Domů     Příběh Jenny Cockell: Setkala se skutečně s dětmi ze svého minulého života?
Příběh Jenny Cockell: Setkala se skutečně s dětmi ze svého minulého života?

Starý muž jménem Sonny Sutton je bledý a pokládá telefon jako ve snu. Pořád nemůže uvěřit tomu, co slyšel. Jeho žena se při pohledu na něj vyděsí. „Co se stalo? Vypadáš, jako bys viděl ducha!“ Sonny nepřítomně odpoví:

„Právě jsem mluvil se svou matkou.“ Píše se rok 1990 a jeho matka je v té době už osmapadesát let mrtvá.

Angličanka Jenny Cockell (*1953) žije svůj všední život manželky a matky dvou dětí . Ten se změní po návštěvě regresního terapeuta, který potvrdí správnost vizí, které ji sužují.

Vidí se v nich jako matka několika dětí, které zůstanou po její předčasné smrti samy. Rozhodne se, že navštíví místo, které ve vzpomínkách na minulý život vidí a zjistí, že její děti jsou dosud naživu. Jejím přičiněním se znovu po mnoha letech setkávají.

Svůj příběh vylíčí v knize, podle které je natočen i film Včerejší děti. Objevují se samozřejmě skeptické názory, které zpochybňují, že Jenny mohla někdy dříve žít.

Jedni ji považují za prolhanou ženskou a podvodnici, jiní za přecitlivělou osobu, která podlehla svým dojmům. Další jí věří. Kde je pravda? Je reinkarnace vůbec možná anebo jsou vzpomínky na minulé životy něčím úplně jiným?

Mary Sutton s jedním ze svých dětí.
Mary Sutton s jedním ze svých dětí.

Musím do Irska!

Jenny už jako čtyřletá dívenka často mluví o Irsku. Dokonce namaluje mapu nějaké vesnice. Nikdy tam nebyla a okolí se diví, odkud bere své znalosti. Podivné útržkovité vzpomínky ji provázejí i v dalších letech.

Když se provdá a narodí se jí děti, vize jsou stále intenzivnější. Ženu nejvíce bolí a sužuje ta, ve které prožívá vlastní smrt. Nebo spíše smrt ženy jménem Mary. Má pětatřicet let a právě porodila své osmé dítě.

Jenny vidí nemocnici  i to, co se děje kolem ní a uvědomuje si, že umírá. Cítí zároveň obrovské pocity smutku, lítosti i provinění, protože opouští své děti.

Rozhodne se navštívit člověka, zabývajícího se regresní terapií a během hypnózy vyplují na povrch další bolestné vzpomínky. Od té doby nemá Jenny klid a ví, že ho nenajde, dokud nenavštíví místa, kde Mary žila.

Vydává se nakonec do Irska do místa jménem Malahide, které odmala vídá ve svých vizích. Má obavy. Jak náročné bude její hledání a povede se jí vůbec najít to, co hledá?

Jenny Cockell a Sonny Sutton.
Jenny Cockell a Sonny Sutton.

Druhý návrat domů

Ve vesnici si uvědomuje, že se shoduje s tou, kterou zná ze svých vzpomínek na možný minulý život a zároveň vnímá rozdíly. „Vyrostl zde například nový supermarket a staré molo v přístavu bylo vyměněno za moderní betonové,“ vzpomíná Jenny Cockell.

Během své návštěvy touží navštívit malý domek, kde žila se svým manželem a dětmi. „Věděla jsem, že dům stál ve skupině jiných domů naproti bažinaté louky. Když jsem přišla na místo, byly tam už jen ruiny.

Přišla jsem na poslední chvíli, protože ruiny brzy odklidili kvůli plánované výstavbě nových domů.“ I když Jenny v této vesnici nikdy předtím během současného života nebyla, tato návštěva je pro ni jako druhý návrat domů.

Najít stopy po své bývalé rodině je obtížné, protože nezná příjmení ženy ze svých vzpomínek. Teprve poté, co prochází církevní záznamy a vylíčí osudy Mary místnímu člověku, dozvídá se, že se dotyčná žena jmenovala Mary Sutton.

Během návštěvy a dalšího pátrání odhaluje osud i jména Mariiných dětí. Co se s nimi stalo po smrti matky?

Rotunda Hospital v Dublinu, kde Mary Sutton zemřela.
Rotunda Hospital v Dublinu, kde Mary Sutton zemřela.

Děti starší než „matka“

Jenny prochází záznamy církví a úřadů, dává inzeráty do novin. Zjišťuje, že všech osm dětí skončilo u různých příbuzných a některé byly umístěny v sirotčinci. Ke své velké úlevě nachází i dosud žijící potomky. Dávno nejsou dětmi, ale starými lidmi.

Než se setká s dětmi, dobrovolně se podrobí rozhovoru s anglickým producentem, který má zájem o celé nevšední záležitosti natočit dokument, aby dokázala, že její vzpomínky odpovídají tomu, co si pamatují přeživší členové rodiny.

Mluví o rodinném domě, jmenuje druh šicí nitě, kterou Mary používala a dokonce připomene i moment, kdy našli s dětmi živého zajíce, chyceného v pasti. Odděleně od Jenny vyslechne zástupce anglického producenta také jednoho ze synů Mary.

Celkem mělo jít o devět stran informací, které se shodovaly. A jak bylo vše dál?

Jenny Cockell dnes. 
Jenny Cockell dnes. 

Kdo vlastně jsi?

Díky Jenny se opět setkali sourozenci, kteří se dlouhá léta neviděli. Nejprve jsou zmatení, neví, co si o celém příběhu i Jenny samotné mají myslet. Tím víc, protože jsou vychováni jako katolíci a něco jako převtělení je pro ně nemyslitelné.

Obrátí se na kněze, který poté, co se seznámí s příběhem a důkazy, šokovaným lidem sdělí, že pravděpodobně jejich matka hovoří skrze Jenny a je to způsob, kterým chce dát rodinu opět dohromady.

„Ví, kde jsme měli obrázky na zdi, co se kde v domě nacházelo i jak byl rozestavěn nábytek,“ potvrdí dcera Mary jménem Phyllis, které je v té době 71 let.

Není však přesvědčena, že Jenny je reinkarnací její matky a stejně smýšlí i další sourozenci, zejména její sestra Betty. Na rozdíl od jejich bratra Sonnyho, který v Jenny vidí svou matku Mary. „Nedokázali mne vidět jako vtělení své matky.

Myslím, že místo toho mne vnímali jako někoho, skrze koho tato žena pracuje,“ potvrdila Jenny Cockell. Zůstali však v kontaktu a setkávala se především se Sonnym až do jeho smrti v roce 2002. Šlo však skutečně o reinkarnaci? Nebo měl pravdu kněz?

Pravda nebo obchodní trik?

Rozhodně se ozvaly i skeptické hlasy. Jenny nebyla totiž schopná říct prakticky nic kromě křestního jména ženy, jejíž má být inkarnací. Neznala její příjmení, ani rodné ani získané sňatkem. Stejně, jako jména dětí a manžela.

Známý americký skeptik Joe Nickell (*1944) tvrdí, že díky jejímu hledání údajných příbuzných přes avízo v novinách a rozesílání dopisů na všechny strany nakonec Jenny Cockell nachází ženu, který by přibližně odpovídala jejím představám.

A i když je s výsledkem svého hledání spokojená a napíše o něm komerčně úspěšnou knihu, již začíná s dalším příběhem. Tentokrát údajně vidí do svého příštího života, kdy je nepálskou dívkou, žijící v 21. století.

Jenny Cockell je velmi inteligentní a dokonce je i členkou Mensy ( společnost, sdružující lidi s vysokým IQ ). Nemohla si vše vybájit, aby udělala reklamu zamýšlené knize? Ale odkud by znala tolik podrobností, které odsouhlasily i děti Mary Sutton?

Reinkarnace: realita nebo mýtus?

Jak je to vlastně s reinkarnací? V putování duší věřily už dávné civilizace, původní obyvatelé Afriky, Ameriky i Austrálie. Nejvíce je rozšířena tato víra v Asii, kde je hlavní myšlenkou hinduismu a buddhismu.

Kritikové se této filozofie se však našli i v minulosti, byl jím napřílad už sám známý řecký učenec Aristotelés (384-322 př.n.l.), který ji označil za výplod fantazie a nesmysl.

V opozici vůči všem pochybovačům vždy stáli někteří filozofové a různí esoterikové a okultisté. V dnešní době je víra v reinkarnaci opět frekventovaná. Velkou roli sehrávají i výzkumy a studie.

Například proslulý americký lékař a psychiatr Ian Stevenson (1918-2007) provedl rozsáhlý výzkum v oblasti reinkarnace a napsal na toto téma řadu pojednání a knih.

Tento odborník během svého života předpovídá, že psychologie se bude muset vzdát starých teorií a přijmout za své teorie nové, které budou akceptovat vědecky prokázanou reinkarnaci.

Stejně tak je přesvědčen, že na univerzitách bude  jednou možné studovat obor reinkarnační psychologie a medicína přeformuluje mnohé věci. Je to možné anebo mají pravdu ti, kdo tvrdí, že myšlenka převtělování odporuje vědeckým zákonitostem?

Falešné vzpomínky

Je pravdou, že Jenny Cockell na mnohé věci „přišla“ v hypnóze. Podle odborníků v této chvíli vystupuje na povrch kryptomnézie neboli zasutá paměť.

Díky ní si člověk znovu vybaví dávno zapomenuté informace, získané například čtením knihy, sledováním filmu anebo vyslechnutím nějakého rozhovoru.

Zároveň se člověk stává velmi bezbranným nejenom vůči hypnotizérovi, ale i vůči vlastním zážitkům, které si chtěl nechat schované v sobě a vzpomínky na ně potlačit.

Navíc si podle odborníků dokáže lidský mozek vsugerovat vzpomínky na zážitky a události, které se nikdy nestaly. Z tohoto důvodu odmítají hypnotické návraty do minulých životů a považují je za šarlatánství.

Jak lze ale vysvětlit mnohé známé případy, kdy zcela cizí lidé dokázali popsat detaily ze života někoho, kdo již zemřel a často před desítkami let? Někteří lidé tvrdí, že se může jednat i o vliv démonů či zlých entit.

Může to tak být anebo jde spíše o možnost, jak se duše zesnulých spojují se svými žijícími potomky a možné falešné vzpomínky pocházejí ne od démonů, ale z „druhé strany“?

Každopádně je reinkarnace zatím věcí, kterou se nepodařilo ani jednoznačně potvrdit, ani vyvrátit.

Foto: www.exemplore.com, www.sonasbandbmalahide.com, www.youtube.com
Související články
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív