Domů     Elvis Presley: Leží v hrobě nebo na havajské pláži?
Elvis Presley: Leží v hrobě nebo na havajské pláži?
16.2.2017

S Elvisovou smrtí je těžké se smířit a úmrtí i pohřeb vyvolávají stále více otázek. Jaká byla příčina smrti? Proč byl pohřben tak rychle? Média, probírající stále dokola každý detail zpěvákovy smrti, jsou zaplavena zcela protichůdnými informacemi.

Podle některých informací najde Elvise bodyguard v ložnici. Podle jiných je to Ginger a najde ho v koupelně. Podle jedné verze je nahý, podle dalších má na sobě pyžamo. Modré, černé, žluté.

Na barvě se tato svědectví nedokáží shodnout. Podle jedné verze je nalezen ráno, kolem osmé hodiny, podle druhé krátce po poledni a podle další až ve 14:00. Policie a doktor se však dle svědků objeví mnohem později.

Podle některých zdrojů už je v tu dobu několik hodin mrtev, podle jiných ještě dýchá a lékaři se ho pokouší křísit. Oficiální verze tvrdí, že ho osobní lékař dr. George Nichopoulos (*1927) nechává převézt do nemocnice, kde jen konstatují smrt.

Tato verze však má tolik nedostatků, že vypadá jako smyšlená. Otazníky se vznáší také kolem příčiny smrti. Podle původní zprávy měl zemřít na předávkování, při pitvě však údajně v jeho krvi nenajdou žádné stopy po drogách.

Netrvá dlouho a nahlas je vysloveno to, o čem si mnozí už dlouho šeptají: Elvis žije!

Užívá si důchod na Havaji?

Někteří tvrdí, že vstoupil do programu na ochranu svědků. Další jsou přesvědčeni, že smrt fingoval podle plánu, který vymysleli jeho manažeři „plukovník“ Thomas Parker (1909–1997) a Joe Esposito (*1938). Důvod?

Prodeje Elvisových desek se propadají, jeho nové filmy jsou propadáky, ve svém stavu neutáhne plánovaná živá vystoupení a navíc je prý otráven repertoárem, který mu nutí a je na hony vzdálen tomu, co by chtěl dělat. Smrt je ideální řešení.

Součástí plánu je prý nejen důchod na havajských plážích nebo v jeho oblíbené Jižní Americe, ale také angažování napodobitelů, kteří by mátli stopy pokud by ho někdo poznal. Jak se to tedy podle konspirační teorie odehrálo?

V rakvi neleží skutečný Elvis!

Večer 15. srpna dostává ochranka pokyn střežit Elvisův dům Graceland a nikoho nepouštět. „Pan Presley nikoho nepřijímá,“ oznamuje každému a to i v době, kdy už je Elvis podle oficiální verze mrtev a dokonce převezen do Baptistické nemocnice.

Ačkoli většinou trvá několik dní, než je podobný případ uzavřen, ten Elvisův policie uzavře ještě téhož večera. Výsledek pitvy není zveřejněn, ale údajně existují tři verze úmrtního listu. S různými příčinami smrti.

Tělo v rakvi je vystaveno, nikdo se však k němu nesmí přiblížit. Mnohým připadá jako vosková figurína mladšího a štíhlejšího Elvisova dvojčete. Ač se nesmí fotografovat, jedna fotografie přece jen vzniká.

Elvisův bratranec Billy Mann dostane 18 000 dolarů a tajně pořídí snímek, který vyjde na titulní stránce časopisu National Enquirer. Při pohledu na ni mnohé napadne: „Ach bože, tohle přece není Elvis!“

Média chrlí desítky zaručených informací

Totéž údajně vyhrkne i zdravotní sestra, která v nemocnici připravuje tělo k ohledání. Doktoři ji přesvědčí, že je, i když si při pohledu na mrtvého také nejsou příliš jistí. Opačný problém řeší letuška, která 17. srpna zahlédne na letišti povědomou postavu:

„Ach bože, vypadá jako Elvis!“  bleskne ji hlavou. Pátrání později odhalí, že toho dne odlétal do Buenos Aires jistý John Burrows. Jaká náhoda! Stejné jméno užíval Elvis jako jeden ze svých pseudonymů.

Během následujících týdnů se s dalšími „důkazy“ roztrhne mediální pytel. Objevují se desítky fotografií zachycujících Elvise v době, kdy již měl být mrtvý a pohřbený.

Elvisova dcera Lisa Marie, se udajně podřekne, když se jí v roce 1994 ptají na svatbu s Michaelem Jacksonem (1958–2009).

„Nejdřív se musím zeptat otce,“ vylétne z ní, a když se překvapení novináři ptají jak to myslí, začne vysvětlovat, že je ve spojení s jeho duchem.

Ještě v roce 1986 podle překvapivého výsledku televizní ankety věří 70 procent dotázaných Američanů, že Elvis žije!

Ať pravda nebo trik, sype to!

Ať už Elvis zemřel nebo byla jeho smrt jen obchodním trikem, výsledek předčí očekávání. Ihned po oznámení zpěvákovy smrti je do obchodů dodáno a okamžitě vyprodáno 20 000 000 desek. Dodnes vycházejí a dobře se prodávají stále nové kompilace.

Obrovským byznysem se stává prodej suvenýrů. Dva roky stará monografie W. A. Harbinsona The Illustrated Elvis byla do 16. srpna 1977 neprodejným ležákem.

Poté během několika dnů zmizela z pultů knihkupectví a stejně rychle zmizel i hbitý dotisk dalších téměř 500 000 výtisků.

V Gracelandu je otevřeno muzeum, které se po prezidentském Bílém domě stává druhým nejnavštěvovanějším domem v USA. Každý rok ho navštíví téměř tři čtvrtě milionu lidí, což do memphiské pokladny pokaždé nasype v přepočtu téměř 3 miliardy korun!

Foto: http://csnbbs.com, wikipedie, Daily Mail,
Související články
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi