Domů     Před čím se mít na pozoru: Znáte nejjedovatější zvířata planety?
Před čím se mít na pozoru: Znáte nejjedovatější zvířata planety?
21.11.2017

Příroda nadělila živočichům různé nástroje, jak zabít nebo se bránit. A jed patří mezi nejúčinnější zbraně. Jaká zvířata ho mají extrémně silný?A proti kterým neexistují protilátky?

Palovčík brazilský (Phoneutria fera)

Výskyt: Brazílie, Peru, Venezuela

Palovčík je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejjedovatější pavouk na světě. Má na svědomí nejvíce lidských životů. Nejen, že dokáže člověka zabít, mužům způsobuje i několik hodin trvající erekci, která v důsledku může vést až k impotenci. Jeho jed je srovnatelný s jedem chřestýše.

Přezdívá se mu „banánový pavouk“, neboť se s trsy banánů může dostat daleko od domova.
Přezdívá se mu „banánový pavouk“, neboť se s trsy banánů může dostat daleko od domova.

Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri)

Výskyt: Austrálie

Tato medúza patří mezi nejnebezpečnější zvířata na světě. Jedové buňky ukrývá na svých třímetrových žahavých chapadlech. Jed napadá srdce, nervový systém, ale i kůži. Způsobuje takovou bolest, že se její oběti utopí nebo jim selže srdce.

Poranění neutralizuje obyčejný ocet. Ošetření ale musí proběhnout okamžitě, jinak člověk hned umírá.

Zajímavost: Od roku 1954 usmrtila nejméně 5567 lidí, což je asi 100x více než mají na svědomí všichni žraloci dohromady.

Homolice mramorovaná (Conus marmoreus)

Výskyt: Zanzibar, Indie, Filipíny, Tichý oceán

Na první pohled vypadá homolice jako obyčejná lastura. Uvnitř patnácticentimetrové schránky se ale ukrývá jeden z nejjedovatějších tvorů planety. Jed používá především k lovu, ale také se jím brání.

Příznaky otravy se mohou projevit okamžitě, někdy až po několika dnech. Homolici je dobré se vyhnout, především proto, že na její toxin ještě neexistuje protijed.

Svou kořist loví vystřelením ostnu, kterým zabije během několika okamžiků. Po útoku osten opět svine.
Svou kořist loví vystřelením ostnu, kterým zabije během několika okamžiků. Po útoku osten opět svine.

Pralesnička strašná (Phyllobates terribilis)

Výskyt: Střední a Jižní Amerika

Třída: Obojživelníci

Pralesničky patří mezi nejjedovatější zvířata na světě. Jejich tělo velké 5 cm je natolik jedovaté, že by jeho jed okamžitě zabil 10 lidí. Před svou jedovatostí varují predátory pestrým zbarvením.

Jed se ukrývá v kožních žlázách, okamžitě způsobuje fibrilaci (nepravidelný tep) a selhání srdce. Chované zajetí žáby svoji jedovatost ztrácejí, veškerý toxin získávají z potravy.

Zajímavost: Pralesničkám se přezdívá šípové žáby. Tento název získaly díky středoamerickým indiánům, kteří jed nanášeli na hroty šípů a foukaček.

Štír smrtonoš (Leiurus quinquestriatus)

Výskyt: Pouštní oblasti Afriky (Egypt, Tunisko) a Asie (Izrael, Sýrie, Turecko)

Tento druh má nejúčinnější jed ze všech štírů na světě. Otrava se pozná podle bolesti v nadbřišku a škrábáním v krku, současně se objevují poruchy řeči. Člověk se cítí neklidný a podrážděný. Typickým příznakem bývá silné pocení.

Jed zasahuje především dýchací cesty, smrt nastává zástavou dechu. Sérum proti bodnutí existuje, ale jelikož tito štíři žijí v odlehlých oblastech, pomoc se většinou nedostaví včas.

I přes svou nebezpečnost bývá štír často chován. Na rozdíl od ostatních druhů je tento štír mnohem rychlejší, aktivnější a hlavně agresivnější.
I přes svou nebezpečnost bývá štír často chován. Na rozdíl od ostatních druhů je tento štír mnohem rychlejší, aktivnější a hlavně agresivnější.

Chobotnice kroužkovaná (Hapalochlaena lunulata)

Výskyt: Austrálie, západní Tichomoří

Chobotnice kroužkovaná nepatří se svými 20 cm mezi obry svého druhu, zato vyniká svým zbarvením a nebezpečím. Jed využívá k lovu potravy, kterou jsou především krabi a ryby.

Kousnutí je bezbolestné, účinek jedu se začne projevovat asi po pěti minutách, kdy postupně způsobí ochrnutí. Záchrana spočívá v umělém dýchání po dobu jednoho dne, než jed z těla vyprchá. Protilátka totiž neexistuje.

Zajímavost: Chobotnice má v sobě tolik jedu, že by usmrtila 26 dospělých lidí během několika minut.

Taipan velký (Oxyurans scutellatus)

Výskyt: Austrálie, Papua-Nová Guinea

Taipan má vůbec nejsilnější hadí jed na světě. I jediné kousnutí by stačilo na zabití asi stovky dospělých mužů. Hlavní složkou jsou neurotoxiny, které způsobují ochabnutí svalů a následné udušení oběti. Had loví obvykle ve dne, za teplého počasí i v noci.

Mezi jeho kořist patří myši a krysy. Lidem se vyhýbá.

Taipani nejsou agresivní, útočí pouze v nouzi. Pokud ale zaútočí, uštknou několikrát za sebou. Gram jeho jedu je asi 400x jedovatější než gram jedu kobry královské.
Taipani nejsou agresivní, útočí pouze v nouzi. Pokud ale zaútočí, uštknou několikrát za sebou. Gram jeho jedu je asi 400x jedovatější než gram jedu kobry královské.

Odranec pravý (Synanceia verrucosa)

Výskyt: Jižní Amerika, Afrika, Austrálie

Odranec je nenápadná mořská ryba připomínající kámen, která žije v mělkých vodách podél celého obratníku Kozoroha. Na rozdíl od ostatních ryb nemá šupiny, její tělo tvoří velké množství hrbolků. Nervový jed se ukrývá ve žlázách na hřbetních ploutvích.

Toxin může způsobit ochrnutí nebo srdeční zástavu. Ve vodě tak hrozí nebezpečí, že se člověk utopí.

Zajímavost: Jed se neutralizuje horkou vodou, poté musí být do několika hodin podána protilátka. Ryba ročně zabije kolem 20 lidí.

Puchýřník lékařský (Lytta vesicatoria)

Výskyt: Evropa, Čína

Puchýřník se vyskytuje na listnatých stromech a keřích. Jed produkují pouze samci. Účinky toxinu jsou srovnatelné s bojovou látkou yperitem. Při kontaktu s kůží způsobuje bolestivé hnisající puchýře, pokud se dostane do očí, může člověka i oslepit.

V případě požití dochází k překrvení urogenitálního systému a celého trávicího ústrojí. Může také dojít ke kolapsu ledvin a srdce.

Puchýřník je známější pod názvem „španělská muška“. Ve starověku se pro své silné afrodiziakální účinky se brouci používali k výrobě různých nápojů lásky.
Puchýřník je známější pod názvem „španělská muška“. Ve starověku se pro své silné afrodiziakální účinky se brouci používali k výrobě různých nápojů lásky.

Varan komodský (Varanus komodoensis)

Výskyt: Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami

Patří mezi největší žijící ještěry. Jejich potravu tvoří jeleni, divoká prasata a buvoli. Po celá léta se předpokládalo, že jed obsažený ve slinách produkují bakterie. Zdrojem jedu jsou ale jedové žlázy, které má varan ve spodní čelisti.

Tyto látky po kousnutí zamezují srážení krve.  Kořist tak velmi často rychle zkolabuje následkem šoku a ztráty krve.

Zajímavost: Varan lokalizuje kořist pomocí čichu. Mrtvé či umírající zvíře je schopen vycítit až na vzdálenost 9,5 km.

Pištec černohlavý (Pitohui dichrous)

Výskyt: Nová Guinea

Ptáci byli ještě donedávna považováni za jedinou skupinu živočichů, v níž neexistuje žádný jedovatý druh. Ve chvíli, kdy vědci studovali skupinu pěvců rodu Pitohui, si všimli, že po kontaktu s ptákem mají příznaky otravy.

Jeho peří, kůže a některé orgány totiž obsahují prudký jed stejného složení a účinků, jako mají šípové žáby.

Stejně jako žáby získávají pištci jed z potravy, konkrétně z brouků z rodu bradavičníkovitých.
Stejně jako žáby získávají pištci jed z potravy, konkrétně z brouků z rodu bradavičníkovitých.
Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi