Domů     Legendární Ellis Island: Imigrační vstupní brána do USA!
Legendární Ellis Island: Imigrační vstupní brána do USA!
18.3.2016

Všichni přišli snít svůj americký sen, všichni chtěli lepší život. A všichni museli projít legendárním Ellis Islandem – imigrační vstupní branou do Spojených států.

Kdo v ústí řeky Hudson na dohled od Manhattanu vstoupí na americkou půdu, musí uvést jméno, zemi původu, věk, pohlaví, rodinný stav, datum příjezdu i jméno lodi. Všichni se podrobí lékařské prohlídce.

Většinu pustí do země hned, někdo ale skončí na infekčním nebo na psychiatrii a někoho zadržují týdny a měsíce. Třeba Jiřího Voskovce (1905–1981) zavřou při druhé cestě do Ameriky na 11 měsíců pro podezření, že je komunista.

Za 62 let (1892–1954) fungování Ellis Islandu do Ameriky přicestuje na 12 milionů imigrantů. To podle odhadů znamená, že téměř 40 procent současných Američanů může vysledovat alespoň jednoho svého předka, který zanechal stopu na Ellis Islandu.

Země pro miliony bělochů

První vlna imigrace dorazí v roce 1814 spolu s 5 miliony bělochy ze západní Evropy a v polovině 19. století ji následuje přes 1 milion Irů, protože jejich ostrov překryje bramborová plíseň a hladomor. Současně utečou statisíce Němců, Rakušanů, Skandinávců.

A protože v roce 1870 hlásí Amerika už skoro 39 milionů obyvatel, krvavé občanské válce navzdory, vláda zakáže vstup do země prostitutkám a zločincům a pár let nato následuje zákon o „čínském vyloučení“ a restriktivní opatření proti „bláznům“ a „idiotům“.

První z milionů

Přesto počet obyvatel a přistěhovalců roste neustále, proto vláda rozhodne vybudovat bránu do Ameriky na Ellis Islandu, bývalém ostrově indiánů, bývalém útočišti měkkýšů, bývalém vojenské opevnění a bývalém skladu munice.

Poskytne 75 000 dolarů (dnes 45 milionů Kč) a nechá vystavět první federální imigrační stanici. Dělníci zdvojnásobí plochu na 24 000 m² navezenými odpadky ze skládky a vytěženým materiálem z ražby newyorské podzemky.

Když 1. ledna 1892 Ellis Island konečně otevře svoje úřadovny, čekají v newyorském přístavu už tři lodě plné lidí. První 700 přistěhovalců z 12 milionů. Vůbec první projde přes úředníky Annie Mooreová z irského Corku.

V ten den má 15. narozeniny. Společně s dvěma bratry přijeli za svými rodiči. Od úředníka dostane pozdrav a zlatý desetidolar! Ten samý rok ji následuje dalších 450 000 přistěhovalců a počty dál rostou.

10 000 denně

V roce 1907 projde vstupní branou Ameriky více než milion imigrantů. Zároveň se mění národnostní skladba.

Jestliže dřív utíkali do Ameriky hlavně Němci, Irové, Britové a Skandinávci, postupně je střídají Židé z carského Ruska, Italové kvůli chudobě a s nimi Poláci, Maďaři, Češi, Srbové, Slováci nebo Řekové. Mimo Evropu to jsou Syřané, Turci nebo Arméni.

V přistěhovalecké špičce v letech 1900–1914 projde stanicí 5 000 až 10 000 lidí denně!

Obrázky z americké historie

Zdi Ellis Islandu vyprávějí příběhy milionů lidí a jeden z úředníků k některým přiřazuje i fotky. Augustus Frederick Sherman (1865–1925) pracuje na imigračním od začátku až do své smrti jako registrační úředník.

Třiatřicet let. A nikdy ho nepřestane fascinovat původ uprchlíků – ta rasová směsice, národnostní pestrost a kulturní prostředí.

V mezičase, kdy se čeká na vyřízení, kdy lékaři kontrolují přistěhovalce na více než 60 nemocí, kdy všem děsivě a bolestivě převracejí oční víčka kvůli trachomu (infekční onemocnění oka) a kdy podezřelé nebo nakažené označí křídou a zadrží je na bližší zkoumání, tak Sherman fotí.

Přesvědčuje jednotlivce, rodiny a skupiny, aby otevřeli kufry, vytáhli svoje národní oděvy a stali se součástí dynamického období americké historie. Fotoaparátem s dlouhou expozicí vytvoří přes 200 snímků.

Zachytí obrazy rumunských pastýřů, německých horalů, ruských kozáků, romských rodin i běženců z Československa.

Všichni jsme migranti

Rušné období u okének utlumí první světová válka:

v roce 1915 tu úředníci registrují už jenom 178 416 lidí a v posledním roce konfliktu dokonce 28 867. Po válce migrace zase drtivě přeroste 500 000 lidí ročně, proto prezident Warren G. Harding (1865–1923) podepíše v roce 1921 Zákon o imigračních kvótách, podle kterých roční migrace z jakékoli země nesmí překročit 3 procenta z celkového počtu přistěhovalců té dané země z roku 1910. A tři roky nato zlatý věk přistěhovalectví de facto končí, protože Spojené státy přijmou další zákon o kvótách 165 000 migrantů ročně.

Během dalších 30 let dorazí už „jenom“ 2,3 milionu lidí. S hospodářskou krizí ve 30. letech navíc roste vlna odporu vůči uprchlíkům, tehdy ale na Američany apeluje prezident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) slovy:

„Vzpomeňte si, vždycky si vzpomeňte, že my všichni, a já obzvlášť, jsme potomky imigrantů a revolucionářů.“ Toho posledního migranta zaeviduje úředník na Ellis Islandu v listopadu 1954, je jím norský obchodní námořník Arne Peterssen.

Foto: Shutterstock.com, Library of Congress, NPS Photo, Everett historical
Související články
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního