Skip to content

Kráska nad Seinou: Poznejte supermoderní čtvrť Made in France!

1

Kráska nad Seinou je docela konzervativní dáma. Do svého centra jen tak žádnou moderní architekturu nepouští. To ovšem neznamená, že by se ji zcela vyhýbala.

A tak západně od středu Paříže se nachází čtvrť, která svým vzhledem odpovídá kosmickému věku.

2
Přes den čtvrť žije, se soumrakem se však z ní život vytrácí-

Čtvrť zvaná La Défense vyrostla především v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Stavby nejsou obzvlášť vysoké, ale dohromady dávají harmonický a působivý celek, který nechává nahlédnout do světa architektury budoucnosti. Místo slouží především komerčním účelům, z jiných částí Paříže sem každý den dojíždí 150 000 lidí. Ti zas večer odjedou a Le Défense se proměňuje ve čtvrť duchů. I když, v poslední době místních obyvatel přibývá, jejich počet se pohybuje kolem 20 000.

4
Pohled na hlavní osu čtvrti.

Dominantou čtvrti je Velká archa vysoká 110 metrů. Ta připomíná moderní Vítězný oblouk, se kterým stojí v ose. Třicet tisíc tun těžká stavba však není nejvyšší budovou ve čtvrti. Tou je mrakodrap Tour First, který dosahuje výšky 231 metrů. Pro našince je zajímavé, že jedna z budov nese jméno po českém malíři Františkovi Kupkovi. Celá čtvrť se rozkládá na ploše 160 hektarů. I další čísla jsou úctyhodná. Celkem se zde nachází na 3 milióny m2 obchodních ploch a 600 000 m2 obytných ploch. V podzemí je 25 000 parkovacích míst pro 150 000 zaměstnanců a 20 000 stálých obyvatel. Ve čtvrti je přes 10 000 bytů a návštěvníci mají k dispozici 2600 hotelových pokojů. Své sídlo tu má téměř 2000 nejen z Francie, ale i z celého světa. Pravdou však je, že z deseti světových skupin, které sídlily na Défense v roce 1995, jich tam zůstávají už jen tři.

5
La Défense z letadla.

Rozvoj La Défense však není u konce, Francouzi by byli rádi, kdy by udržela krok s dobou. A plány, jak čtvrť ještě více zatraktivnit již existují. V první fázi půjde o renovaci některých výškových budov, ve druhé o výstavbu nových, z nichž některé mají výrazně převýšit ty dosavadní. Hovořilo se dokonce o stavbě vysoké 400 metrů, ta však nakonec z plánů vypadla.

3
Hlavní dominanta čtvrti Grande Arche.

Plány jsou rozpočítány až do roku 2020. Jejich kritikové poukazují na to, že se v nich počítá jen s mizivou výstavbou nových bytů, takže se dál prohloubí charakter Défense jako odlidštěné čtvrti úřadů a komerčních společností. Záměry vycházejí z přesvědčení, že bez modernizace a rozšíření Défense Paříž dál ztratí na přitažlivosti pro velké světové společnosti v soutěži s Londýnem, Frankfurtem nebo Barcelonou.

Foto: Wikipedia, thousandwonders, youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Bydlení Zobrazit více …