Domů     Sennheiser vyrobil první otevřená sluchátka na světě!
Sennheiser vyrobil první otevřená sluchátka na světě!
komerční sdělení

Historie firmy Sennheiser začíná velmi akčně. Mladý inženýr Fritz Sennheiser evakuovaný z válkou zničeného Hannoveru objevil v nedaleké vesnici Wennebostel, nepoškozený opuštěný dílenský domek vhodný pro zahájení elektrotechnické výroby.

Využil svých zkušeností získaných v laboratořích hannoverské technické univerzity a již 1. června 1945 zde založil s malou skupinou stejně zaměřených techniků firmu Laboratorium Wennebostel (Labor W) pro konstrukci a výrobu měřících přístrojů.

Renomé díky pečlivé výrobě

První vyrobené elektronkové voltmetry nabídl Fritz Sennheiser hannoverskému zastoupení firmy Siemens, které ocenilo jejich vysokou kvalitu a pečlivou výrobu. Hotové přístroje ihned odkoupili a objednali další.

Vzájemná spolupráce pokračovala a v roce 1946 byl požádán touto firmou o výrobu zcela nedostatkových mikrofonů.

Prvním modelem byly narychlo upravené kopie mikrofonu Henry Radio, označené DM 1. O rok později ve Wennebostelu vyráběli vlastní dokonalejší typ, dynamický mikrofon DM 2 a řada mikrofonů se rychle rozrůstala.

Začátkem padesátých let už DM 3 byl natolik úspěšný, že ho na svých koncertech používala i slavná Edith Piaf. Zajímavost:

starší hudebníci si pamatují Vocoder jako první hudební nástroj elektronicky syntetizující zvuky a řeč, ale málokdo ví, že tento přístroj vznikl z původně šifrovacího přístroje Vokoder určeného pro zamezení odposlechu telefonních hovorů diplomatické služby SRN na celém světě. Mimochodem úspěšně používaného až do roku 1972.

Vznik Sennheiser Electronic

Koncem padesátých let již společnost Labor W získala dominantní postavení na trhu dynamických mikrofonů, a vyráběla kromě svých komponentů také výrobky pro firmy, které je pak prodávaly pod svojí značkou, např. Siemens, Grundig, Telefunken a Gray.

Původní název Laboratorium Wennebostel byl proto změněn na Sennheiser Electronic. O rok později byl Dr. Fritz Sennheiser jmenován hannoverskou technickou univerzitou profesorem s právem přednášet.

Současně došlo ke změně označení rozrůstající se řady mikrofonů z DM na MD, což bylo nutné, aby pojmenování nekolidovalo s německou měnou Deutsche Mark.

Nové označení již nesou dva, dodnes vyráběné velmi slavné modely reportážních mikrofonů MD 21 a MD 421, patřící do světové legendární klasiky.

V současnosti mikrofony Sennheiser nechybí v žádném světovém nahrávacím studiu, televizní či rozhlasové společnosti a za světovou novinku, vysoce směrové kondenzátorové mikrofony získal pan profesor Oskara – nejvyšší technické ocenění amerických hollywoodských filmových společností.

První otevřená sluchátka HD 414

V roce 1960 rozšířil Sennheiser portfolio o sluchátka a přišel s novou revoluční technologií prvních otevřených sluchátek na světě – Sennheiser HD 414. S nimi dosáhla firma neuvěřitelného úspěchu, který v počtu vyrobených kusů nebyl dosud překonán.

Pro své akustické kvality se stala sluchátka HD 414 světovým hitem a byla vyráběna několik desetiletí v konečném počtu téměř deseti miliónů kusů. Zvuk HD 414, jejichž koncepce a technická dokonalost předběhla dobu, lze směle porovnávat i se současnými výrobky.

Což dobře dokumentuje fakt, že veškeré nové výlisky LP nejúspěšnějšího světového výrobce gramofonových desek – GZ Loděnice – jsou stále kontrolovány právě těmito sluchátky.Vznikala dlouhá řada dynamických sluchátek, která vyústila ve světový unikát – sluchátka Orpheus. Elektrostatická sluchátka Orpheus s elektronkovým zesilovačem z roku 1991 byla pojmenovaná po bájném pěvci a vyrobena v limitované sérii 300 kusů.

Pozlacená polymerová membrána o síle jednoho mikronu, stejně jako výroba zlacených elektrod z tvrzeného skla je oříškem i pro současné technologické možnosti. Jejich vysoká cena dodnes roste neboť audiofily jsou velmi ceněna.

Na jejich slávu a prestiž navazuje současný elektrostatický model – Sennheiser HE 1. Nejkvalitnější sluchátka na světě, s frekvenčním rozsahem od 8 Hz do více než 100 kHz a nejmenším zkreslením  0,01 % představují současně nejvyšší luxus špičkové elektroniky v mramoru, zlatě, keramice a kůži s předpokládanou prodejní cenou 50.000 euro.

Ruční montáž kvalifikovanými odborníky a náročné testy po každé výrobní operaci, jsou důvodem, že plánovaná produkce nepřesáhne 5 kusů týdně.

Mnoho dalších prvenství

Sennheiser postupně uváděl do výroby např. první bezdrátová sluchátka s infračerveným přenosem signálu, první bezdrátový mikrofon (jehož název Mikroport se vžil jako obecné označení pro všechny bezdrátové mikrofony), první sluchátka s bezdrátovým digitálním bezztrátovým přenosem RS 220 a inovativní high-end sluchátka s kruhovou membránou Sennheiser HD 800. Od roku 2013 postupně přebírají od syna zakladatele – Prof.

Jörga Sennheisera – vedení firmy vnuci zakladatele Dr. Andreas Sennheiser a Daniel Sennheiser.

V současnosti společnost zaměstnává více než 2.500 lidí, přibližně polovina pracuje v Německu a další v Irsku, USA a v dceřiných obchodních společnostech po celém světě. Na začátku byl malý jednopatrový domek a několik nadšenců.

Zdroj: Sennheiser
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi