Domů     Přehledně: Takhle vypadají nejkurióznější muzea světa!
Přehledně: Takhle vypadají nejkurióznější muzea světa!
24.10.2017

Konec okukování vycpaných zvířat a uměleckých děl! Co takhle navštívit třeba Muzeum zkrachovalých vztahů v Záhřebu, Muzeum penisů v Rejkjavíku nebo Muzeum ošklivého umění v Bostonu? Své zástupce v tomto pozoruhodném výčtu má také Praha!

Muzeum tortury, Praha, ČR

Ve zrekonstruovaných sklepních prostorách v Celetné ulici v centru Prahy se nachází ojedinělá expozice útrpného práva a mučících nástrojů. Na ploše 400 m² je vystaveno okolo 100 exponátů a desítky dobových rytin.

Mystickou atmosféru celé výstavy dotvářejí voskové figuríny umístěné v autentickém prostředí. Zvukové a především dva speciální audiovizuální efekty (upálení čarodějnice a poprava mečem) umocňující ojedinělý zážitek z prohlídky sklepení i celé výstavy.

Muzeum zkrachovalých vztahů, Záhřeb, Chorvatsko

Originální muzeum bylo otevřeno před 10 lety a v roce 2010 získalo prestižní cenu Kenneth Hudson Award za nejodvážnější muzejní expozici v Evropě.

Najdete tu dopisy, obrázky či plyšové medvědy, které majitelům příliš bolestně připomínaly jejich bývalou lásku, ale třeba i svatební šaty – darované do expozice po rozvodu. V současné době se tato zajímavá galerie rozšířila i o pobočku v Los Angeles.

Svatební šaty ve sklenici.
Svatební šaty ve sklenici.

Islandské falologické muzeum, Rejkjavík, Island

Zřejmě největší světovou sbírku penisů a jejich částí shromáždilo Islandské falologické muzeum v Rejkjavíku otevřené v roce 1997. Jeho vitríny čítají na 280 exemplářů pocházejících od devadesátky živočišných druhů.

V roce 2011 přibyl i lidský vzorek, který muzeu daroval Pall Arason – prý známý sukničkář, zesnulý v 95 letech. Největší vystavený penis měří 1,7 metru, váží 70 kilogramů a patřil velrybímu samci. Nejmenší měří přibližně dva milimetry a jeho původním majitelem byl křeček.

V muzeu se nachází kolem 480 exemplářů.
V muzeu se nachází kolem 480 exemplářů.

Mezinárodní muzeum špionáže, Washington, USA

Muzeum špionáže ve Washingtonu založené v roce 2002 nabízí svým návštěvníkům přes 750 artefaktů – včetně pistole ukryté ve rtěnce, brýlí s kyanidem nebo bot s vysílačkou.

K vidění je zde i proslulý šifrovací přístroj Enigma, deštník, kterým bulharská tajná služba zavraždila disidenta Makarova či holubí kamera. Pro muzeum byl vybrán a rekonstruován dům číslo 800 hned v sousedství ústředí FBI.

Muzeum se nachází hned vedle ústředí FBI.
Muzeum se nachází hned vedle ústředí FBI.

Muzeum ošklivého umění, Boston, USA

Muzeum ošklivého umění vzniklo v 90. letech minulého století v americkém Bostonu a vystavuje díla neznámých „umělců“. Nachází se ve sklepě divadla v bostonském předměstí Dedham a je údajně první a jediné na světě.

Jeho zakladatelem je obchodník se starožitnostmi, který má ideální kvalifikaci: Studoval na dvou uměleckých akademiích a z obou byl pro neschopnost vyloučen. Nyní čítá sbírka ošklivého umění již na 200 děl, která jsou „tak špatná, že je nelze přehlédnout“.

Majitel a správce galerie ošklivosti získávají díla většinou mezi odpadky nebo při likvidaci domácností. Kupují je zcela výjimečně, a to za několik dolarů, protože nechtějí, aby se praktiky obchodu s uměním přenesly i na špatné umění. O přijetí svých prací do muzea se ucházejí i seriózní umělci.

Galerie nechce praktiky obchodu s uměním, proto 9 z 10 nabídek odmítá.
Galerie nechce praktiky obchodu s uměním, proto 9 z 10 nabídek odmítá.

Muzeum historických nočníků a toalet, Praha, ČR

Největší expozici historických nočníků a toalet z různých částí světa najdete v Michalské ulici v centru Prahy.

Je zde vystaveno přibližně 2000 předmětů, mezi které patří vedle nočníků a toalet také různé kuriozity, např. toaletní miniatury, pasti na blechy a předměty osobní hygieny. Sbírka obsahuje nočníky vyrobené pro Napoleona Bonaparte, Titanic i Abrahama Lincolna.

Jeden nočník je vyroben z vojenské helmy wehrmachtu. Muzeum vystavuje i tzv. svatební nočníky, do kterých se novomanželům ve Francii po svatební noci vkládají různé sladkosti, nebo nočníky s hracím strojkem.

K vidění jsou zde i historická splachovadla, replika historického kamenného barokního záchodu, toaletního papíry i mýdla.

K vidění je celá škála nočníků a záchodů z celého světa.
K vidění je celá škála nočníků a záchodů z celého světa.

Muzeum zločinu, Londýn, Velká Británie

Nejstarší muzeum zločinu nemohlo vzniknout nikde jinde než v Londýně. Je nazýváno též Černé muzeum. Jeho počátky spadají do roku 1874, kdy Scotland Yard začal shromažďovat předměty spojené s důležitými případy – důkazy, zbraně, dokumenty.

Vznikla tak bohatá sbírka, která je umístěna v jeho londýnské hlavní budově na Victoria Street. Muzeum je uzavřeno pro veřejnost, jedná se o expozice určené výhradně pro policisty.

Přesto se prý stává, že i samotní policisté při pohledu na některý z exponátů omdlí. Z toho se dá usuzovat, že jde o zážitek, jenž většina z nás ráda oželí.

Foto: Shutterstock.com, Vilém Wedlich, wikimedia.org
reklama
Související články
Zajímavosti
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Zajímavosti
Láska prochází žaludkem: Přírodní afrodiziaka
Již naši předci využívali všechno přírodní, co svou barvou a chutí navozovalo erotickou atmosféru. Ze zkušenosti totiž věděli, že přírodní afrodiziaka mohou zvyšovat libido. Ostatně například některé léčivé rostliny jsou v tomto smyslu doporučovány i dnes… Kupříkladu v případě máty Arabové věřili, že posiluje mužnost. Není se čemu divit, i dnešní bylinkáři ji doporučují při […]
Zajímavosti
Starověká čínská medicína: Tradice i časté mýlky
Tradiční čínská medicína je dnes jednou z celosvětově nejrozšířenějších metod tzv. alternativní medicíny. Široká vědecká obec za nejcennější složky čínské medicíny považuje například masáže, cvičení čchi-kung nebo samozřejmě též doporučení zdravé životosprávy. Tradice akupunktury Západní medicína se v tradicích čínského léčení mohla inspirovat kupříkladu ve využívání efedrinu či kafru. Jedním z čínských objevů je též […]
Zajímavosti
Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!
Sedí na zídce kousek za vsí, dlouhé coby jí padají přes ramena. Sleduje, jak se jí bosé nohy v neuměle vyrobených dřevácích kymácejí sem a tam – a zasněně se usmívá. „Griet! Tady jsi! Hledala jsem tě snad všude,“ vynoří se zpoza zatáčky kamarádka. Její zrak hned padne na humpoláckou obuv: „Páni! On tě vážně […]
reklama
historie
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Proč dostal Mikuláš II. přezdívku „krvavý car“?
„Tato událost téměř čítankově ilustruje, jak silnému vlivu svých starších rodinných příslušníků byl vystaven tehdy osmadvacetiletý Mikuláš na začátku své vlády,“ vysvětluje současná rakouská autorka Elisabeth Hereschová. Na mysli má událost, ke které dojde 30. května 1896 na Chodynském poli v Moskvě. Jde o oslavu korunovace ruského cara Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918) pro lidové masy. […]
Mt. Rushmore: Svatyně demokracie v Černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
reklama
věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.