Domů     Nejbarbarštější válka 20. století? Bomby a yperit na klacky!
Nejbarbarštější válka 20. století? Bomby a yperit na klacky!
5.6.2016

V jedné z největších krizí Etiopie dvorní komoří císaře oznámí lidu, že bojovat je povinnost. Že musejí bojovat všichni Etiopané.

„Jestli nebudete ochotni prolít svou krev, Stvořitel vás za to pokárá a vaši potomci vás proklejí,“ řekne v době, kdy do země vpochoduje obrovská italská armáda…

Bez oficiálního vyhlášení války. Navzdory celosvětovým protestům. I přes členství obou zemí v mezinárodní organizaci Společnost národů (1920–1945).

Je 3. října 1935, 5 hodin ráno, když 100tisícová italská armáda překročí hranice mezi Etiopií a Italy ovládanou Eritreou a Somálskem.

Italský diktátor Benito Mussolini (1883–1945) nechce nic jiného než rozšířit pro 42milionový národ italskou africkou kolonii. Podaří se to po sedmi měsících a na pouhých pět let.

Spolu s čínskou „záchranou“ Tibetu v roce 1950 jde o nejabsurdnější a nejzbabělejší konflikt 20. století, protože Italové na domorodce s oštěpy shazují bomby a nasazují bojové plyny.

3000letá dynastie padne

Itálie se chystá dobýt Etiopii už v roce 1925. Zpočátku se počítá jenom s „pokojnou“ anexí na základě smlouvy o přátelství z roku 1928. To ale nevyjde a Mussolini, nejmenší ze všech evropských diktátorů 20. století, chce stůj co stůj vrátit Itálii mezi velmoci.

Tenhle neurotik s depresivními stavy si buduje kult osobnosti a taky buduje obrovskou armádu v okolních italských koloniích Eritreji, Somálsku a Libyi. V regionu se nakupí ozbrojené síly – kolem 1,3 milionu mužů.

A pak Italové 3. října 1935 vtrhnou do země pod hesly „civilizačního poslání“ a „nastolení pořádku v Habeši“. Válečný buben v hlavním městě Addis Abebě svolává lidi k paláci císaře Haile Selassieho (1893–1975).

Podle etiopského spisu Kebra Nagast je to potomek 225. generace spojení krále Šalamouna a královny ze Sáby z prastaré šalamounské dynastie, která s několika přestávkami vládne téměř 3 000 let. Jenže hvězdu východní Afriky rozcupuje italský fašistický orel.

Prodaný národ

Císař Haile Selassie I. po napadení své země okamžitě protestuje u Společnosti národů, žádá a prosí o pomoc. Jenže – navzdory platným smlouvám o kolektivní bezpečnosti – africkému národu nepomůže ani samotná mezinárodní organizace, ani žádný jiný stát.

Zůstane osamocený. Plénum pouze prohlásí Itálii za agresora a uvalí na ni liknavé ekonomické sankce a embargo na prodej zbraní. Ve hře je politika a neochota velkých hráčů cokoli řešit.

Britové chtějí Itálii zabránit ve sblížení s Německem a Francouzi s ní mají koloniální dohodu z ledna 1935. Ačkoli vojska habešského císaře mají pár moderních zbraní, většina bojeschopných mužů válčí jen se zastaralými puškami a oštěpy.

Zato Italové mají všechno a mají absolutní převahu na zemi, na vodě i ve vzduchu. K tomu shazují bomby a jedovatý yperit. Jenže i tak Etiopané agresora v pár bitvách porazí.

Pochod železné vůle

Válka už běží sedm měsíců, ale prodlužuje se spíš tím, že Italové neumějí bojovat než odporem Etiopanů. Třebaže do konce prosince 1935 dostanou etiopská vojska pouze 4 000 pušek a 36 děl, italské velení všechno podcení.

Takže do poloviny února 1936 vyšle 14 500 důstojníků, 350 000 vojáků, asi 60 000 příslušníků pomocného personálu (až 100 000 z řad místního obyvatelstva), 510 letounů, 300 tanků, 800 děl, 11 500 kulometů, 450 000 pušek, 15 000 automobilů a dalšího válečného materiálu.

A pak si maršál Pietro Badoglio (1871–1956), první vévoda z Addis Abeby, usmyslí, že provede „riskantní“ útok na hlavní město Addis Abebu.

Badogliovi se během 21.–25. dubna podaří nashromáždit motorizovanou kolonu 1 785 aut, kamionů a tahačů plus oddíl tančíků, 11 dělostřeleckých baterií a také speciální vozidla pro 193 koní určených na přehlídku. Celá kolona převáží 12 500 vojáků.

Badoglio se přesto tak bojí neúspěchu, že posílá pěšky i dva oddíly 4 000 Eritrejců, aby vyčistili předsunutou frontu. Zbytečně. Místo Etiopanů válčí spíš s blátem.

Když císaři Selassiemu nezůstane už ani osobní garda, 2. května 1936 ve zvláštním vlaku opouští zemi. Dva dny po něm dorazí do Addis Abeby první italské jednotky. Badoglio je nadšený, vezme koně a uspořádá triumfální vjezd po vzoru starých Římanů.

Tohle má Mussolini rád. Později fašistická propaganda bude oslavovat Badogliův výpad na Addis Abebu jako „Pochod železné vůle“.

Nikdo neví, že Italy nebrzdil skoro žádný odpor, a protože během osmi dní italské síly urazí vzdálenost 320 km, jeden novinář o několik let později prohlásí, že tento výkon „spíše než na stránky událostí vojenských patří na stránku událostí sportovních“.

Dnes my, zítra vy

Zatímco Italové obsazují Addis Abebu, Haile Selassie I. dorazí do Jeruzaléma, odkud posílá telegram Společnosti národů:

„Rozhodli jsme se ukončit tuto nejvíce nevyrovnanou, nejvíce nespravedlivou a nejbarbarštější válku naší doby…“ Když etiopský císař vystoupí 30. června 1936 před plénem Společnosti národů, pronese velmi emotivní projev, který zakončí slovy:

„Dnes jsme to my, zítra to budete vy.“ Okupace Etiopie trvá přitom jen pět let, protože v roce 1941 dobudou Italskou východní Afriku Britové a císař Haile Selassie I. se vrátí do země.

Podle zprávy, kterou v roce 1946 předloží etiopská vláda, zahyne ve válce a v době okupace do roku 1941 přes 760 000 vojáků a civilních obyvatel…

Foto: Shutterstock, bldgblog.com, history.com
Související články
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního