Domů     Noční můra archeologů: Takhle vypadají artefakty, které by neměly existovat!
Noční můra archeologů: Takhle vypadají artefakty, které by neměly existovat!
16.11.2016

Hlubiny minulosti někdy skrývají tajemství neprůhledná jako černá propast. Předměty a technologie, které se své době vymykají a nad nimiž současní vědci kroutí hlavami. Patří mezi ně nanotechnologie, primitivní robotika i zákoutí optiky…

Lykurgúv pohár

Stáří: cca 400 n. l.

Tento nevinně se tvářící pohár barvy jadeitu je díky svému perfektnímu stavu jedinečným artefaktem z dávných dob, i kdyby nebylo jeho dalších vlastností. Je jedním z mála dochovaných exemplářů tzv. vas diatretum neboli klecového poháru na světě.

Vyrábí jej skláři starého Říma pečlivým zbrušováním skla, než zůstane jen vystouplý reliéf, který se zdá úplně osvobozený od svého podkladu a vytváří kolem něj příslovečnou klec.

Tento konkrétní pohár zobrazuje prchlivého thráckého krále Lykúrga, který jednou napadl při hostině samotného boha Dionýsa. Jedna z přítomných nymf se však proměnila ve šlahouny vinné révy a zuřivce spoutala.

Je vyrobený z dichromatického skla, které mění barvu podle úhlu pod nímž jím proniká světlo. Je-li nasvícen běžně, zdá se být barvy zeleně hroznové, prochází li jím světlo zezadu, zrudne jako sama krev.

Je to způsobeno miniaturními zrníčky zlata a stříbra o rozměrech jen asi 70 nanometrů, které jsou do skla přimíšeny.

Inženýr Gang Logan Liu z Illinoiské univerzity se svými kolegy studuje, jak by nanotechnologie podobného druhu mohla pomoci v odhalování patogenů či léčení nemocí.

Experiment, využívající částice zlata a stříbra stejné velikosti jako na poháru mu odhaluje další tajemství. Pohár díky svým jedinečným vlastnostem umí měnit barvu podle toho, jaký druh tekutiny se v něm nachází.

Od čistě zelené pro vodu, až po rudou, když v něm je olej. Je velmi pravděpodobné, že zlato i stříbro bylo do původní směsi přidáno ve větším množství a následně rozředěno, takže staří Římané skutečně neovládají nanotechnologii. I tak se však jedná o působivou ukázku starověkého umění.

Uunartoqský kompas

Stáří: cca 10 století n.l.

Staří Vikingové jsou proslulí svým uměním námořní navigace, díky čemuž si je dnes už málokdo představí jinak než jako zarostlé válečníky na palubě drakkaru, o jehož kýl se tříští slaná pěna.

Teprve nedávno však vědci objevili jeden z možných klíčů k jejich neobyčejným schopnostem.

Půlkruhová dřevěná deska nalezená na pobřeží Grónska, poblíž fjordu Uunartoq (odtud jméno), opatřená na okrajích vryty však postrádá centrální část a sama o sobě podle odborníků k příliš přesné orientaci na moři nestačí. To podstatné totiž chybí.

Mystický sluneční krystal, s jehož pomocí byli vousatí nájezdníci údajně schopni najít slunce schované za mraky, v mlze anebo dokonce i po jeho západu. A zdá se, že nejde o pouhou legendu.

Tým britských a francouzských archeologů totiž v roce 2013 nachází na palubě vraku anglické lodi poblíž ostrova Alderney u pobřeží Normandie zvláštní minerál tvaru a velikosti cigaretové krabičky.

Jedná se o druh kalcitu, lépe známý také jako islandský křišťál, který vytváří dvojitou refrakci světla a běžně se užívá k demonstraci polarizace.

A skutečně funguje – za oblačného dne je s jeho pomocí možné najít slunce, a totéž lze díky atmosférickému lomu paprsků provést i zhruba padesát minut po soumraku.

V kombinaci s dřevěnou destičkou byl tentokrát maďarský tým vědců schopen najít magnetický sever s odchylkou pouhé čtyři stupně oproti běžnému kompasu. To už je výpočetní chyba, s jakou se dá pracovat.

Navzdory objevu zůstává řada odborníků skeptická ohledně jeho skutečného využití. Alespoň do chvíle, než se obdobný sluneční kámen najde také na palubě lodi vikingské.

Ocelový sloup z Dillí

Stáří: 400 n. l.

Antické techniky pokovování a jemnost práce s drahými materiály udivují vědce i v současnosti. Promyšlenost a filigránská pečlivost, s kterou jsou nanášeny filmy k výzdobě středověké ikonografie si však nezadají se starobylou Indií.

Tam už šestnáct století mlčky stojí ve zbytcích mešity Qutub poblíž Dillí ocelový sloup nedotčený časem, počasím, ani korozí.

Vztyčen na počest boha Višnu za vlády krále Chandragupty II. (cca 380 – 415) z dynastie Gupta, jehož kvality vychvaluje text na jeho povrchu, tyčí se tento pilíř do výšky sedmi metrů.

Je vyroben ze svářkové oceli, materiálu s velice nízkým obsahem uhlíku, z něhož jsou například i díly Eiffelovky v Paříži. Že je tato technika zpracování a čištění oceli známa již kolem roku 400 n. l., je jedna věc.

Téměř úplná imunita sloupu vůči zubu času ovšem druhá. Je to díky ochranné vrstvě solí kyseliny fosforečné (fosfátů) na rozhranní rzi a železa, která podle odborníků mohla, ale také nemusela vzniknout řízeným způsobem.

Sloup tedy není nerezový, jeho vnitřní struktura je však proti oxidaci chráněna filmem krystalků fosfátu. Jak říká dr. R. Balasubramaniam (*1965) z indického Institutu technologie v Kanpuru:

„Za 1600 let vznikla vrstva silná zhruba 0,05 mm, která má vynikající ochranné vlastnosti.“

Solné vrty

Stáří: 250 př. n. l.

Běžným způsobem získávání soli je ve starověku (a na mnoha místech světa i dnes) odpařování mořské vody. V Číně v oblasti S’-čchuan se však již čtvrt století před naším letopočtem objevuje jiný úspornější způsob pro oblasti od moře odloučené.

Pomocí ocelového vrtáku na bambusové trubce a jednoduchého systému páky, který funguje podobně jako dětská houpačka, dokáží Číňané hloubit i stopadesátimetrové vrty, solné studně.

Vrtání je přitom velmi sofistikované a používá se mnoho různých typů nástavců podle druhu horniny, kterou je třeba prorazit.

Do objeveného solného ložiska se pak nalije voda, v níž se sůl rozpustí, a pomocí čerpadla se dostane na povrch, kde sušením opět krystalizuje. Efektivní, účinné, ale nikoliv bez rizika.

Občas se totiž stává, že zaúřadují zlí duhové a dělníci upadají do mdlob nebo v horším případě celý vrt vyhodí do povětří náhlá detonace. Ve skutečnosti to není práce exorcistova zdroje obživy, ale vzněcujících se kapes zemního plynu.

I s tím si však starověcí inženýři dokáží poradit, u ústí šachet plyny zapalují a věčné ohníčky využívají k vaření solných roztoků. Lidská vynalézavost je zkrátka nezlomná.

Hérónovy vynálezy

Stáří: cca 1 století n. l.

dním z největších a často opomíjených mozků starověku byl Hérón Alexandrijský, přednášející v Músaionu legendární alexandrijské knihovny.

Mezi jeho vynálezy, díky nimž si zaslouží přezdívku Leonardo da Vinci (1452-1519) starověku, patří například první návrh primitivního parního stroje (pokud nepočítáme ten z Vitruviova spisu De Architectura), tzv. aeolipilu.

Zařízení se sestává z kotle, pod nímž se rozdělá oheň, uzavřeného víkem, z něhož vedou dvě trubice vytvářející osu kulové nádoby se dvěma ventily. Jakmile se voda začne vařit, pára proudí trubicemi do nádoby a skrze ventily ven, čímž kouli na ose roztáčí.

Na to, že se nacházíme v době dva tisíce let před industriální revolucí, je to poměrně slušný výkon.

Mezi jeho další výtvory patří kupříkladu první výdejní automat na světě, který distribuuje svěcenou vodu, větrníkem poháněné varhany anebo programovatelný automaton.

Nepředstavujme si však mechanického kyborga lidských proporcí, jak by nás k tomu mohla svádět populární literatura. Jeho samohyb je prostý vozík, využívající systém závaží a gravitační sílu, takže po nastavení ujede předepsanou vzdálenost a třeba i sám zabočí. Komplexní úkony však zvládat nedovede.

Foto: wikipedia.org, csegrecorder.com, nationalgeographic.com
Související články
Věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Věda a technika
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Věda a technika
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
reklama
svět zločinu
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Místo manželky dcera: Sousedé o vězněné a znásilňované dívce vědí!
Bílá košile s krátkým rukávem působí na odlehlém ostrůvku u brazilských břehů až nepatřičně. Pojišťovací agent stáhne obočí. „Tam raději nechoďte. Co mu odešla žena, nevede to dobře…,“ varují ho místní, když se chystá zamířit na nedalekou farmu. Rozuzlení případu, který bude právem srovnáván s kauzou Rakušana Josefa Fritzla, je na dosah.  Píše se rok 2010. Muž […]
Somálští piráti útočí
Skupina somálských pirátů přepadá v únoru 2011 malou jachtu Quest se čtyřmi Američany na palubě. Chce ji odtáhnout a vyjednávat o výkupném. Když ale jednání selžou, rozhodnou se Somálci posádku unesené jachty zabít. Americké námořnictvo to však nenechá bez odezvy… Manželé Jean a Scott Adamovi z americké Kalifornie se rozhodují splnit si na stará kolena […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet