Domů     Fenomén graffiti: Legenda vznikla u pošťáka!
Fenomén graffiti: Legenda vznikla u pošťáka!
19.4.2016

Konec 60. let v New Yorku. Ulicemi metropole se šíří podivný virus v podobě stovek nápisů „TAKI 183“ na nejrůznějších plochách. Jejich autor ještě netuší, jaký fenomén svým počínáním odstartoval. Zrodilo se graffiti a muž, který mu pomohl nevědomky na svět, se jmenoval…

Demetrius, blízkému okolí známý pod přezdívkou „Taki“. Potomek řeckých přistěhovalců se živí jako pěší doručovatel zpráv a zásilek.

Při další ze svých nesčetných pracovních pochůzek zaregistruje na zdi jednoho z domů sprejem vyvedený nápis JULIO 204.

Když „dešifruje“, že trojčíslí na konci přesně odpovídá umístění ulice, na které se právě nachází, rozhodne se neznámého umělce napodobit.

Příští den už má ve své brašně kromě obvyklého množství dopisů i sprej, kterým při první příležitosti sdělí světu své poselství – TAKI 183.

Osudný rozhovor

Kreativita mladého pošťáka nezná mezí. Netrvá dlouho a Demetrius svou přezdívkou spolu s číslem rodného domu ozdobí snad každou volnou plochu v New Yorku. Otázka původu a významu tajemných nápisů začíná zajímat stále více obyvatel.

Odpovědí se jim dostane v roce 1971, kdy Demetrius poskytne rozhovor prestižnímu deníku The New York Times, kde celou záhadu vysvětlí.

Vystoupení z ilegality znamená zlom nejen v jeho životě, ale má zásadní dopad na celý budoucí vývoj novodobé graffiti scény.Z neznámého doručovatele dopisů se doslova přes noc stává obdivovaná hvězda a počet jeho napodobitelů každým dnem stoupá.

Rodí se legendární „tag“ a města, průchody i opuštěné plácky se s pomocí sprejů mění v souboj nejrůznějších grafických kreací a stylů. Hlavně v chudinských čtvrtích, tzv. ghettech, zuří o každý kousek volné plochy tuhý třídní boj. Jméno na zdi – to je symbol územní nadvlády a vzdoru vůči konzumní společnosti.

Přichází piece

Dalším mezníkem pro vývoj graffiti znamená počátek 70. let. Writer s přezdívkou SUPER KOOL 223 přináší do pouličního malování nový prvek, tzv. „piece“ – vybarvenou kresbu na zdi.

K rychlému a plynulému pokrytí velké plochy si pomůže speciálně upravenou širokou tryskou, kterou přidělá na plechovku s barvou. Nová technologie posune hranice street artu znovu o velký kus vpřed.

Tak jako graffiti samotné, není ani jeho historie složena jen ze světlých odstínů.

Odvrácenou stranou fenoménu je fakt, že krátce po jeho rozkvětu je jen dopravní podnik v New Yorku nucen vynaložit ročně stovky tisíc dolarů na jeho odstranění z ploch domů i dopravních prostředků. Malování po zdech dělí laickou veřejnost na dva tábory.

Někteří ho jako inovativní výrazový prostředek vítají, jiný ho však označují za vandalismus.

Nejdřív jeden, pak jedenáct

Odpor části „publika“ však pouliční malíře od stále většího kreativního zápalu jen těžko odradí. Umělec, který si říká FLINT 707, vykouzlí za pomoci 3D techniky první graffiti přes celý vagon metra.

V roce 1976 už je do barev s motivem americké vlajky ukryta celá jedenáctičlenná souprava.

Čisticí složky mají na pilno, ale trojice jmen CAIN, MAD 103 a FLAME ONE se svým společným činem už navždycky zapíše do dějin graffiti.

I když se svět graffiti snaží vymezit jakékoliv kategorizaci a zásahům vnějšího okolí, čas od času se stane, že se dvě odlišné kultury přece jen protnou. Může za to Američan Keith Haring (1958–1990).

Nadaný student výtvarné školy a tak trochu životní outsider začíná, stejně jako spousta jeho kolegů, s tvorbou svých děl na ulici. Jeho až geniálně prostý a přitom efektní styl však zcela ohromuje tehdejší představitele výtvarné smetánky i kritiky.

Poselství přes barvy

Popularita, kterou Haring díky své tvorbě získává, mu otevře cestu do médií. Ta pasují muže, který se netají svou homosexuální orientací, do role mluvčího celé graffiti scény. Keith Haring to nakonec z nejnižších pater street artu dotáhne až ke hvězdám.

Jeho díla obdivuje i sám Andy Warhol (1928–1987).

Životní pouť mladého umělce nakonec skončí předčasně, v necelých 32 letech podlehne AIDS. Po záblesku naděje, že by se graffiti mohlo více otevřít světu, však přichází pád na chladnou zem v podobě tvrdých represivních opatření.

Představitelé americké vlády ve snaze udržet psaní a malování ve veřejném prostoru pod kontrolou, investují miliony dolarů do výroby chemických čisticích prostředků, které sice odstraní jakoukoliv barvu, jsou ale zdravotně závadné.

Jediným výsledkem těchto kroků je tak přesun writerů zvenčí dovnitř souprav městské hromadné dopravy.

Rozdělila je smrt

Narůstající napětí a čím dál větší agresivita obou znesvářených stran vyvrcholí 15. září 1983, kdy je ve stanici newyorského metra zatčen a brutálně zbit policií mladý sprejer Michael Jerome Stewart (1958–1983).

Po zásahu strážců zákona upadá do bezvědomí, ze kterého se už nikdy neprobere. O 13 dní později umírá.

Po tragické události odmítnou někteří graffiti umělci pokračovat v předem vyznačené cestě a dobrovolně přijímají legální ochranná křídla v galeriích a soukromých sbírkách.

Část writerů se ale vůči systému ještě více zatvrzuje a v zakázané tvorbě naopak přitvrdí. Od počátku 90. let však graffiti scéna přece jen trochu poleví ve své neústupnosti. Kresby se často objevují v tištěných i internetových médiích.

S novými prostory přichází další možnosti sebeprezentace. Počátku třetího tisíciletí a výdobytkům moderní doby se tak začíná přizpůsobovat i někdejší Mekka undergroundu. Někteří ale neustupují.

„Je velmi vychytralé nazývat graffiti uměním, protože graffiti vzniklo mimo systém, kdežto umění systém má.

Když dáte graffiti do galerie, je to, jako když dáte zvíře do klece,“ vystihuje způsob smýšlení části subkultury writer HAZE.Graffiti je báječná věc, pokud jste ten, kdo ho dělá,“ dodává pak ten, u kterého to všechno začalo – dnešní majitel autoopravny Demetrius TAKI 183.

Foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com,en.wikipedia.org. www.youtube.com
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se