Domů     Náboženství a smrt: Co nás čeká na onom světě?
Náboženství a smrt: Co nás čeká na onom světě?
29.8.2017

Od chvíle, kdy si člověk uvědomil svou existenci, zároveň pochopil, že jeho pobyt na světě není nekonečný.

Království smrti však působilo děsivě, i z toho důvodu vznikla řada náboženství či některých filozofických škol, které se s fenoménem smrti snažily vypořádat.

Jejich leitmotiv zní jednoduše, společně s Bobem Dylanem hlásají, že smrt absolutní konec neznamená.

Do nebíčka nebo do peklíčka?

Náboženství: Křesťanství

Počet stoupenců: 2,2 miliardy

Vznik: 1. století

Rozšíření: Evropa, Amerika, střední a jižní Afrika, Austrálie a Oceánie

Zejména ve středověku bylo z pohledu církevního učení pozemské bytí nedůležité, mnohem podstatnější měl být život posmrtný. To mimo jiné souviselo i se záměrem církve udržet si své mocenské postavení.

Smrt byla na denním pořádku, svět té doby válcovaly války, morové epidemie nebo hladomory a člověk se s jejím fenoménem musel nějak vyrovnat. Z té doby, zhruba ze 14. století, pak pochází i symbol smrti, tedy kostra v černém hávu držící kosu.

V křesťanské víře hraje zásadní úlohu zmrtvýchvstání. Takové, jaké prožil zakladatel této víry Ježíš Nazaretský. „Když se tedy káže o Kristu, že byl vzkříšen z mrtvých, jak mohou někteří z vás popírat zmrtvýchvstání?

Jestliže není zmrtvýchvstání, pak nebyl vzkříšen ani Kristus! (…) Kristus ale byl vzkříšen jakožto první ze všech zesnulých. Jako skrze člověka přišla smrt, tak skrze člověka přišlo zmrtvýchvstání,“ píše se v Novém zákoně v Prvním listě Korintským.

Co člověka čeká po smrti? Možnosti má tři, v nabídce je zde ráj, peklo a také očistec. Konstrukt očistce uznávají katolíci, naopak protestanti se proti němu vymezují, protože nemá oporu v bibli.

Nebe je samozřejmě ideálním místem, které si smrtelník ani nedokáže představit: „Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani na lidskou mysl nepřišlo, co Bůh připravil těm, jež ho milují,“ slibuje v Novém zákoně Ježíš.

Hříšníky naopak nečeká nic příjemného. Po věčných mukách pekelných asi nikdo netouží. Podle Ježíšova učení je peklo neuhasitelným a věčným ohněm, kdo skončí každý, který do konce svého života odmítá přijmout víru a umírá ve smrtelném hříchu.

Zemřelou duši čeká soud, který rozhodne, na které místo se odebere. A aby toho nebylo málo, jedná se hned o dvojí soudní přelíčení. První následuje ihned po smrti, to druhé pak na samém konci světa.

Čtyři otázky u hrobu

Náboženství: Islám

Počet stoupenců: 1,5 miliardy

Vznik: 7. století

Rozšíření: Severní Afrika, západní, střední a jihovýchodní Asie, Rusko, Evropa

Islám, křesťanství a také judaismus vycházejí ze stejných kořenů. Věřící muslim by před svou smrtí měl odříkat vyznání víry. Na prahu věčnosti pak anděl smrti Izra’il oddělí duši od těla a doprovodí ji k soudu první instance. Zde je nad zemřelým vynesen ortel, buď ráj, nebo peklo.

Ovšem i ten, koho čeká ráj, nemá ještě vyhráno. Musí se vrátit ke svému hrobu, kde jej čekají čtyři otázky: „Kdo je tvůj Bůh? Kdo je tvůj prorok? Jaké je tvoje náboženství?

Kam směřuje tvoje modlitba?“ Až čtyři správné odpovědi (Alláh, Mohamed, islám, k Mekce) otevírají cestu k poslednímu soudu, kde se dobré skutky násobí desetinásobně.

Kdo u hrobu neuspěje, musí se nechat trýznit trestajícími anděly s železnými palicemi ranami do obličeje a na záda.

Mučedníci mají cestu do ráje otevřenou, radikální islámští duchovní, kteří toto náboženství vykládají zvráceným způsobem, jim zde slibují potěšení s pannami. I proto se řada mladých muslimů nechá navést k sebevražedným atentátům.

Podle učení islámu ani ten, kdo skončil v pekle, není zcela zatracen. Když si zde svůj trest za hříchy „odkroutí“, i jeho může po nějaké době čekat bezstarostný ráj.

Náhlá smrt je zvláště zlá

Náboženství: Hinduismus

Počet stoupenců: 900 milionů

Vznik: 1. tisíciletí př. n. l.

Rozšíření: Indie

Učení hinduismu věří v koloběh života. Hinduisté kladou důraz na to, aby do smrti člověk vstupoval za meditování a s dobrými myšlenkami. To totiž ovlivňuje formu převtělení.

Proto je náhlá smrt při nějakém neštěstí zvlášť zlá, a zemřelý si už tak nestihne vylepšit svou karmu.

Člověk se může převtělit v boha, člověka nebo také v rostlinu nebo živočicha. Také bohové umírají a převtělují se. Když nějaký hinduista zemře, jeho mrtvé tělo je umyto, namazáno olejem a spáleno.

Je pro něho štěstím, když se potom popel rozptýlí do posvátné řeky Gangy, a tak se znovu vrátí do koloběhu života. Na pevnině se zbytky po spálení jednoduše zahrabou. Dříve býval rozšířen drsný zvyk, že vdova byla upálena zaživa i se svým zesnulým manželem.

Indická vládní místa již tuto praxi zakázala, nicméně v některých odlehlejších místech Indie k ní stále dochází.

Snaha o harmonii

Náboženství: Čínské tradiční náboženství

Počet stoupenců: 400 milionů

Vznik: 1. tisíciletí př. n. l.

Rozšíření: Čína, Korea, Vietnam

Mezi čínská tradiční náboženství patří například konfucianismus nebo taoismus. Oba tyto směry nejsou náboženstvím v evropském slova smyslu, spíše balancují na hraně filozofie.

Taoismus na rozdíl od konfucianismu obrací pozornost člověka od vnějších pravidel a správných vzorců chování do jeho nitra, k všeobjímajícímu principu tao a ke snaze o harmonii s ním.

Taoisté vnímají smrt jako součást přirozeného koloběhu přírody, nad kterou se není nutné se nijak zvlášť pozastavovat. Vyznavači této filozofie věří, že člověk, který dosáhne dokonalé harmonie s prapůvodním principem tao, se stane nesmrtelným.

Prastaré čínské texty jsou plné příkladů, kdy taoističtí mistři se dožili i několika stovek let a poté vstoupili na nebesa. Nejedná se však o nesmrtelnost v lidské podobě, spíše o proměnlivost různých věcí.

Posmrtný život pak čínská náboženství příliš neřeší. Strach ze smrti Číňané kompenzovali touhou po nesmrtelnosti. Někteří podnikavci si z této dychtivosti udělali solidní živnost.

Nazývali se fang – š‘ a skrze své domnělé umění se snažili získat i mocenské pozice.

Tito „technologové nesmrtelnosti“ prohlašovali, že se naučili metodám překonávajícím smrt od bytostí, které dosáhly nesmrtelnosti před dávnými časy a nyní žijí v ráji na vzdálených vrcholcích hor.

Základem jejich metod bylo posílení základních životních substancí. To mohlo probíhat pomocí hlubokého dýchání, tělesného cvičení nebo speciálních diet, kde se třeba pily nápoje s obsahem zlata.

Podle tehdejších představ byla nebesa určená jen vyvoleným duším pocházejícím z královských rodů. Nicméně, ani to krále nijak neuklidňovalo, jsou doloženy výpravy, které na jejich příkaz měly nalézt ony hory, kde nesmrtelné bytosti žily.

Životy tvořící řetězec

Náboženství: Buddhismus

Počet stoupenců: 380 milionů

Vznik: 5 století př. n. l.

Rozšíření: Indie, východní Asie, Japonsko

Už ve staroindických představách byla patrná víra v převtělování. Fakt, že smrt neznamená absolutní konec, přijal za svou nejen hinduismus, ale i buddhismus.

Každý lidský jedinec se po své smrti narodí znova jako jiný, znovuzrozený člověk, bůh, démon nebo třeba zvíře, a jednotlivé životy každé bytosti tak tvoří nekonečný řetězec bytí v různých formách.

Buddhismus má podobně jako jiné duchovní směry více podob. Jedním z nich je tibetský lámaismus, do jehož okruhu spadá mimo jiné i Tibetská kniha mrtvých. Pro buddhisty je smrt jedním z naplnění zákona karmy.

Nový život, který teprve přijde, se odvíjí od skutků v tom starém. Poslední myšlenka či emoce, kterou člověka napadne před smrtí, má výjimečně mocný účinek na bezprostřední budoucnost a může zásadně karmu vylepšit.

Buddhistické texty také popisují hrůzné utrpení bytostí v prostorách ne nepodobných peklu. Peklo je však také stavem vědomí a toto utrpení se nemusí odehrávat po smrti, ale již v současném těle.

To souvisí se zákonem karmy, podle něhož naše činy dříve či později přinesou své ovoce.

Učení buddhismu vzniklo i proto, aby se člověk od věčného koloběhu života a smrti osvobodil. Základem všeho je potlačení vlastního egoismu, byť třeba i nevědomého, svých tužeb a vášní.

Cílem člověka by tedy mělo být dosáhnout stavu blaženosti, kdy už ho žádné vášně nesžírají.

Tři druhy trestů pro duši

Náboženství: Judaismus

Počet stoupenců: 35 milionů

Vznik: 2 tisíciletí př. n. l.

Rozšíření: Izrael, Evropa, USA

Byť se tato náboženství dvakrát nemilují, je z judaismu odvozeno křesťanství i islám. Ovšem důraz na posmrtný život není v judaismu tak velký jako u jeho mladších příbuzných.

Židé pohlížejí na život jako na dar od Boha a na smrt jako na smutný, ale nutný závěr dobře prožitého života. Život je ovšem pro Židy velmi důležitý. Přesto neznamená vše, je jakousi předsíní před vstupem do další dimenze.

I judaismus má své podsvětí a rozhodně to není příjemné místo. Je obklopené temnotou, hříšníky zde čeká hora muk a podsvětní řeka.

Nejstrašnější místa židovského pekla zvaného še‘olu jsou určena kriminálníkům, zejména vrahům, nebo nepohřbeným osobám, ale i nežidovským národům, což ovšem uznává jen ta nejortodoxnější a fundamentalistická část Židů.

Existují zde tři druhy trestů. Zbloudilá duše se uloží do lože, což nezní tak strašně. Ovšem ona postel je plná buď ohně, červů, nebo sucha, a mrtvý tak zakouší věčnou žízeň. V knize Izajášově se mimo jiné píše:

„I nejhlubší podsvětí je kvůli tobě rozrušeno, čeká na tvůj příchod, probudilo kvůli tobě přízraky všech vojevůdců země. Všechny krále pronárodů přimělo vstát ze svých trůnů. Ti všichni se ozvou a řeknou tobě: „Také jsi jako my pozbyl síly? Už jsi nám podoben.

Do podsvětí byla svržena tvá pýcha, hlučný zvuk tvých harf. Máš ustláno na hnilobě, přikrývku máš z červů.“

Kdo v životě nehřešil, ten se pochopitelně tomuto ponurému místu vyhne. Před Hospodinem jej čeká zpověď a poté jsou mu otevřeny brány nebeského paláce.

Foto: Kveller, Unilad, ThoughtCo, Nutty History, The Odyssey Online, Pinterest
Související články
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív