Domů     Procházka kočičím světem: I kočky mají své dějiny!
Procházka kočičím světem: I kočky mají své dějiny!

Horkým dnem se plouží unavený stařík. Těší se, až se schová do stínu. Najednou uvidí na prašné cestě před sebou ležet mrtvou kočku. Začne se rozrušeně rozhlížet kolem sebe. Kdyby ji s ním někdo viděl, bylo by s ním vážně zle! Ve starém Egyptě si totiž koček váží pomalu více, než lidí.

Kočičí dějiny jsou skoro tak pohnuté, jako lidské. Rozhodně si během své historie zažili tito pružní tvorové spoustu zvratů. Ve starověku požívají velké úcty, ve středověku je upalují. Pomáhají během válek a jsou cvičeny pro roli špionů.

Mnozí kocouři dávají dokonce průchod svým politickým ambicím a míří až do Bílého domu! I když většina starověkých civilizací chovala ke kočkám úctu, málokde byl kočičí kult tak silný, jako ve starém Egyptě.

V té době mají podobu kočky i někteří bohové, například bohyně Bastet. Uhynulé kočky Egypťané balzamují a ukládají do hrobů, často společně s majiteli. Známé je obrovské kočičí pohřebiště ve městě Bubastis. Za zabití kočky v té době padají tresty smrti.

Pokud někdo najde na veřejnosti kočičí zdechlinu, má docela smůlu. Těžko vysvětluje, že s její smrtí nemá nic společného a tak je v jeho vlastním zájmu projevit lítost. Jestliže zemře kočka, její majitelé truchlí a dávají různými způsoby najevo smutek.

Středověk není pro kočky příliš růžovým obdobím. Určitě ne v Evropě. Například papež Řehoř IX. († 1241) prohlásí černé kočky za posedlé ďáblem. Pokud nevíte, jak se pozná čarodějnice, pak podle toho, že má kočku.

Byl o tom aspoň přesvědčen papež Inocenc VIII. (1432-1492) a proto přikazuje, aby s čarodějnicí byla upálena také její čtyřnohá přisluhovačka. Inu, jistota je jistota.

Paradoxem je, že francouzský kardinál Armand-Jean du Plessis de Richelieu (1585–1642) pro své hejno přibližně čtrnácti koček uvolní ve svém paláci jednu komnatu a nechává je krmit vybranými delikatesami.

V té době už perzekuce sametových stvoření polevuje a končí tak dlouhé období různých zvrhlých kratochvílí, jako je upalování koček před svatostánky anebo jejich shazování ze zvonic, případně přibíjení na kostelní vrata.

V 1. světové válce je nasazeno přes půl milionu koček. Jejich hlavním úkolem je chránit zásoby jídla před hlodavci a pomáhat s nimi i v zákopech. Slouží rovněž k detekci bojového plynu.

Zajímavé využití vymyslí pro kočky americká tajná služba CIA. Pod názvem operace „Acoustic Kitty“ je první pokusné kočce počátkem šedesátých let minulého století implantováno do ucha zařízení, který má přenášet konverzaci mezi dvěma muži v parku u sovětské ambasády ve Washingtonu.

Bezprostředně po vypuštění kočku srazí vůz taxi. Po více než půl století je její smrt ze strany CIA zpochybněna, nicméně následné podobné pokusy také selhaly a projekt byl proto se ztrátou zrušen v roce 1967.

Občas můžeme slyšet, že celá politika je jednoduše pro kočku. V některých městech to vzali doslova a zvolili si za starostu čtyřnohého tvora.

Například v aljašském městě Talkeetna mají od roku 1997 na postu čestného starosty rezavého kocoura jménem Stubbs. Do funkce se dostal ještě jako malé kotě.

V roce 2015 kandiduje na uvolněné místo po odvolaném starostovi sibiřského města Barnaul šest politiků. Všechny porazí v internetovém hlasování kocour Barsik, který získá přes 90% hlasů.

O kocoura na radnici stáli i v mexickém městě Jalapa v roce 2013. Kocour Morris slíbil „vyčistit město od krys“. Vskutku úderný volební slogan! Politickou kariéru rozjíždí v roce 2013 kanadský kocour Earl Grey.

Nejprve se pokouší stát politickým lídrem kanadské provincie Nové Skotsko, v roce 2015 už má ambice být kanadským premiérem. Kocour Hank se uchází v roce 2012 o post v americkém Senátu za stát Virginia a podaří se mu získat přes 6000 hlasů.

V roce 2016 se do boje o prezidentský úřad v USA pouští hned dva kocouří kandidáti:

Dr. Jekyll a Limberbutt McCubbins.

Procházka přírodou se může pro kočku změnit v dobrodružství, srovnatelné s vizemi člověka po požití halucinogenních drog.

Podle londýnského biologa Ronalda Douglase totiž kočky patří mezi ta zvířata, která díky schopnosti vnímat ultrafialové světlo vidí věci, které lidem zůstávají utajeny.

„Jde například o některé vzory na květinách, které hmyzu ukazují, kde najde nektar anebo stopy moči jiných zvířat,“ vysvětluje vědec s tím, že mohou vidět až psychedelické vzory na věcech okolo sebe.

Zvláštní kočičí zaujetí obyčejnými předměty, jako je třeba kus látky nebo papíru tak může mít své vysvětlení.

Mohly by obsahovat chemické látky, které reagují na UV světlo  a vypadat tak v kočičích očích velmi zajímavě. Celosvětově známý japonský talisman „Maneki Neko“ v podobě kočky se zdviženou tlapkou má  svému majiteli přinášet štěstí.

Na druhou stranu se v tamním folklóru  vyskytují démoni s názvem yokai, z nichž někteří mají kočičí podobu. Kočky mají v Japonsku dokonce „své“ ostrovy, na kterých  je více koček, než obyvatel.

K nejznámějším patří Tashirojima, kam byly kočky kdysi dovezeny pro ochranu bource morušového před hlodavci. Na ostrově stojí dokonce i svatyně na památku kočky, kterou zabil kus utržené skály. Obyvatel je zde zhruba sto, většinou v důchodovém věku.

Zdá se tak, že jednou bude ostrov patřit jen kočkám. Turisté jsou vítáni, psům je vstup zakázán. Podobných ostrovů je v Japonsku více, například Aoshima.

Foto: archiv, youtube
Související články
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Zajímavosti
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
reklama
lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
reklama
lifestyle
Sladký valčík: Proč měl cejch nemravné zábavy?
Někde jsem slyšel, že valčík byl dokonce zakázaný. Je to pravda? Ano, je to tak. Dostal označení závadného tance. To ale jenom posílilo zájem o něj. A jak tento tanec vůbec vznikl? Valčík se zrodil v rakouských Alpách někdy kolem roku 1600 jako tanec tyrolských horalů. Ovšem už v 16. století se ve Francii tančil tanec zvaný […]
Jiří Hrzán: Věčně zamilovaná nezvladatelná střela
Malý vzrůstem, ale na jevišti i před kamerou nezapomenutelný a neodolatelný. Takový byl Jiří Hrzán, herec, jehož umění jsme neměli příležitost si dostatečně užít. Připravily nás o to jeho nezdolná vášeň pro riskantní kousky i jeho věčná zamilovanost. Osud každého z nás je tvořen malými změnami, které se ale v důsledku projeví na celém životním směřování. Nějak […]
Tajemství velikonočního beránka: Od masa ke sladkému zákusku
Na Nilu se kolébá třtinová ošatka s živou posádkou. Miminko vyloví podle starozákonní legendy faraonova dcera. Zachrání ho tak před nařízením otce: Povraždit všechny malé židovské hochy.   Chlapec se jmenuje Mojžíš a až povyroste, vyvede utlačované židy z Egypta. Čtyři dny před začátkem slavného exodu instruuje Bůh Izraelity, aby obětovali beránka a jeho krví […]
Jedli křesťané ve středověku hlavy svých nepřátel?
Pohraniční hvozdy mezi Lužičany a Knovízany na našem území střeží v pravěku hradiště obou kultur. I když hospodaří podobně, nevycházejí spolu dobře. „Na ně! Zabte je!“ dodávají si odvahu do boje Knovízané. V bitce padne několik Lužičanů, z dalších se stávají zajatci a oběti rituálních obřadů. Knovízský muž se snaží ostrým nástrojem odseknout úpon šlachy od […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.