Domů     Plíživá zkáza: Kde se bere sucho?
Plíživá zkáza: Kde se bere sucho?
3.6.2016

Nikdy nepřijde hned, plíživě se sune den po dni, zemi bere vodu a lidem jídlo. A když konečně omylem zaprší, vyschlá půda nesaje, protože s půdou se to má jako se starým ztvrdlým hadrem.

Během posledních 2 milionů let proběhlo zhruba 50 dob ledových s teplejšími meziledovými etapami. Tyhle cykly se střídají zhruba po 100 000 letech a poslední doba ledová vrcholí někdy před 18 000–15 000 roky. Pak se začne oteplovat.

Dokonce tak výrazně, že v určitém období žijí aligátoři i třeba na Špicberkách (nejsevernější norské území).

Teplo zasáhne Evropu i v době pozdního středověku v 9.–13. století (odborníky je nazývaný „teplým středověkem“), a právě uprostřed téhle epochy, v roce 1121, zapisuje a tvoří dějiny kronikář Kosmas (asi 1045–1125).

Během svých 80 let zažije hodně: 10 panovníků, 9 bitev s českou účastí, 5 pražských biskupů a jeden obzvlášť suchý rok. „Roku od narození Páně 1121 se osení špatně urodilo pro veliká sucha, která trvala tři měsíce,“ píše. Je to jedno z mála zaznamenaných suchých období naší historie.

Rekord podle 300 kronik (1540)

Jaké bylo největší evropské sucho v zaznamenané historii? To zajímá i vědce z Bernské univerzity.

Ale aby mohli odpovědět, musí 32členný tým expertů projít data z více než 300 kronik, historických dokumentů, záznamů zemědělců, církevních spisů nebo strážců zdymadel. Teprve poté ukážou na jeden jediný rok.

Rok 1540! Začne to už na podzim 1539. Ve Španělsku chodí procesí a prosí o déšť, v Itálii je v zimě teplo jako v létě. Ale až v zimě lidé zpozorní. Zatímco v lednu 1540 na východě mráz svírá Rusy, ve střední Evropě je teplo, žádný sníh ani led.

Neprší ani v únoru a skoro ani v březnu. „Pršelo jen tři dny v březnu,“ poznamená si vinař Hans Stolz z Alsaska. Podle některých kronikářů někde neprší až do září. Vyschnou studny a pitná voda je jenom na příděl při zvonění zvonů.

Zvířata hynou žízní a na úžeh. Ve Švýcarsku píše kronikář Hans Salat, že „v říčním korytu není ani kapka vody půldruhého metru pod zemí“. Vyschnou prameny i studny.

„Pukliny v zemi jsou tak hluboké a široké, že v nich lidé můžou klátit nohama.“ Tisíce lidí umírají na úplavici, hladiny Rýna i Seiny jsou tak nízko, že řeky lze přejít.

V Čechách neprší 11 měsíců a Labe je na desetině běžného průtoku, „naopak z toho roku je výtečné víno“ – to říkají klimatologové. Je takové teplo, že se vinná réva pěstuje dokonce i ve Slezsku na stráních Nízkého Jeseníku. V letech 1531–1540 se extrémně suchý rok opakuje sedmkrát.

V šestasedmdesátém… (1770)

Podle gregoriánského kalendáře se to stane roku 1770, ale podle tradičnějšího bengálského v roce 1176. Proto se v bengálštině ustálí tragická vzpomínka na „hladomor v šestasedmdesátém“, jeden z nejhorších v dějinách lidstva a nejtragičtější na dolním toku Gangy.

Na dnešní Západní Bengálsko, Bihár (východ Indie) a Bangladéš padne o rok dřív extrémní sucho, které zlikviduje většinu úrody rýže.

Z milionů rolníků se stanou pouhé kostry potažené kůží, během tří let zemře hlady až 15 milionů lidí, celá třetina tehdejšího Bengálska.

Vedle sucha nese na hladomoru výraznou vinu i lačná politika britské Východoindické společnosti, která uvalí na zemědělce vysoké daně, omezuje vytváření zásob, a hlavně diktuje pěstování exportních plodin, jako jsou opium a indigo (rostlina, z níž se získává modré barvivo) namísto potravin.

Dva roky po válce (1947)

„Po celé jaro, léto i na podzim bylo stále sucho jako na Sahaře,“ stojí v letopisu obce Bezkov na Znojemsku.

Republika vyschne na trout, vyschne většina potoků, v Odře a Ostravici je průtok minimální, v Labi v Ústí proteče 84 m³ vody za vteřinu (dlouhodobý průměr je 230 m³). Teploty se škrábou přes 35 °C a na severu Moravy není úroda obilovin ani poloviční.

Jídla je méně než za války. Sucho trvá až do listopadu a klimatologové začnou mluvit o 500letém suchu. Sucho ale pokračuje, a tak v dalších letech se začne se stavbou přehrady Orlík s největší vodním objemem u nás.

Suchá Sýrie (1998)

Už přes 6 milionů Syřanů se přesunulo do jiné části země a skoro 5 milionů ze země uteklo. Pět let trvající válka přitom není jediným problémem migrace. Je to i klima.

Když v roce 2011 propuknou násilnosti „arabského jara“ (rok nepokojů a povstání), prožívá Sýrie už třetí rok nejhorší sucho v dějinách.

V létě tu vždycky bývalo sucho, ale od léta 2007 tu nepršelo čtyři roky ani v zimě, a tak se zoufalí zemědělci stáhnou do měst. Sýrie je přitom jednou ze zemí regionu Blízkého východu, kde se řeší problém největšího sucha za posledních 900 let.

Americká vesmírná agentura NASA a její vědci to zjistí zkoumáním stromů a jejich pozůstatků v Sýrii, Libanonu, Turecku, Jordánsku, na Kypru a v Izraeli. „Rozsah změn klimatu tady je skutečně mimořádný.

Sucho, které postihlo tento region zejména mezi lety 1998 až 2012, bylo nejhorší od roku 1100,“ tvrdí Ben Cook, hlavní autor studie.

Loňské pařáky (2015)

Česko sice má suché milníky v letech 1921, 1947, 1953, 1983, 1992, ale až s novým miléniem začne být horko. Především v roce 2003, kdy na následky horka zemře v Evropě kolem 70 000 lidí.

V roce 2013 dorazí další vlna, Světovou meteorologickou organizací (WMO) označená za šesté nejteplejší období od roku 1850. Horko a sucho je i v roce 2014, loni bylo ještě hůř a situace se podle vodohospodářů nezlepší.

Tři hodiny denně (2060)

Praha má čistě teoreticky vodu na tři roky bez deště. Tenhle luxus zajišťuje 38 km dlouhá přehrada Želivka. I kdyby ze dne na den vyschly všechny přítoky a z nebe nespadla už ani kapka, stále by v ní bylo vody na minimálně 400 dní.

Byla by tam i potom, ale kvalita by rapidně klesla. Hlavní město si ročně vezme okolo 80 milionů kubíků z celkového objemu přehrady 260 milionů m³. Praha rezervy proti suchu má, v jiných částech republiky to tak slavné není…

Podle statistik dosahuje v Česku spotřeba pitné vody na jednoho obyvatele 90 litrů. Více než 90 procent domácností je přitom napojeno na veřejný vodovod. Jednou ale přijde doba utahování kohoutků.

Jednou, někdy kolem roku 2060, podle vědců stoupne v Česku teplota o 2,5 °C a možná budeme pouštět vodu na tři hodiny denně. Česko proto už teď řeší krizový plán.

Dokument počítá s budováním menších přehradních nádrží, hlavně v místech, kde už dnes málo vody je (Středočeský, Ústecký a Jihomoravský kraj).

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Věda a technika
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Věda a technika
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
svět zločinu
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Místo manželky dcera: Sousedé o vězněné a znásilňované dívce vědí!
Bílá košile s krátkým rukávem působí na odlehlém ostrůvku u brazilských břehů až nepatřičně. Pojišťovací agent stáhne obočí. „Tam raději nechoďte. Co mu odešla žena, nevede to dobře…,“ varují ho místní, když se chystá zamířit na nedalekou farmu. Rozuzlení případu, který bude právem srovnáván s kauzou Rakušana Josefa Fritzla, je na dosah.  Píše se rok 2010. Muž […]
Somálští piráti útočí
Skupina somálských pirátů přepadá v únoru 2011 malou jachtu Quest se čtyřmi Američany na palubě. Chce ji odtáhnout a vyjednávat o výkupném. Když ale jednání selžou, rozhodnou se Somálci posádku unesené jachty zabít. Americké námořnictvo to však nenechá bez odezvy… Manželé Jean a Scott Adamovi z americké Kalifornie se rozhodují splnit si na stará kolena […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet