Domů     6 nejslavnějších zvířat historie!
6 nejslavnějších zvířat historie!
10.2.2015

„Vzhůru do války!“ zavelí udatný makedonský vojevůdce Alexandr Veliký a pohladí rukou hřívu věrného koně Bukefala. Právě na jeho hřbetě vybojoval mnoho vítězných bitev.

Však si také Alexandr svého chlupatého druha nesmírně váží a po Bukefalově smrti mu udělí doslova královské pocty. Seznamte se s šesti zvířecími hrdiny, kteří se významně podíleli na utváření světových dějin!

1. Statečný Bukefalos: Pojmenují po něm město!

„Běž, můj synu, najdi sobě vlastní království, které tě bude hodno. Makedonie je příliš malá pro tebe,“ pronesl makedonský král Filip II. (382–336 př. n. l.), když vladařův teprve 10letý syn Alexandr (356–323 př. n.

l.) před jeho zraky zkrotil divokého hřebce, jehož se všichni ostatní muži báli. Černý válečný oř Bukefalos (asi 355–326 př. n. l.) se posléze stává princovým nejoblíbenějším koněm a oddaně ho doprovází na všech válečných taženích.

Obávaný vojevůdce s ním dobude Řecko, Palestinu, Egypt a Persii. Když Bukefalos zemře na následky vyčerpání po bitvě u řeky Hydaspés na území nynějšího Pákistánu, Alexandr nechá na jeho počest založit město Bukefala.

2. Nezničitelný Surus: Slon, který přešel Alpy!

K největším vojenským velitelům starověku můžeme zcela bez pochyb zařadit kartaginského generála Hannibala (247–183 př. n. l.). Asi nejpamátnější kousek se geniálnímu stratégovi povede v roce 218 př. n.

l., když se svojí armádou překročí Alpy, vpadne na sever Apeninského poloostrova a ohrozí samotný Řím. Na tom by možná nebylo nic zvláštního, kdyby to Hannibal nezvládl i s válečnými slony!

Náročnou cestu přes vysoké hory přežije pouze 6 těchto afrických obrů, 5 z nich nicméně zahyne následující zimu. Nakonec tak vydrží jen jediný z nich – gigantický sloní samec jménem Surus, jenž Hannibalovi pomůže k triumfu v řadě nadcházejících bitev s Římany.

3. Holubice Cher Ami: Nezastaví ji ani němečtí snipeři!

500členná jednotka amerického majora Charlese Whittleseye (1884–1921) se 3. října 1918, v jednom z posledních bojů první světové války, ocitne v nezáviděníhodné situaci.

Zůstane v pasti v malé prohlubni za nepřátelskou linií, bez jakýchkoli potravin a munice! Německé kulky hvízdají kolem, zatímco vlastní armáda nemá ponětí, kde se ztracený oddíl nachází.

„Musíme jim zaslat vzkaz,“ nabádá velitel a vysílá se zprávou poštovní holubici Cher Ami (†1919). Hrdinný pták je sice za letu zasažen do hrudi, přijde o nohu a oslepne na jedno oko, leč důležitou depeši zvládne v pořádku doručit! 194 mužům, včetně Whittleseye, tak zachrání život.

4. Nepotopitelný Sam: Živoucí důkaz, že kočky mají 9 životů!

„To snad není možné,“ usmívá se námořník, když z trosek lodního vraku vyloví nezraněného černobílého kocoura.

Odvážné zvíře, známé pod přezdívkou Nepotopitelný Sam (†1955) přečká bez úhony za druhé světové války hned 3 obrovské námořní katastrofy, při nichž jinak zahynou stovky německých a anglických vojáků!

V dalším průběhu konfliktu pak zastává úlohu maskota britské Royal Navy. V roce 1942 odejde do výslužby a zbytek života stráví v severoirském Belfastu.

5. Hrdinný medvěd Wojtek: Miloval pivo a cigarety!

Jeden z nejkurióznějších válečných příběhů historie se začne psát v roce 1941, kdy polští vojáci propuštění ze Stalinových (1878–1953) gulagů vytvoří bojové jednotky a vydají se do Palestiny.

Právě tam se setkají s maličkým chlapcem, který jim za pár konzerv jídla daruje medvídě. Poláci si medvěda vycvičí a dají mu jméno Wojtek (1942–1963). Krmí ho čímkoliv, co se jim naskytne. Občas třeba i pivem, vodkou a cigaretami.

Šelma se jim za to bohatě odvděčí a počátkem roku 1944 se zúčastní několika střetnutí s nacisty. Není přitom pouze maskotem armády, ale pomáhá například přenášet bedny s municí!

Po válce je Wojtek věnován edinburské ZOO. Až do konce svého života si zde pochutnává na pivu a cigaretách a nadšeně mává návštěvníkům, kteří na něj promluví polsky.

6. Nesmrtelná Lajka: Fena, co dobyla vesmír!

„Tři, dva, jedna – zážeh!“ odpočítává sovětský inženýr a umělá kosmická družice Sputnik 2 startuje ke svému historickému letu. Malý pes, umístěný v těsné kabině se neklidně zavrtí.

Je 3. listopadu roku 1957 a tříletá moskevská fenka Lajka (1954–1957) se stává prvním živým tvorem pocházejícím z naší planety, jenž vystoupal na oběžnou dráhu Země! Tento den se výrazně zapíše do dějin kosmonautiky.

Vědci totiž mají konečně jistotu, že člověk může bez obav uskutečnit let do vesmíru. Psí hrdinka sice vinou stresu již několik hodin po startu uhyne, účast na průkopnickém experimentu jí ovšem zajistí věčnou slávu.

Foto: www.trainsmart.se, www.wikipedia.com, www.kienyke.com, www.ronmoger.com, www.bbc.co.uk
Související články
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív