Domů     Krvavý osud Lidic: Rozpoutal masakr pouhý dopis?
Krvavý osud Lidic: Rozpoutal masakr pouhý dopis?

Na stole Horsta Böhmeho zařinčel telefon. „Ano,“ řekl velitel německé bezpečnostní policie a odkašlal si. „Akce může být zahájena,“ nařídil mu pevným hlasem státní tajemník Karl Hermann Frank. Chvíli se odmlčel a pak pokračoval:

„Všechny muže z Lidic neodkladně postřílet, ženy a děti prozatím internovat někde v Kladně… A máte na to dvanáct hodin!“ Pak praštil sluchátkem.

Když 4. června 1942 zemřel v pražské Nemocnici Na Bulovce zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich (1904–1942), prominentní nacista, na kterého byl týden předtím spáchán atentát, bylo jasné, že tento čin nezůstane bez odezvy.

„Německé stanné soudy jen během následujících dvou měsíců vynesly přes 1500 rozsudků smrti. Vyvěšované rudé vyhlášky se jmény popravených měly Čechy nejen zastrašit, ale i donutit k vydání atentátníků, po nichž jako by se slehla zem,“ podotýká Liška.

Jenže nacistický diktátor Adolf Hitler (1889–1945) chtěl zločince, kteří zavraždili jednoho z jeho nejvěrnějších spolupracovníků, za každou cenu dopadnout. Nebylo důležité, kdo to odnese. Nějaký viník se ale zkrátka najít musel!

Prokletý dopis

Nacisté měli jasný cíl. Celý národ měl vědět, co se mu stane, když se postaví Německu. Proč se však na seznam obětí dostaly Lidice, zcela běžná a normální vesnice s 500 obyvateli, zůstává dodnes otázkou.

„Záminkou pro vyhlazení Lidic se stal s největší pravděpodobností dopis, který byl zadržen v jedné továrně ve Slaném. Působil totiž, jako by jeho odesílatelem byl jeden z atentátníků.

Jisté narážky směřovaly ke dvěma mladým mužům z Lidic sloužícím u 311 bombardovací perutě v Anglii,“ píše publicista Libor Vykoupil (*1956).

A toho se věrní Hitlerovi přisluhovači, v čele s tajemníkem Karlem Hermannem Frankem (1898–1946) a velitelem bezpečnostní policie Horstem Böhmem (1909–1945), rozhodli využít.

Věděli totiž, že pokud jejich vůdce nedostane jména atentátníků, zadělají si na problém. A o ten oni rozhodně nestáli.

Gestapo zfalšovalo důkazy

Počátkem června obklíčilo Lidice vojsko. Lidé byli vyvedeni z domů a začala přísná domovní prohlídka. Nic, co bylo nalezeno, nenasvědčovalo o nějakých kontaktech vesnice s parašutisty.

Gestapo ale nastražilo pár dalších důkazů – vysílačku, zbraně, munici a nelegální tiskoviny. „Přesvědčit Hitlera o plánu vyhlazení Lidic pak nebylo vůbec těžké.

Prahnul po pomstě… A informace mu navíc byla podána tak, aby z ní bylo zjevné, že se pátrání po atentátnících posunulo kupředu a zabijácká mašinerie lidické akce může české obyvatelstvo konečně přimět k jejich vydání,“ píše Liška.

Nacistický pohlavár krutý plán posvětil a o osudu Lidic bylo v tu chvíli rozhodnuto.

Lidé netušili, co se bude dít

Jednotky SS vtrhly do vesnice chvíli před půlnocí 9. června. „Rozespalí lidé vyhánění ze svých příbytků nevěděli, co se děje, a zpočátku zavládl zmatek, který se však Němcům rychle podařilo zvládnout tvrzením, že jde o pouhé vojenské cvičení.

Muži starší patnácti let byli odváděni do sklepa Horákova statku a ženy s dětmi byly nejprve umístěny v místní škole a poté byli všichni v připravených autobusech převezeni do Kladna,“ popisuje Liška.

Některé lidické ženy a děti ještě stačily zahlédnout u Horákova statku své muže a otce, aniž tušily, že je vidí naposledy.

Němci mezitím chystali brutální popravu. Noc strávili lidičtí muži ve sklepě, načež je esesáci vyváděli nejprve po pěti, a pak po deseti na zahradu Horákova statku, kde už stála připravená popravčí četa.

„Toho dne nacisté bez jakéhokoli soudu či zdůvodnění smrtícího ortelu zavraždili 173 lidických mužů. Nejstaršímu bylo 84 a nejmladšímu 14 let. A nikdo z nich před smrtí netušil, proč je stihl tak strašlivý osud,“ zmiňuje se Liška

Muži nocovali ve sklepě

Ženy byly odvezeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku, kde většina z nich zemřela a děti, které se nehodily k převýchově, poslali Němci rovnou do plynu.

Budovy v Lidicích pak nacisté vypálili, jejich zbytky vyhodili do povětří, zničili hřbitov, vykáceli stromy a sutí zavezli rybník. Dokonce na několika místech posunuli koryto potoka, aby nic nezůstalo na svém místě.

Jméno Lidic se hned poté rozlétlo po celém světě. Velmi dotčeně reagovali Američané, kteří hned několik obcí na znamení solidarity přejmenovali právě na Lidice.

Po válce se domů vrátilo 143 žen a po usilovném pátrání i 17 dětí, severozápadně od bývalé obce vyrostly nové Lidice čítající 150 rodinných domů. Území starých Lidic bylo prohlášeno národní kulturní památkou a slavnostně byl otevřen Sad přátelství a míru.

Foto: wikipedia.org, ceskatelevize.cz, helmutgaensel.com
Související články
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Historie
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
reklama
historie
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Celibát v církvi podle Inocence II.: Kněží plodili potomky jemu navzdory
Dodržování celibátu je dodnes v katolické církvi běžné a má být samozřejmostí. Kdy vznikl a z jakých důvodů? A nabízí se samozřejmě i ožehavá otázka: Kdo ho porušoval? Kdo a proč zavedl celibát? Byl to Pelagius II. z důvodů duchovní čistoty nebo Řehoř, kterému vadilo, že někteří duchovní odkazují církevní majetek svému početnému potomstvu? Už v počátcích existence […]
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek. Záporák se vším všudy Kdo: Jidáš Koho zradí: Ježíše Krista „Za třicet stříbrných, z medvídka padá […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,