Domů     První akciová společnost: Komu vyfoukli Nizozemci prvenství v obchodu s kořením?
První akciová společnost: Komu vyfoukli Nizozemci prvenství v obchodu s kořením?

Nizozemské lodě míří na konci 16. století k indickým Ostrovům koření a vrací se zpátky naložené cenným zbožím. „Z mnoha různých důvodů je rozumné, aby tento obchod byl pod jednou správou,“ žádají amsterodamští obchodníci.

Chtějí po své vládě, aby založila obchodní společnost. „Nesmysl,“ rozhodne ale státník Johan van Oldenbarnevelt. Přemýšlí totiž, jak by z toho obchodu mohli profitovat i ostatní, nejenom bohatí kupci. 

Když v roce 1558 nastoupí na anglický trůn královna Alžběta I. (1533–1603), brzy to bude znamenat zlom i v dobývání zámořských území.

Potvrdí ho porážka španělského loďstva v roce 1588. „Právě v důsledku tohoto vítězství začali Angličané v duchu národního kultu vysílat námořníky a obchodníky do východních moří doposud kontrolovaných Portugalci,“ píše současný český autor Michal Wanner.

Jenže Angličané samozřejmě nejsou jediní, kdo chce mít ze zámořského obchodu zisky. Stejně silným protihráčem se stává nejenom Portugalsko, ale nově především Nizozemí.

Dálková plavba přináší velké zisky, ale i nemalá rizika. Díky akciové společnosti se obojí rozpustí mezi víc lidí.
Dálková plavba přináší velké zisky, ale i nemalá rizika. Díky akciové společnosti se obojí rozpustí mezi víc lidí.

Přímluvy u panovnice

Ukazuje se, že soukromé cesty za zámořským obchodem jsou příliš riskantní. „Izolované lodě byly snadnou kořistí iberských pirátů a zisky z obchodu kolísaly zásilku od zásilky podle pohybu cen na asijských trzích,“ upozorňuje Wanner.

Na anglickém dvoře si proto uvědomují nutnost vytvořit obchodní společnost, která by dala dohromady peníze na podobné podniky a snížila rizika individuálních cest. V letech 1599–1600 Alžběta I. pravidelně dostává petice s jedním cílem:

založit obchodní společnost. Vždyť trh s kořením nabízí mimořádné zisky a stát z nich může utěšeně bohatnout!

Anglická královna Alžběta I. nakonec podlehne nátlaku obchodníků a povolí jim založení společnosti.
Anglická královna Alžběta I. nakonec podlehne nátlaku obchodníků a povolí jim založení společnosti.

Královna podlehne nátlaku

V roce 1599 se navíc vrací z dalekých cest na východoindické ostrovy šest nizozemských lodí s obrovským nákladem orientálního zboží. Když se to Angličané dozvědí, dostanou vztek.

Mají pocit, že jim Nizozemci všechen obchod vyfouknou, a proto se jim zatmí před očima.

Královně obratem předloží list, kde píší, že „pobídnuti úspěchem plavby uskutečněné nizozemským národem a jsouce informováni, že Nizozemci připravují novou cestu…se na základě této snahy rozhodli podniknout cestu do Východních Indií…“ Žádají o přímou podporu panovnice.

Ta podlehne nátlaku a 31. prosince 1600 podepisuje chartu zakládající „Společnost londýnských obchodníků obchodujících ve Východních Indiích“.

Nizozemský státník Johan van Oldenbarnevelt nechce, aby zisky ze zámořských obchodů byly jenom výsadou malé hrstky lidí.
Nizozemský státník Johan van Oldenbarnevelt nechce, aby zisky ze zámořských obchodů byly jenom výsadou malé hrstky lidí.

Pozvánka pro drobné obchodníky

Amsterodamská konkurence ale pracuje dál. Většina z celkem 16 jejich expedic, která vyrazí za moře v letech 1595–1601, je při obchodování úspěšná.

Díky tomu ceny koření v Amsterodamu klesají, ovšem v Asii výkupní ceny naopak rostou, protože je o zboží velký zájem. Obchodníci chápou, že pokud rychle něco neudělají, přijde krach.

Proto žádají poslance generálních stavů, kteří zastupují republiku Spojené provincie nizozemské, o založení obchodní společnosti. Jenže nizozemský státník Johan van Oldenbarnevelt (1547–1619) jim to zatrhne.

Nechce, aby se zisky z obchodování staly pouze výsadou hrstky už tak dost bohatých kupců. „K účasti přizveme i drobné obchodníky z celé země,“ rozhodne.

Chce, aby na obchodech mělo podíl mnohem víc lidí a všichni mohli rozhodovat o prostředcích, jak by je plavby a obchody mohly zajistit pro budoucnost. Kupcům to není po chuti. Staví se proti, ale marně. Generální stavy odsouhlasí Oldenbarneveltův návrh.

V loděnici holandské Východoindické společnosti se pilně staví nové plavidlo. Až bude hotové, zamíří například na Molucké ostrovy.
V loděnici holandské Východoindické společnosti se pilně staví nové plavidlo. Až bude hotové, zamíří například na Molucké ostrovy.

Vytlačí konkurenci z trhu

20. března 1602 proto vzniká Nizozemská Východoindická společnost (Vereenigde Oost-Indische Compagnie). Její struktura je odlišná proti anglické. Nestaví na královské podpoře, ale na akciích na majitele.

Obchodníci tak chtějí rozdělit rizika i zisky mezi víc lidí. V čele první světové akciové společnosti stojí sedmnáctičlenná správní rada.

Společnost dostává od vlády záruky na monopol obchodování s mysem Dobré naděje a Magalhãesovým průlivem na příštích dvacet let. Dokáže být velmi silným konkurentem Angličanům a postupně úplně vytlačí Portugalce.

Nizozemci nejprve dobude v roce 1603 ostrov Ambon, v letech 1605–1606 už jim patří i Molucké ostrovy. O 150 let později v roce 1755 Portugalce vyženou i z Jávy.

Foto: eenigheid.slavenhandelmcc.nl, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se