábí, schopného převádět světlo na teplo. Operátor tak bude kobylky ovládat prostřednictvím laseru.

Namíří-li jej na pravé křídlo, poletí kobylka doprava, zaměření na levé křídlo ji přinutí zatočit doleva.

Nanomateriál by se měl postarat o ovládání kobylek na přesně určená místa.
Nanomateriál by se měl postarat o ovládání kobylek na přesně určená místa.

Do akce již letos

Hedvábné „tetování“ s velmi hustou strukturou nanosenzorů má také shromažďovat vzorky těkavých organických látek, které se budou vyskytovat v blízkosti kobylky.

To by umožnilo operátorovi provádět kontrolní analýzu chemického složení sloučenin, nacházejících se ve zkoumaném prostředí.

Výzkum podle zveřejněných zpráv pokročil natolik, že je v závěrečné fázi a první, takto upravené kobylky by mohly do akcí vyrazit již koncem tohoto roku.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív