Domů     Nikola Tesla: Génius, co předběhl svou dobu
Nikola Tesla: Génius, co předběhl svou dobu
13.9.2017

Podivín a génius. Tato slova asi nejvíce charakterizují Nikolu Teslu. Využíváte wi-fi signál nebo mobilní telefon? Potom můžete panu Teslovi poděkovat. Proč je dodnes jeho život zahalený tajemstvím?

V historii není záhadnějšího a kontroverznějšího vynálezce, než je Nikola Tesla (1856-1943), přezdívaný Pán blesků. Už jen příchod na svět během silné bouře předjímal jeho budoucí poslání.

O jeho osudu rozhodla cholera

Tesla se narodil ve vesnici Smiljan v Chorvatsku srbským rodičům. Původně se měl stát pravoslavným knězem jako jeho otec. Zlom přišel ve chvíli, kdy ho skolila cholera a na 9 měsíců připoutala k lůžku.

V tu dobu řekl otci, že by chtěl místo přípravy na kněze studovat techniku. Otec ho proto poslal na nejlepší školu do Štýrského Hradce.

Tesla toužil od dětství po studiu techniky.
Tesla toužil od dětství po studiu techniky.

Výjimečný, ale nezapadá

Školu Tesla ale nikdy nedokončil. Dostal se do konfliktu s profesorem, přišel tak o stipendium a po jediném semestru studia zanechal.

Při debatě o sestrojení motoru totiž tvrdil, že motory na stejnosměrný proud se nehodí pro praktické využití a jiskření na kontaktech komutátoru by vyřešil použitím střídavého proudu.

Profesor mu odpověděl, že to je stejně nereálné jako vymyslet perpetum mobile. Později se ukázalo, že pro Teslu nebylo nic nemožné.

Posedlost elektřinou

Po neúspěšném studiu se v roce 1880 přestěhoval do Budapešti a začal se intenzivně zabývat výzkumem elektřiny, především právě střídavého proudu.

O dva roky později se přestěhoval do Paříže a v červnu 1884 se usadil ve Spojených státech, kde začal pracovat přímo pro Thomase Alvu Edisona (1847-1931). Ten mu dal za úkol zefektivnit nevýkonné motory s příslibem velké odměny.

Tesla povinnost splnil, ale Edison se mu vysmál a celý slib převrátil ve vtip. Tesla dal záhy nato výpověď.

Tesla pracoval nejprve pro Edisona. Poté se stali největšími rivaly.
Tesla pracoval nejprve pro Edisona. Poté se stali největšími rivaly.

Vítěz ve válce proudů

V dalších letech začal tzv. boj o proud. Edison byl zastánce stejnosměrného, a jakožto obchodník si chtěl udržet za každou cenu příjmy z patentů. Vynaložil proto mnoho prostředků, aby Teslu očernil.

Konflikt se vyostřil, když Edison za účasti médií zabíjel toulavé kočky a psy pomocí střídavého proudu.

Karta se ale obrátila v Teslův prospěch, když společně s finančním magnátem Georgem Westinghousem (1846-1914) vyhráli zakázku na Světovou výstavu v Chicagu v roce 1893, kterou osvítil střídavý proud s energií 12 000 koňských sil. Poté už nebylo pochyb, kdo se stal v této válce vítězem.

Tesla vyhrál nad Edisonem ve
Tesla vyhrál nad Edisonem ve „válce proudů“.

Problémy s penězi i patenty

Ač byl Tesla v mnoha ohledech génius, obchodní talent neměl a topil se neustále v dluzích. George Westinghouse kvůli finančně náročné válce proudů Teslu přesvědčil, aby své patenty za zanedbatelnou částku prodal.

S uznáváním svých myšlenek se dostával do konfliktů s jinými vynálezci, především s Edisonem a Marconim, který dostal Nobelovu cenu za objev rádiových vln. Ty ale prokazatelně objevil Tesla o několik let dříve. Odcizené vynálezy komentoval slovy:

„Nelituji toho, že ukradli mé myšlenky. Je mi líto, že nemají své vlastní.“ Spor s Marconim vyřešil soud až v roce 1943, několik měsíců po Teslově smrti.

Teslova životní fascinace blesky

Blesky byl Tesla doslova poblázněn. Ve své laboratoři v Colorado Springs se snažil vytvořit umělý blesk. Při experimentu jiskry létaly až do vzdálenosti několika mil. Když uspěl, slyšeli hrom lidé ve vzdálenosti 25 km od laboratoře. Nejvíce ale snil o volném přenosu elektřiny po celém světě.

Bezdrátový přenos neměl šanci

Tato idea ztroskotala na chamtivosti bankéřů, kteří nechtěli dopustit, aby byla elektrická energie zadarmo, jak to zamýšlel Tesla. Spolu s miliardářem J. P. Morganem se pustil do tzv.

projektu Wardenclyffské věže, která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti. Protože byl projekt finančně náročný, Morgan přestal Teslu podporovat a věž byla v roce 1917 zbořena.

Wardenclyffská věž měla umožnit bezdrátovou distribuci elektřiny.
Wardenclyffská věž měla umožnit bezdrátovou distribuci elektřiny.

Stáhnutí do ústraní

Teslovy finanční problémy narůstaly a po první světové válce se stáhl do ústraní, kde pokračoval v dalších výzkumech.

Zabýval se například „paprsky smrti“, které v době 2. světové války nabídl vládě USA na obranu proti Německu nebo létajícími stroji poháněnými elektromagnetickým polem. Bezúspěšně. Během jeho života na něj lidé postupně měnili názor.

Přestal být považován za seriózního inženýra a v očích veřejnosti se stal stárnoucím podivínem. Tesla zemřel osamocený v hotelovém pokoji v New Yorku.

Vynálezy:

Dynamo (1887) – zlepšení konstrukce na střídavý proud

Asynchronní motor (1888) – jde o nejrozšířenější elektromotor vůbec. Slouží jako základní součást pohonu mnoha strojů

Transformátor (1897) – umožňuje přenášet elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného

Bezdrátová technologie (1898) – základ pro internet, rádio, dálkové ovládání

Další vynálezy – neonové světlo, rentgenové paprsky, radar, mikrovlny

Co jste o Teslovi nevěděli:

V roce 1880 studoval na Karlově univerzitě v Praze

V roce 1895 náhodně vytvořil první rentgenovou fotografii při fotografování Marka Twaina

Je spojován s Tunguzskou explozí z roku 1908 – podle konspiračních teorií Tesla přepravil elektřinu vzduchem nebo testoval paprsky smrti

Údajně se podílel na Filadelfském experimentu – ten měl za cíl vyvinout neviditelnou loď

Trpěl obsedantně-kompulzivní poruchou – měl odpor k lidským vlasům, nikdy nikomu nepodával ruku

Předpověděl vznik internetu a mobilního telefonu

Pil každý den whisky – věřil, že díky pití zůstane naživu až do 150 let

Nikdy se neoženil, ani nezamiloval

Věřil, že ženy v budoucím společenském postavení se stanou lepšími než muž

Foto: Shutterstock, wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního