Domů     Queen, Beatles nebo Stouni: Jak vznikly názvy slavných kapel?
Queen, Beatles nebo Stouni: Jak vznikly názvy slavných kapel?
19.4.2017

Jeho správný výběr je nezbytným krokem každé začínající party muzikantů na jejich cestě k nesmrtelnosti. Ruku v ruce s dostatečnou dávkou talentu a trochou štěstí dokáže kapelu zavést až do elitní společnosti hudebních dějin.

Také vám občas hlavou proběhne otázka, kde přišla vámi oblíbená kapela ke svému názvu? Zvídavé dotazy ohledně vzniku jmen slavných kapel patří do stálého arzenálu hudebních novinářů.

Lennonova vize

Kapela: The Beatles

Oficiální vznik: 1960

Předchozí názvy: The Quarrymen, Johnny and the Moondogs, The Beetles, The Beatals, The Silver Beetles

Šest dní po začátku července roku 1957 dochází na vesnické pouti u kostela sv. Petra v liverpoolském Wooltonu k osudovému setkání dvou výrostků, kteří budou už za pár let společně psát ty nejpoutavější kapitoly hudebních dějin.

Tehdy ani ne sedmnáctiletému Johnu Lennonovi (1940–1980), vystupujícímu zde s vlastní skifflovou kapelou The Quarrymen (psáno někdy také jako The Quarry Men), je představen patnáctiletý Paul McCartney (*1942).

Ten se také následně k Lennonově hudební formaci přidává a v únoru 1958 do ní přivádí ještě čtrnáctiletého kytaristu George Harrisona (1943–2001).

Na podzim roku 1959 se z Quarry Men – Johna, George a Paula – stávají kvůli účasti v talentové soutěži Carolla Levise Johnny and the Moondogs (Johnny a měsíční psi).

I když v ní nakonec neuspějí, tenhle název jim vydrží až do ledna 1960. Ve stejný měsíc se ke kapele připojuje i Lennonův kamarád a spolužák z umělecké školy Stuart Sutcliffe (1940–1962).

A právě z jeho mysli vzejde jednoho večera slovo The Beetles (Brouci), jako odkaz na doprovodnou formaci amerického zpěváka Buddyho Hollyho (1936–1959) The Crickets (Cvrčci), jehož muzika je pro začínající muzikanty velkou inspirací. John poté nové jméno ještě vylepší změnou hlásky z „e“ na „a“.

Stříbrní brouci

„Měl jsem vizi, viděl jsem mužíčka na hořícím koláči, který mi řekl: ,Od dnešního dne jste Beatles s A,´ “ zdůvodní pak svéráznou historkou původ svého nápadu. O něco později však už s vážnou tváří nadiktuje do novinářských bloků poněkud uvěřitelnější příběh:

„Rozhodl jsem se hláskovat to jako BEATles, aby to vypadalo jako beatová muzika, prostě jako vtip.“ Ještě nějaký čas však trvá, než se tohle označení stane trvalým.

Dvoutýdenní květnové turné po Skotsku jako doprovodná kapela zpěváka Johnnyho Gentla (*1936), stejně jako několik dalších vystoupení, odehrají například pod názvem The Silver Beetles.

Až v srpnu 1960, před svým odjezdem do Hamburku, se kapela definitivně stává The Beatles.

Valící se kameny

Kapela: The Rolling Stones

Oficiální vznik: 1962

Předchozí název: The Rollin‘ Stones

Je květen 1962. V nejserióznějším londýnském hudebním časopise té doby s názvem Jazz News vychází inzerát s poptávkou po rhythm-and-bluesových muzikantech s dodatkem, že zkouška bude probíhat v sále nad hospodou White Bear, kousek od stanice metra Leicester Square.

Autorem textu je anglický muzikant Brian Jones (1942–1969), který se jednoho dne rozhodne, že si postaví vlastní R&B skupinu.

Jedním z prvních zájemců je nepříliš pohledný, hlučný, třiadvacetiletý Skot Ian Stewart (1938–1985), který na zkoušku dorazí v cyklistických kraťasech a pusou plnou masového koláče.

Dalšími hodnotnými rekruty se poté, po pár personálních kotrmelcích a přehmatech, stávají také mladý, talentovaný frajírek Mick Jagger (*1943), osmnáctiletý hubeňour Keith Richards (*1943) a nepříliš zkušený baskytarista Dick Taylor (*1943).

Banda irských akrobatů

Stavební kameny nové kapely byly na svém místě, teď už zbývalo jen ji pojmenovat. Tenhle úkol si jako čestnou povinnost bere na svá bedra Brian Jones. S jeho realizací se však zoufale trápí, pomoc od Micka a Keitha nicméně odmítá.

Palčivý problém je vyřešen až ve chvíli, kdy parta získá první společný kšeft v londýnském klubu Marquee. Když poté Jones volá do Jazz News, aby tu radostnou zprávu prostřednictvím inzerátu sdělil širší veřejnosti, je při diktování textu otázán na jméno kapely.

Zaskočený Jones bloudí po místnosti, až mu zrak ulpí na LP amerického bluesmena Muddyho Waterse (1915–1983) Best of Muddy Waters a skladbě Rollin‘ Stone. „Tak třeba Rollin‘ Stones,“ oznámí suše do telefonního sluchátka.

Jeho volba je konečná, i když se proti ní snaží Mick, Keith, Stu i Dick protestovat. „Zní to jako banda zas..ných irských akrobatů,“ uleví si dokonce Stewart. Prvnímu vystoupení pod názvem Rollin‘ Stones 12. července 1962 však nezabrání.

Z Rollin‘ Stones na Rolling Stones pak kapelu v první polovině roku 1963 přejmenuje manažer Andrew Loog Oldham (*1944).

Teplá královna

Kapela: Queen

Oficiální vznik: 1971

Předchozí název: Smile

 „Proč tímhle maříte čas? Měli byste dělat originálnější věci. Měli byste být nápaditější v tom, jak prezentovat svou hudbu.

Kdybych já byl vaším zpěvákem, věděl bych už, jak na to!“ Píše se rok 1970, když za kytaristou Brianem Mayem (*1947) a bubeníkem Rogerem Taylorem (*1949), členy nepříliš úspěšné britské rockové skupiny Smile, přichází nesmělý vlasatý muž.

Má ohromný předkus, který si při úsměvu pro jistotu zakrývá dlaněmi, a nabízí jim své služby.

Jmenuje se Freddie Mercury, rodným jménem Farrokh Bulsara (1946–1991), a neustále prohlašuje, že ho čeká hvězdná kariéra a že z něj jednou bude legenda.

Ani jeden z muzikantů mu silácké řeči příliš nevěří, nakonec však oba jeho naléhání podlehnou. Kapela s novým frontmanem si žádá i nové jméno. Navrhovaná Grand Dance ani Rich Kids ale přes Freddieho neprojdou.

Rtuťovitý zpěvák má totiž už dlouho jasno – budou si říkat Queen. Jeho spoluhráčům se však zprvu návrh ani trochu nezamlouvá.

Starej buzík

Majestátní označení má totiž ve slangové angličtině poněkud hanlivější význam – buzík, teplouš, hošan. Mercury, který čeká rok na příležitost, jak s Mayem a Taylorem utvořit jeden tým, se však jen tak odbýt nenechá.

Navíc je dávno zvyklý na přezdívku „the old queen“ – ten starej buzík. „Nadšení jsme z toho zrovna nebyli. Nakonec jsme to ale přijali jako provokaci. Prostředek ke zviditelnění,“ vzpomíná Brian May. „Je to královské, silné, univerzální a bezprostřední.

Ovšem že jsem si byl vědom jeho vedlejšího významu. Ale zní to parádně! Jednoslovné názvy jsou navíc nejlepší!“ zubil se později Mercury. Když je výstřední název schválen, pouští se Freddie ještě do změny svého příjmení. Bulsara je vyměněn za jméno  Mercury, posla bohů v mytologii starých Římanů.

Foto: i0.wp.com, billboard.com, nme.com, toutelamusique.skynetblogs.be
Související články
Zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Zajímavosti
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Zajímavosti
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
Zajímavosti
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
lifestyle
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
Juan Manuel Fangio: Automobilový závodník, kterého unesli mizerní řidiči
Když dnes sledujeme závody formule 1, nebýváme zvyklí, aby některý z jezdců tak dlouho vládl stupňům vítězů, jako to dokázal Juan Manuel Fangio. V roce 1958 chyběl ale jen krůček k tomu, aby jeho kariéra skončila tragédií. A k té se vůbec neschylovalo na závodní dráze. Když na sklonku 40. let začíná být talentu Juana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet