Skip to content

Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?

epocha 1

V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a následně je pojídá. Případ, který se stal inspirací slavného hororu Hory mají oči, možná není pouhou legendou. 

Je to doba velkých zámořských cest a převratných náboženských změn. V 16. století mají ale na území Galloway na jihozápadě Skotska úplně jiné starosti. Údajně zde řádí krutý klan kanibalů, které vede obávaný Alexander Bean. Příběh o něm a jeho zvrácené rodině se později stane motivem mnoha lidových písní a inspirují se jím rovněž tvůrci amerického filmu Hory mají oči z roku 1977. EpochaPlus.cz představuje muže, který má prý na svědomí přes 1000 lidských životů…

Z dnešního pohledu se zdá, že celý příběh je pouhou legendou. Podle mnohých badatelů má ale reálné jádro.
Z dnešního pohledu se zdá, že celý příběh je pouhou legendou. Podle mnohých badatelů má ale reálné jádro.

Alexander Bean se narodil po roce 1500 ve skotské správní oblasti East Lothian jihovýchodně od Edinburghu. Má zrzavé vlasy a drsnou povahu a vyroste z něj typicky vypadající Skot. Mezi lidmi se mu říká „Sawney“, což je ve staré skotské angličtině zkrácenina jména Alexander. Přestože jeho otec je dříč a pracant, Bean má k poctivé práci odpor. Kvůli své lenosti a nezodpovědnosti není příliš oblíbený a většina lidí jím opovrhuje. Korunu tomu nasazuje ve chvíli, kdy se seznámí s dívkou jménem Agnes Douglas, která je úplně stejná jako on. „Poctivá práce? Ta je leda pro hlupáky,“ zní jejich heslo. Společně kradou a páchají výtržnosti. Není divu, že místní je nakonec vyhánějí.

Jedné osudové noci klan kanibalů přepadává manželský pár jedoucí na koni z jednoho veletrhu. Zatímco žena útok nepřežije, manžel se díky obratnosti v boji ubrání.
Jedné osudové noci klan kanibalů přepadává manželský pár jedoucí na koni z jednoho veletrhu. Zatímco žena útok nepřežije, manžel se díky obratnosti v boji ubrání.

Kontroverzní dvojice si nachází nový domov v hornaté oblasti Galloway na jihozápadním pobřeží Skotska. Na místě zvaném Bennane Head se usídlují v jedné z tamějších jeskyní a žijí tam prý ve skrytu desítky let. Povedený páreček v jeskyni zplodí osm synů a šest dcer. Kvůli mnohým incestním stykům přichází na svět i dalších osmnáct vnuků a čtrnáct vnuček. Kvůli genetické zátěži jsou ale některé děti mentálně i fyzicky postižené. Brzy vychází najevo, že všichni členové rodiny mají hodně zvrácené choutky. Po nocích přepadávají v horách chodce i menší skupiny lidí a jejich těla si následně odnášejí do své jeskyně. Tam je porcují a jedí! Kanibalismus se pro ně stává životním standardem.

Příběh o bestiální rodině kanibalů z hor navždy vstupuje do dějin. Skutečně se odehrál?
Příběh o bestiální rodině kanibalů z hor navždy vstoupil do dějin.

Zbytky lidských těl jsou občas vyplaveny na okolní pláže a mezi lidmi z okolních měst a vesnic se šíří panika. Bean a jeho rodina se přes den ukrývají v jeskyni, na „lov“ vycházejí až večer. Nikdo je proto není schopen najít. Během hledání spravedlnosti je zlynčováno několik nevinných lidí, v horách však stále mizí další a další oběti. Kdo krvavému šílenství učiní přítrž? Jedné osudové noci klan kanibalů přepadává manželský pár jedoucí na koni z jednoho veletrhu. Zatímco žena útok nepřežije, manžel se díky obratnosti v boji ubrání. Na paty kruté rodině začíná díky jeho svědectví šlapat samotný skotský král Jakub VI. (1566–1625), který dává dohromady partu 400 mužů a vydává se směrem k jeskyni.

Společně se svými muži ji bere útokem a členy rodiny zajme a odveze do vězení. Všichni jsou následně bez soudu popraveni. V jeskyni je odhaleno bezpočet lidských koster. „Z dnešního pohledu se zdá, že celý příběh je pouhou legendou. Podle mnohých badatelů má ale reálné jádro. Rozhodnout to však jednoznačně nelze,“ říká současný skotský novinář Steven Brocklehurst. Příběh o bestiální rodině kanibalů z hor navždy vstupuje do dějin. Skutečně se odehrál?

Foto: thedungeons.com, bbc.co.uk, youtube.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

DeLorean vyvíjí létající automobil
21stoleti.cz

DeLorean vyvíjí létající...

Každému se jistě vybaví trilogie...
Šperky s puncem výjimečnosti
iluxus.cz

Šperky s puncem výjimečnosti

Hledáte-li osobité šperky vytvářené s radostí a láskou,...
NA VLNÁCH RELAXACE A POHODY HOTELU OLYMPIC PALACE
iluxus.cz

NA VLNÁCH RELAXACE A POHODY...

Vstupte na palubu úchvatného odpočinku ve...
Suchem v lesích nejvíce trpí smrky
21stoleti.cz

Suchem v lesích nejvíce...

Sucho je problematikou, která se v poslední době objevuje...
Jak by se umíralo v černé díře?
epochalnisvet.cz

Jak by se umíralo v černé...

Hvězda se začíná bortit do sebe pod vlastní...
Kouzlo moderní ložnice
rezidenceonline.cz

Kouzlo moderní ložnice

Ložnice s koupelnou patří k těm místům, kde člověk nabírá...
Světlo je přiznanou nadějí
rezidenceonline.cz

Světlo je přiznanou nadějí

Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Manon Lescaut,...
Odhalte své silné a slabé stránky
nasehvezdy.cz

Odhalte své silné a slabé...

Vaše sluneční znamení představuje pouze jednu...
Lupénka má negativní dopad na život pacientů
21stoleti.cz

Lupénka má negativní dopad na...

Podle celosvětového průzkumu má psoriáza neboli...
Tak trochu jiné houby…
epochalnisvet.cz

Tak trochu jiné houby…

Shiitake, Maitake, Hiratake a Reishi… Za podivnými...
Co o vás vypovídá váš živel?
nasehvezdy.cz

Co o vás vypovídá váš živel?

Každé znamení zvěrokruhu je ovládáno...
Ničivá síla: Jsou sopky pro Evropu hrozbou?
epochalnisvet.cz

Ničivá síla: Jsou sopky pro...

V poslední době stoupá aktivita italských...