Domů     Cesty ke hvězdám: Co si vzít s sebou za hranice solárního systému?
Cesty ke hvězdám: Co si vzít s sebou za hranice solárního systému?
9.3.2016

Jednoho dne se nevyhnutelně stane, že nám naše pozemská hrouda bude malá. Přijde čas vykročit dál, za hranice naší soustavy a dát starému domovu vale. Možností, jak toho skutečně docílit, je mnoho. A stejně tak i úskalí, která nás na takové cestě očekávají.

Nezáleží na tom, jestli se nám podaří své životní prostředí nenávratně zničit anebo jednoduše populační exploze učiní náš svět těsným. Doufejme jen, že v době, kdy se tak stane, budeme již připraveni provést evakuační plán.

Pojďme se nyní společně podívat, co všechno musíme brát na výletě za hranice solárního systému v úvahu, kam nás zavede a jakým způsobem.

Kam to bude?

Náš nejbližší pevný soused obíhá v systému dvojhvězdy Alfa Centauri AB, a nese prosté označení Alfa Centauri Bb.

Pro případné osídlení je bohužel nevhodný, protože se nachází jen asi 6 milionů kilometrů od své mateřské stálice (i Merkur je od Slunce víc než šestkrát dál).

Předpověď počasí tudíž zní jako v červenci v pekle, bez naděje na kapalnou vodu, sluneční krém faktor ochrany alespoň miliarda nezbytností. Najít přijatelný domov, který nevyžaduje dodatečné úpravy v celoplanetárním měřítku, není vůbec snadné.

Nesmí být ani příliš teplý ani moc studený, takže musí obíhat v úzkém pásu kolem hvězdy, který se nazývá obyvatelná zóna a liší se podle druhu stálice. Musí mít také atmosféru, která se té pozemské alespoň v základu podobá.

Nejbližší planety, které přicházejí v úvahu a které zatím odhalila vesmírná observatoř Kepler, jsou Gliese 581 d a tělesa obíhající kolem hvězdy Tau Ceti v konstelaci Velryby. Další kandidáti leží více než tisíc světelných let daleko, až v systému Vah.

Zubící se chřtán vesmírné propasti se nám nevyhnutelně staví do cesty. Jak na něj?

Dálavy bez konce

S našimi současnými možnostmi je naším největším nepřítelem čas – i nejrychlejší člověkem vypuštěný objekt, sonda Voyager 1, nedorazí k nejbližší hvězdě ještě dalších 40 000 let. Pro srovnání, kulce letící rychlostí 1158 km/h by to trvalo asi 4 miliony.

K dosažení vytoužené destinace během jednoho lidského života potřebujeme loď letící alespoň desetinou rychlosti světla. A protože ji nemáme, musíme uvažovat jinak.

Jedno řešení nabízí generační lodě, schopné přepravovat lidskou posádku po mnoho po sobě jdoucích pokolení a vyvážit tak nedostatečnou rychlost letu.

Cestující společnost musí být ale naprosto soběstačná, včetně schopnosti přivádět na svět potomky, kteří jednou zaujmou místo svých rodičů.

Se surovinami zase taková potíž není, neboť vesmír, ačkoliv je rozlehlý mimo vší představivost, není v žádném případě prázdný. Komety a asteroidy, kterých je po cestě přehršel, mohou vyřešit problém s vodou nebo jinými materiálními nedostatky, včetně paliva.

Hlavním úskalím takto pomalého cestování je nezapomenout původní účel mise v průběhu cesty. Případným kosmonautům ale tento druh dopravy skýtá pramalou útěchu, neboť nového vysněného domova se nedočkají ani jejich prapravnuci.

Dlouhý zimní spánek

Přijatelnějším způsobem cestování může být hibernace, tedy snížení tělesné teploty a utlumení biologických funkcí během dlouhého letu, podobně jako to zvládají některé druhy pozemských savců.

Arktická zemní veverka například během zimního spánku upadá do stavu strnulosti a její tělesná teplota se propadá i na neuvěřitelných -2,9 °C, pouze hlava a krk si udržují teplotu vyšší.

U člověka se snížení tělesné teploty prozatím efektivně využívá během náročných chirurgických zákroků. Jsou však známy i extrémnější případy.

Jeden takový se odehrál v Japonsku v říjnu roku 2006. Mitsutaka Uchikoshi se ztratí svým přátelům během výstupu na horu Rokko. Po hodinách bloudění usne vysílený pod širým nebem. Zdá se to jako tragický konec příběhu.

Mitsutaka však upadne do stavu blízkého hibernaci, v němž vydrží 24 dní.

Pak je nalezen záchranáři a přiveden zpět k životu, ačkoliv jeho tělesná teplota v době objevení není víc než 22 °C. Probudí se v nemocnici ve městě Kobe a zcela se zotaví, jeho mozek nedozná za dobu strávenou ve stavu, který hraničí se smrtí, žádné úhony.

Je tedy zřejmé, že lidé hibernovat pravděpodobně mohou, ačkoliv přesný mechanismus zůstává lékařské vědě utajen.

Lidé ze zkumavek

Zatím se pohybujeme v romantických představách pionýrského dobývání kosmu, které v mnohém připomínají zaoceánské objevitelské plavby do neznáma. Realita je však v případě skutečného ohrožení jiná.

Pro zachování lidstva jako druhu uvažuje Britská meziplanetární společnost (British Interplanetary Society) o autonomní lodi, řízené nikoliv lidmi, ale počítačovou umělou inteligencí a obsluhovanou soběstačnými roboty.

Neveze ani sofistikované mrazničky, ani se po ní neprohánějí malé děti. Ve speciálních přepravních boxech v nejzabezpečenější sekci ve svém nitru přepravuje mikroskopický poklad.

Vajíčka a spermie anebo jen pouhou informaci o lidském genomu, uloženou v digitálních databankách. Po příletu na místo určení stroje spustí umělé dělohy a přivedou na svět první generaci potomků jejich dávných tvůrců.

Takováto mise, přes zjevné technologické a etické překážky svého uskutečnění, je z čistě ekonomického hlediska nejefektivnější, protože dotyčná loď nepotřebuje složitá a energeticky náročná zařízení podpory života a s dostačujícím obnovitelným zdrojem energie v podstatě není časově omezená.

Samostatné stroje mohou pátrat po vhodném světě i tisíce let a obnovit život až v momentě, kdy jsou všechny podmínky splněny.

Foto: b3.amazonaws.com, wikipedia.org, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se