Domů     Annie Girardotová: Legenda francouzského filmu byla pěkná dračice!
Annie Girardotová: Legenda francouzského filmu byla pěkná dračice!
11.8.2016

Už na konzervatoři o ní kantoři prohlašují, že dokáže zahrát cokoliv. A nemýlí se. Září v komediích i srdcervoucích dramatech. Diváci ji milují. Pro mnohé z nich zůstává Annie Girardotová (1931–2011) dodnes nepřekonanou královnou francouzského filmu.

Divadlo ji přitahuje už od útlého dětství. Nejprve se sice po matčině vzoru vrhne na dráhu zdravotní sestry, její touha po prknech, která znamenají svět, je však příliš silná.

Naplňovat ji začne nejprve v hereckých kurzech a od roku 1949 na pařížské konzervatoři. Spolu s pohledným mladíkem Vivim žije bohémských životem v podkrovním bytě na Montmartru.

Po večerech zpívá pod pseudonymem Annie Girardová v přilehlém kabaretu nebo flámuje se spolužáky Jeanem-Paulem Belmondem (*1933) či Jeanem Rochefortem (*1930) a do toho ve škole sbírá jednoho ocenění za druhým.

Nový účes, nový styl

Idylka končí ve chvíli, kdy Annie začne náhle uprostřed jednoho ze školních představení krvácet. Okamžitě ví, že je zle. Už nějakou dobu je v jiném stavu. „Po návratu domů jsem potratila, jak jsem předpokládala.

Maminka byla u mě a poskytla mi první pomoc… Toho dítěte budu vždy litovat.“ Její studijní úspěchy jí nakonec vydláždí cestu až na jeviště věhlasného divadla Comédie-Française.

Tady si Annie Girardotovou po jedné ze zkoušek hry Psací stroj bere do parády slavný režisér Jean Cocteau (1889–1963). „To vrabčí hnízdo sundáš!“ dává povel, zatímco vytáčí číslo svého kadeřníka.

„Tuhle mi vezmeš pěkně nakrátko!“ instruuje poté muže s nůžkami. Ze salonu odchází mladá herečka s takřka chlapeckým účesem, který se na další dlouhá léta stává jejím poznávacím znamením. „Nový účes mi dal styl, udělal ze mě osobnost.“

Vzhůru na riviéru

V té době už napilno koketuje s filmovým světem. Role nejsou ničím výrazné, Annie však pomáhají odhrnout oponu před stříbrným plátnem. Její filmové aktivity ale příliš nevoní domovské divadelní scéně.

„Dohrajete sezonu a vypadnete,“ zní po několika vzrušených výměnách názorů neúprosný verdikt hlavounů z Comédie-Française.

Přijít na jiné myšlenky se rozhodne na riviéře, kam pár měsíců nato odjíždí spolu se svým novým objevem, režisérem Norbertem Carbonneauxem (1918–1997). Výlet se pro ni však málem stane osudným.

Jedno nenadále štípnutí medúzy do slabin v Saint-Tropez probudí v jejím těle vážnou infekci. Není schopná se ani postavit na nohy. „Ta strašná infekce mi pomalu stravovala vaječníky.“ Z nejhoršího ji tahají antibiotika a injekce.

Osudová přitažlivost

O pár měsíců později však už zase srší úsměvy a sebevědomím, to když na ni v roce 1958 ukáže slavný režisér Luchino Visconti (1906–1976) jako na partnerku Jeana Maraise (1913–1998) ve hře Dva na houpačce.

Nedlouho poté se jí plní dětský sen, když se seznamuje s Edith Piaf (1915–1963). Mezi oběma ženami se vytvoří hluboký přátelský vztah, který přetne až zpěvaččina smrt.

Druhé osudové setkání přichází v roce 1959 během hereckých zkoušek pro Viscontiho film Rocco a jeho bratři. Tehdy poprvé pohlédne do očí velkého, statného muže, italského herce Renata Salvatoriho (1933–1988). Je to láska na první pohled.

Alespoň pro Annie. „První večer jsem se vrátila počestně do hotelu. Druhou noc ale už trávila v jeho náručí.“

 Jsme si kvit!

Náhlá spalující vášeň přebije všechny Salvatoriho neřesti – chlast, ženské, žárlivost, karban i nekontrolované záchvaty vzteku, které často pořádně bolí.

„S Renatem jsem poznala to uhranutí, kdy člověk miluje a zároveň má strach.“ Na začátku roku 1962 posvětí oba milenci svůj bouřlivý vztah svatebním slibem. K oltáři kráčí nevěsta v norkovém kožichu, pod kterým schovává vzdouvající se břicho.

Dcera Giulia přijde na svět 4. července 1962. To už se Annie pomalu, ale jistě zabydluje v elitní herecké lize. Zatímco její věhlas stoupá, vztah s Renatem míří opačným směrem. Už má po krk jeho věčných záletů.

Místo rozvodu se mu však rozhodne oplácet stejnou mincí. Stejně jako on vyráží na lov, flirtuje, užívá si nevázaných milostných avantýr i cituplnějších vztahů většinou s kolegy z branže. A do toho hraje jako o život. A výhradně hlavní role.

V 70. letech se stává skutečnou superstar francouzského filmu. Ať už se objeví v dramatech (Umřít na lásku, Není kouře bez ohně, Prožít si své peklo), či komediích (Něžné kuře, Jeden hot a druhý čehý, Sukničkář), pokaždé vyvolá bouřlivé ovace.

I přes příval slávy však stále zůstává sama sebou – energickou, bezprostřední a občas výbušnou dračicí bez přehnaného studu. V roce 1973 se ve filmu Léčba šokem klidně svlékne do naha. Jako praktikující nudistka v tom má ostatně už praxi.

Ústup ze slávy

Od 80. let začíná její hvězda pomalu hasnout. Velkých hereckých příležitostí ubývá a místo nich stíhá Annie jedna pohroma za druhou.

Začne to nešťastným nápadem vrátit lesk zavřenému divadlu Casino de Paris, které si pronajme spolu se svým tehdejším partnerem, scenáristou, textařem, hudebníkem a režisérem Bobem Decoutem (*1945).

Nepočítá však s nenávistnými útoky francouzského tisku, který na ní nenechá nit suchou. Obviní herečku, že na celém projektu chce jen zbohatnout, a představení naprosto ztrhá. A dosáhne svého. Diváci, zpitomělí novinářskými výpady, se divadlu vyhýbají obloukem.

To nedlouho po svém otevření zkrachuje. Jediné, co stárnoucí herečce zůstane, jsou dluhy. Trvá řadu let, než je splatí. Nastalé deprese léčí alkoholem. Koketuje s kokainem. V březnu 1988 přichází další rána. Její milovaný Renato umírá.

„Kuchařka Odabella mi řekla, že křičel naše jména: „Annie! Annie! Giulio!“ Rok po manželovi ztrácí i zbožňovanou matku. „Připadala jsem si jako rostlina bez zahradníka,“ říká.

Jedinou její radostí se v těch smutných letech stává narození vnučky Loly.

Smutný konec velké hvězdy

Na nějaký čas se odmlčí. Z částečného zapomnění ji vytahuje až rok 1995 a role ve filmu Bídníci 20. století.

„Můj výstup trval jen několik minut, ale dala jsem do něj celou svou hubatost, vztek a beznaděj z toho, že jsem celá ta léta vůbec netočila.“ Její výkon ocení diváci i kritika, která ji obdaruje Césarem, francouzskou obdobou Oscara.

Tutéž soškou získá i o šest let později za vedlejší roli ve snímku Pianistka. Ve stejné době jí však život přichystá další kopanec. Tentokrát osudný. Když na jevišti náhle zapomene slova písně, kterou dobře zná, nepřikládá tomu velkou váhu.

Výpadky paměti jsou ale čím dál častější. Začíná se smiřovat s tím, co se zatím kolem ní jen šeptá. Trpí Alzheimerovou chorobou. Bojuje statečně. Nepřítel je však v přesile.

Poslední měsíce života prožije v pařížském sanatoriu, oproštěná od vzpomínek na svou minulost. V pondělí 28. února 2011 zavře své hnědé oči navždy. Za ruku ji drží její dcera a vnučka.

Foto: www.pinterest.com, www.leiweb.it www.allocine.fr, www.toutelatele.com, commons.wikimedia.org
Související články
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Historie
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,