Domů     Američtí dřevorubci: Sekery na ozdobu, rituály s kozou a náhrobek jako bonus
Američtí dřevorubci: Sekery na ozdobu, rituály s kozou a náhrobek jako bonus

O tom, jak jsou důležité nedělní návštěvy svatostánku a pozorné naslouchání kázání se učí v náboženství již malé děti. O tom, že to může být skutečně prospěšné se na vlastní kůži přesvědčil Američan Joseph Cullen Root.

V červenci 1882 slyší kázat reverenda o dřevorubcích, kteří tvrdou prací v lese zabezpečují své rodiny a dostává nápad, díky kterému dodnes fungují dvě velké pojišťovací společnosti v USA.

Joseph Cullen Root ( 1844 – 1913 ) zakládá 5. ledna 1883 ve městě Lyons v americkém státě Iowa organizaci s názvem Modern Woodmen of America ( MWA), která si klade za cíl finančně zabezpečit své členy a jejich rodiny.

Život (nejen) v Americe 19. století totiž rozhodně nepřipomíná procházku růžovou zahradou.

Bezpečnost práce je neznámým pojmem, medicína si neví rady se spoustou nemocí a zdravotních problémů, nejrůznější epidemie  i občanská válka také vykonají zkázonosné dílo. Úmrtí živitele uvrhne mnoho rodin do naprosté bídy.

Tato situace nahrává vzniku nových tajných společností, které se objevují jako houby po dešti po celých Spojených státech. Jejich hlavním záměrem je nabízení životních pojistek.

Vstup do podobných bratrských organizací však předpokládá u zájemců o členství spořádaný způsob života a dodržování morálních zásad.

Joseph Cullen Root.
Joseph Cullen Root.

Obezřetnost je důležitá

Také zakladatel nové společnosti je při výběru členů opatrný. Na jednu stranu je jeho ideou vytvořit bratrskou dobročinnou společnost, kde nebude hrát roli náboženské vyznání.

V jednom sdružení tak mohou být Židé, Mormoni, katolíci, protestanti, agnostikové i ateisté.

Na stranu druhou, ve snaze předejít finančnímu krachu, který zničil řadu jiných podobných společností, jako například Knights of Honor po epidemii žluté zimnice, však stanovuje jistá omezující kriteria pro vstup do jeho bratrské organizace.

Jakkoliv se mohou tato restriktivní opatření jevit jako diskriminační, jde vlastně o ukázku žádoucí činnosti, která by měla provázet start každého nového projektu. Dnes ji nazýváme risk management.

A že se pragmatický přístup k věcem vyplácí, to si Joseph Cullen Root ověřil v praxi již mnohokrát. V době založení MWA je totiž dlouholetým úspěšným podnikatelem.

Vyvolení? Pouze bílí venkované v produktivním věku

Členy nové bratrské organizace se mohou stát pouze bílí muži ve věku 18 – 45 let z dvanácti „nejzdravějších“ států, kam patří Ohio, Indiana, Illinois, Michigan, Wisconsin, Minnesota, Iowa, Missouri, Jižní a Severní Dakota, Nebraska a Kansas – tedy státy, kde není příliš rozvinutý průmysl.

Kandidáti na členství však nesmějí pocházet z velkých měst. Vyloučeny jsou také profese, u kterých hrozí větší riziko usmrcení, nemoci z povolání či pracovního úrazu.

O vstup do MWA se tak nemohou ucházet například zaměstnanci železnic, továren na výrobu střelného prachu, námořníci, profesionální hráči baseballu, hasiči, výrobci anebo obchodníci s alkoholem, profesionální vojáci v době války, závodní řidiči, barmani a další podobná zaměstnání.

Jeden z typických náhrobků členů Woodmen of the World.
Jeden z typických náhrobků členů Woodmen of the World.

Lesníci, které miluje celá Amerika

Jedním z nejviditelnějších prvků organizace jsou pochodové jednotky s názvem „The Foresters“ ( přel. „Lesníci“ ). Tyto jednotky se staly celonárodně známými a velmi oblíbenými kvůli veřejným akcím, které pořádaly.

Celkem existovalo 10.000 jednotek „Lesníků“, které čítaly více než 160.000 mužů. Každý skupina přitom měla jiný styl a barvu uniformy. Účastnili se různých veřejných akcí a také pořádali ve městech napříč celými Spojenými státy proslulé Duhové přehlídky.

Jejich umění ocenil dokonce prezident USA Herbert Hoover ( 1874 – 1964 ). Poslední  Duhový průvod v Chicagu zastavil provoz na více než dvě hodiny.

Woodmen of the World a poněkud morbidní benefit pro členy

Stabilita MWA je v roce 1890 ohrožena konfliktem. Jeho účastníky jsou zakladatel Joseph Cullen Root a vedoucí lékař organizace, dr. P. L. McKinnie.

Joseph Cullen Root poté opouští organizaci a 6. června téhož roku zakládá v malém hotelovém pokoji ve městě Omaha ( stát Nebraska ) téměř identickou společnost. Pojmenuje ji Woodmen of the World ( WOW ).

Jednou z novinek, kterou záhy zavádí, je poskytování nevšeního benefitu. Každý člen má nárok na svůj náhrobek. Mají podobu kamenného pařezu a na výběr je široká škála stylů i výšek. Ty jsou dodnes k vidění na hřbitovech po celých Spojených státech.

Náhrobek je ozdoben řadou symbolů WOW, jako je například sekera, klín, palice anebo také holubice s olivovou ratolestí.

Je na nich umístěn i kulatý medailon s latinským mottem společnosti Woodmen of the World „Dum Tacet Clamat“ ( přel. „I když tichý, mluví“ ) a stejně tak fráze „Here rests a Woodman of the World“ ( přel.

„Zde odpočívá Woodman of the World“ ).  Prvních 10 let, tedy v letech 1890 – 1900 jsou náhrobky pro členy zdarma. Výrobní náklady se však postupně zvyšují a tak v prvních dvou dekádách 20. století si už členové musí připlatit 100 dolarů.

Ani to však není dostačující a tak je tento program ukončen v roce 1920 jako příliš nákladný.

Budova WoodmenLife
Budova WoodmenLife

Zájemci o členství dostali výprask a jezdili na koze

Bratrské organizace měly většinou určitý slavnostní iniciační rituál pro své členy. Mnohé  přitom vycházejí ze starých zednářských obřadů. Obě organizace, MWA i WOW vykonávaly své specifické rituály. Autorem většiny z nich je sám Joseph Cullen Root.

Při  některých je po kandidátech požadováno, ať vloží své ruce do roztaveného olova ( samozřejmě jeho pouhé napodobeniny, což ovšem rekrut netuší ), jiní zakoušejí výprask od stroje, speciálně zkonstruovaného pro tuto činnost anebo jsou nic netušící posazeni na židli, která se pod nimi zhroutí.

Legendou se pak stává jízda na mechanické koze, která však není provozována pouze těmito dvěma společnostmi.

Ve zlatém věku fraternalismu v USA na konci 19. a na počátku 20. století ji používá při svých rituálech celá řada dalších organizací. „Bratrské dodavatelské firmy začaly vyrábět několik verzí kozí hlavy a trupu, osazených na konstrukci s koly.

Model „Fuzzy Wonder“ nabízel jízdu tryskem, kolébání, kopání i stavění se na zadní,“ uvádí Lynne Adele a Bruce Lee Webb, autoři knihy As Above, So Below, zabývající se americkými bratrskými společnostmi v letech 1850 – 1930.  Jízda na koze se  podle nich v té době stává synonymem pro zasvěcení do tajného spolku.

Dřevorubci mají svůj spolek a jsou na něj hrdí.
Dřevorubci mají svůj spolek a jsou na něj hrdí.

Úspěšná cesta obou „dřevorubeckých“ organizací

Dokladem toho, že  Woodmen of the World zvolili dobrou strategii, je skutečnost, že již v roce 1898 má organizace více než 88.000 členů ve všech státech USA. Vstup do 20. století je velmi úspěšný.  Nová budova, patřící WOW je otevřena v roce 1912 v centru města Omaha.

Se svými devatenácti patry je ve své době nejvyšší stavbou mezi Chicagem a Pacifickým oceánem.

Členská základna se dále rozrůstá, v roce 1915 překoná jejich počet číslo 750.000. O jedenáct let později, přesně 2. dubna 1923 zní v étéru první vysílání vlastní stanice s názvem WOAW. V roce 1949 zahajuje své vysílání WOW-TV. V roce 1969 je postaveno sídlo organizace o třiceti patrech, které zůstává nejvyšší budovou v Omaze až do roku 2002.

WOW se objevila  také ve filmu „About Schmidt“ ( „O Schmidtovi“).

Americký herec Jack Nicholson (*1937) se v roli zaměstnance pojišťovací společnosti, odcházejícího do důchodu, pohybuje přímo v kancelářích sídla společnosti na Farnam Street v Omaze.

Od 1. června 2015 vystupuje organizace Woodmen of the World jako WoodmenLife. Obě organizace, jak Modern Woodmen of America, tak také Woodmen of the World se vydaly každá svou cestou. Dnes jsou stabilními a uznávanými společnostmi ve Spojených státech.

Časy rituálů, padacích židlí, kostýmů a mechanických koz tak jsou, zdá se, definitivní minulostí.

Foto: http://fmobserver.com, commons.wikimedia.org, http://srjarchives.tripod.com, www.phoenixmasonry.org/,
Související články
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře? Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit. Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí […]
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky. Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív