Domů     Jindřich VIII.: Král, který kvůli ženám změnil dějiny církve!
Jindřich VIII.: Král, který kvůli ženám změnil dějiny církve!
25.9.2017

Stal se králem, i když neměl. Založil svou církev kvůli ženě. Obklopoval se přepychem, přesto po své smrti zanechal dluhy. Život Jindřicha VIII. Tudora byl plný vrcholů a pádů. Kdo to vlastně byl? Proč měly jeho manželky problém porodit jeho potomka?

Jindřich VIII. (1491–1547) se narodil jako druhorozený syn Jindřicha VII. a Alžběty z Yorku. Je o něm známo, že byl vynikajícím hudebníkem, skladatelem a básníkem. Jindřich si liboval v hazardních hrách a byl znamenitým sportovcem.

Byl vysoký na svou dobu úctyhodných 190 cm a pyšnil se vynikající fyzickou silou. I když se stal králův dvůr centrem vědeckých a uměleckých inovací a přepychu, bylo za jeho vlády popraveno na 72 000 osob, včetně jeho dvou manželek.

Jindřich si liboval ve sportu, hazardních hrách a bohatství.
Jindřich si liboval ve sportu, hazardních hrách a bohatství.

Závislost krále na ženách

Stará anglická říkanka charakterizuje život 6 Jindřichových žen následovně: rozvedená, sťata, zemřela, rozvedená, sťata, přežila. Jeho ženy však nebyly pouhou okrasou, měly na Jindřicha nemalý vliv, v některých případech až osudový.

Nejdůležitější pro něj ale byla jeho matka Alžběta z Yorku, která ho jako druhorozeného syna vychovávala. Naučila ho psát a číst, což v té době nebylo obvyklé. Celý život byl obklopován ženami a nemohl bez nich žít. Také se ženil ve většině případů z lásky.

Vdova po zemřelém bratrovi

Roku 1502 náhle zemřel jeho starší bratr Artur, který se měl stát následníkem trůnu. Kvůli spojenectví se Španělskem se Jindřich v roce 1509 oženil s vdovou po svém bratrovi Kateřinou Aragonskou (1485–1536), dcerou Ferdinanda Aragonského a Isabely Kastilské.

Kateřina byla starší než Jindřich, který ji údajně od dětství platonicky miloval. Byla pro něj ztělesněním ideální manželky.

Pro sňatek ale potřebovali papežův dispens (udělení výjimky), jelikož v té době bylo nepřípustné, aby si Kateřina vzala bratra zemřelého manžela. Proto prohlásila, že její manželství nebylo naplněno. Papež Julius II. dispens vydal.

Kateřina Aragonská byla Jindřichovou manželkou 24 let.
Kateřina Aragonská byla Jindřichovou manželkou 24 let.

Proč nechtěla být milenkou krále

Jindřich nesmírně toužil po synovi. Obával se, že pokud nebude mít mužského potomka, mohou po jeho smrti vypuknout spory o následnictví. A protože všechny jeho děti s Kateřinou kromě dcery Marie zemřely ještě jako malé, začal se poohlížet jinde.

Roku 1525 se bláznivě zamiloval do dvorní dámy Anny Boleynové. Jenže ta byla chytrá – odmítala se stát „pouze“ jeho milenkou a trvala na legálním sňatku. Zřejmě to byl jeden z hlavních důvodů, proč se chtěl Jindřich vymanit z manželství s Kateřinou.

Pro lásku změnil církev

Král žádal o zrušení manželství přímo papeže Klementa VII. Argumentoval tím, že jeho předchůdce Julius II. vydal dispens na základě mylných předpokladů, protože manželství Artura a Kateřiny naplněno bylo.

Papež byl ale v té době zajatcem španělského krále Karla V., který se snažil zrušení sňatku zabránit. Jednání se vlekla. Velmi zbožný a netrpělivý Jindřich vzal nakonec věci do svých rukou.

Došel k přesvědčení, že církev v Anglii na tom bude lépe, když se on sám stane její hlavou, což byla v té době naprosto převratná myšlenka.

Církev založená díky lásce

V polovině ledna 1533 Anna zjistila, že čeká potomka. Aby jejich vysněný syn vzešel z manželství a stal se legitimním královským nástupcem, musel Jindřich jednat rychle.

Thomas Cromwell, Annin spojenec, přednesl v parlamentu několik návrhů, které vyhlašovaly královskou svrchovanost nad církví. Ještě téhož roku parlament schválil opatření, které vedlo ke vzniku anglikánské církve.

Narození nejproslulejší anglické královny

Jindřich a Anna se vzali, krátce na to se jim narodila dcera, budoucí slavná královna Alžběta I. (1533-1603). Na vytouženého syna musel král čekat dál. Kateřinina dcera Marie byla vyhlášena za nelegitimní a nárok na nástupnictví získali potomci Anny.

Sňatkem s ní si ale Jindřich definitivně popudil papeže. Dolní sněmovna parlamentu proto vydala ustanovení, že papežské buly nejsou v Anglii platné a církev nesmí provést nic, s čím by král nesouhlasil.

I když byla malá pravděpodobnost, že se stane královnou, osud rozhodl jinak.
I když byla malá pravděpodobnost, že se stane královnou, osud rozhodl jinak.

Královna čarodějnice sťata mečem

Manželství s Annou ale šťastné nebylo. Jindřich považoval za zradu její neschopnost dát mu syna a přemýšlel, jak ji opustit. Přesto Anna ještě jednou otěhotněla, ale velmi brzy nato potratila.

Jindřich se totiž při turnaji velmi těžce zranil a královna utrpěla šok. Později se zjistilo, že čekala vytouženého syna. Když se král uzdravil, prohlásil, že sňatek byl dílem čarodějnic. Obvinil Annu z cizoložství a krvesmilstva, a odsoudil ji k trestu smrti. Dne 19. května 1536 byla sťata mečem.

Na popravu dorazil kat až z Calais. Annino poslední přání bylo useknutí hlavy mečem místo sekerou.
Na popravu dorazil kat až z Calais. Annino poslední přání bylo useknutí hlavy mečem místo sekerou.

Jakou nemocí trpěl Jindřich VIII.?

Jindřichova posedlost mít syna jej frustrovala čím dál víc. Vinu svaloval jak na Kateřinu, tak Annu. Podle nejnovějšího průzkumu se ale ukazuje, že chyba byla v něm samotném. Vykazoval totiž znaky nemoci zvané McLeodův syndrom.

Na povrchu krevních buněk měl tzv. kell antigen, který se nesnášel s imunitním systémem manželek. Při prvním těhotenství byla největší pravděpodobnost, že dítě bude zdravé. U dalšího těhotenství si ženské tělo vytvoří protilátku, která napadá plod.

V pozdějším věku mohla mít tato nemoc na svědomí královy problémy s ovládáním končetin a psychotické stavy, které měnily jeho osobnost.

Vytoužený syn a smrt královny

Přesto se král syna dočkal. Den po popravě Anny Boleynové se zasnoubil s Jane Seymourovou, kterou si o 10 dní později vzal.

Vydáním již druhého zákona o nástupnictví byli jako následníci trůnu uznáni pouze potomci nové manželky Jane Seymourové, děti Kateřiny a Anny tak Jindřich z možnosti usednout na anglický trůn vyloučil. Roku 1537 se narodil syn Eduard. Porod byl ale náročný a královna po 12 dnech zemřela.

Jindřich se dočkal syna po 28 letech čekání.
Jindřich se dočkal syna po 28 letech čekání.

Šestiměsíční manželství s „ošklivkou“

Aby Jindřich zabezpečil své nástupnictví, rozhodl se oženit s Annou Klévskou, dcerou vévody s Kleves, který byl považován za důležitého spojence pro případ katolické aliance v Anglii.

Jindřich ale postupem času shledal princeznu za nepřitažlivou a snažil se manželství zrušit. Královna si uvědomovala, jak dopadly její předchůdkyně a zrušení sňatku se nebránila. Sama prohlásila manželství za nenaplněné. Jindřich jí slíbil zvláštní pocty, dále mohla používat titul králova sestra.

Co způsobila nevěra

Kateřina Howardová byla mladou dvorní dámou princezny Marie a Anny Klévské. Jindřich byl ohnivou Kateřinou doslova poblázněn, protože mu připomínala Annu Boleynovou. Ona ale údajně udržovala poměr s dvořanem Thomasem Culpepperem (1514-1541).

V té době se rod Seymourů obával, aby nová královna neporodila nemanželského syna. Kateřina byla obviněna z nevěry. Jindřich ji nejprve poslal do kláštera a trest odkládal, přesto byla 13. února 1542 popravena.

Vdova, která milovala jiného

Roku 1543 se Jindřich oženil se svou poslední manželkou, protestantkou Kateřinou Paarovou. Ani ta se nevyhnula vyšetřování, tentokráte pro kacířství.

Král už na ni dokonce podepsal i zatykač, Kateřina však byla varovaná a králi řekla, že se plně podřizuje jeho názorům. Krále to překvapilo a zatčení zrušil. Kateřina měla velký vliv na usmíření krále se všemi jeho dcerami z předchozích manželství.

Zákon přijatý parlamentem jim roku 1544 vrátil nástupnické právo, i když na ně bylo stále pohlíženo na nelegitimní potomky.

Poté, co král zemřel, si Kateřina vzala Thomase Seymoura, s nímž vychovávala dceru Alžbětu, která se později stala nejznámější a také poslední panovnicí z rodu Tudorovců, královnou Alžbětou I.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
historie
Celibát v církvi podle Inocence II.: Kněží plodili potomky jemu navzdory
Dodržování celibátu je dodnes v katolické církvi běžné a má být samozřejmostí. Kdy vznikl a z jakých důvodů? A nabízí se samozřejmě i ožehavá otázka: Kdo ho porušoval? Kdo a proč zavedl celibát? Byl to Pelagius II. z důvodů duchovní čistoty nebo Řehoř, kterému vadilo, že někteří duchovní odkazují církevní majetek svému početnému potomstvu? Už v počátcích existence […]
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek. Záporák se vším všudy Kdo: Jidáš Koho zradí: Ježíše Krista „Za třicet stříbrných, z medvídka padá […]
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
Ukřižování Krista: Mesiáši náleží nejpotupnější trest
Na Velký pátek umírá Kristus na kříži. „Podle křesťanské věrouky zástupné utrpení a smrt Kristova zachraňuje věřící ze smrti,“ vysvětluje současná česká autorka Valburga Vavřinová význam Ježíšovy oběti. Římský místodržící Pilát Pontský (†37) ho vydá na smrt za to, že se považuje za mesiáše, krále Židů. Ukřižován je na Golgotě a Pilát dá na kříž […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív