Domů     Vulkanolog David A. Johnston: Muž, který se postavil sopce!
Vulkanolog David A. Johnston: Muž, který se postavil sopce!
28.5.2016

Ráno 18. května 1980 je slunečné. Mladý vulkanolog David A Johnston sleduje Horu St. Helens, sopku vzdálenou téměř deset kilometrů. Náhle se dává hora do pohybu. „Je to tady!“ volá mladý muž vzrušeně do vysílačky. Jsou to poslední slova, která od něj svět uslyší.

Původně chtěl David A. Johnston být novinářem. Úvodní přednáška na univerzitě v Illinois ho však zklame, ale nadchne ho naopak přednáška z geologie, proto bez váhání mění obor.

A když v rámci studia zkoumá starověkou sopku na michiganském Horním poloostrově, zcela propadá kouzlu vulkanologie.

Hora St. Helens se probouzí

Když se 15. března 1980 otřese Hora St. Helens, Dave okamžitě kontaktuje svého učitele, profesora Stephena Malona (*1944), a společně s ním se připojí k týmu USGS (Americká geologická služba).

Sopka sice není největším ze 160 aktivních vulkánů z tzv. skupiny Pacifického kruhu ohně a téměř 123 let byla klidu, ale od 15. března však jejím okolím otřásá téměř stovka malých zemětřesení. Během týdne se seizmická aktivita prudce zvýší.

Vědci jsou přesvědčeni, že se blíží erupce. Když 27. března explodují nahromaděné vodní páry a vychrlí mračna popela do výšky dvou kilometrů, je to definitivní. Sopka se probudila.

Chvěje se stovkami malých otřesů, drobné erupce chrlí malé množství páry, popele a tefry. Nikdo netuší, že magma změnilo směr a hromadí se na severním boku, který se pomalu nadouvá.

Dave však vidí děsivou podobnost s tím, co v roce 1955 předcházelo unikátní boční erupcí sopky Bezymjanyj na Kamčatce. Znepokojeně sleduje výduť, která roste každý den o dva metry.

Navzdory těžkému nátlaku místních lidí i úřadů se postaví proti otevření oblasti. Zachrání tak tisíce životů. Bohužel ne svůj vlastní.

Poslední hlídka

Vulkanologové se připravují na erupci. Jsou vytvořena pozorovací stanoviště Coldwater I a II. Sledování nabírá na intenzitě, 16. května se však hora uklidní. Zmizí všechny úniky i otřesy.

Diváci, sledující sopku z povolené bezpečné vzdálenosti, mají pocit, že je po všem. Začínají se zklamaně rozcházet. Úřady neodolají tlaku a padesáti místním lidem umožní vstup do zóny, aby mohli zkontrolovat své domy.

Do práce se, možná už po víkendu, chystá také 300 lesních dělníků. Dave však má do klidu daleko.

„Nejsem žádný panikář a pokud jde o sopky, jsem obvykle v klidu,“ říká „Ale myslím, že nejmoudřejší by bylo odsud zmizet.“ Přesto, když ho Harry Glicken požádá, aby za něj vzal službu na Coldwater II, protože musí kvůli jednání na fakultu, váhavě souhlasí.

V soboru 17. května se ještě společně s geoložkou Carolyn Driedger vydá na svah sopky. Carolyn se tu chystá utábořit, ale on ji, znepokojený vibracemi, které cítí pod nohama, posílá pryč. V sedm hodin večer vystřídá Harryho. Když se muži loučí, odcházející Glicken se ještě otáčí a Davida fotografuje.

Ráno 18. května v 8:32

Otřes uvolňuje gigantickou lavinu kamení. Do pohybu se dává 2.7 km3 horniny, která doslova steče po severním svahu sopky. Tím se odšpuntuje peklo!  Vytrysknou sopečné plyny a pára. Vzápětí severní svah exploduje. Je to obrovské!

Pyroklastický proud, až 1000°C horká směs žhavých sopečných plynů, roztavené skály, úlomků magmatu a popela, se řítí od sopky rychlostí téměř 700 km/h. Ač byla erupce slyšet stovky kilometrů daleko, lesník Krau Kilpatrick tvrdí:

„Bylo to jako bych sledoval němý film! Všechno se odehrávalo v naprostém tichu“ Nachází se totiž v jedné z klidových zón, vytvořených rozdíly v teplotách a vzdušným pohybem atmosférických vrstev. Coldwater II je vzdálené 10 km.

Bohužel severním směrem. Smrtící stěna je tu za 40 vteřin. Dave nemá naději, ale jeho slova jsou spíše plná vzrušení než strachu. Stačí do vysílačky zavolat pouze „Vancouver! Vancouver! Je to tady !“ Potom ho děsivá smršť smete.

Veškeré naděje Davidových přátel vzápětí maří radioamatér Gerry Martin (1916–1980), který ze svého stanoviště vidí Coldwater II: „Ach! Toho chlapíka to smetlo i s přívěsem. Teď to smete i mě. Nemám jak se odsud dos…“

Zkáza šokuje Ameriku

Výbuch uvolnil energii 24 megatun, což je přibližně 1600krát víc než atomová bomba svržená na Hirošimu. Erupce rozmetla 2,8 miliardy m3 horniny a ve sloupu vysokém 24 km vychrlila do ovzduší za jediný den 520 000 000 tun popílku.

Ten zasypal oblast téměř 60 000 km2 a zničil lesy, lány obilí i úrodu ovoce. Zemřelo 57 lidi, pyroklastický proud a lahar smetly 200 domů, 27 mostů a přibližně 10 miliónů stromů. Uhynulo 5000 jelenů, 1500 losů, 40 000 lososů a miliony kusů další zvěře.

Celková škoda byla vyčíslena, včetně nákladů na odstranění škod a kalamitní úlevy, v přepočtu na téměř 40 miliard korun. Když president Jimmy Carter obhlíží škody poznamená:

„Vypadá to pustěji než měsíční krajina.“ V této pustině záchranáři najdou jen Davidův batoh a nepromokavou bundu. Zbytky přívěsu najdou dělníci při stavbě silnice až v roce 1993. Tělo se nenajde nikdy.

„Říkal, že nemusí zbohatnout, hlavně když dělá, co dělat chce,“ vzpomíná jeho matka. „Díky Davidově práci můžeme dnes výrazně lépe předvídat erupce, a to dokonce i několik měsíců předem,“ dodávají jeho kolegové.

Foto: www.nbcnews.com, en.wikipedia.org, futurism.com
reklama
Související články
Lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
Lifestyle
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Lifestyle
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Lifestyle
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
reklama
věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
reklama
záhady a tajemství
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Paldiski: Přístav, jehož jméno se nesmělo ani vyslovit!
V místech, kde se potkává Finský záliv s Baltským mořem se nachází přístavní město Paldiski – statutární centrum kraje Harjumaa v Estonsku. Nyní je to klidné, ba trochu ospalé sídlo. Není tomu tak dlouho, co zde existovala supertajná námořní základna. Jméno města nebylo radno ani vyslovit. Vše bylo v takovém režimu utajení, že Paldiski prý […]
Salemské čarodějnické procesy: Byly na vině halucinace?
Čechy čarodějnické procesy v podstatě téměř neohrozily, samozřejmě se smutnou výjimkou Jesenicka a Šumperska, kde bylo upáleno asi 200 žen. K posledním procesům zde došlo v roce 1696. Salemské šílenství Za zřejmě nejznámějším tehdejším „honem na čarodějnice“ se však musíme vydat do Salemu a vrátit se do roku 1692, kdy ve zcela puritánském prostředí propuklo […]
Fenomén zvaný bilokace
Bilokace, tedy výskyt jedné osoby na dvou místech současně v jednom okamžiku, je velice zajímavý a doposud ne zcela uspokojivě vysvětlený jev, který navíc může mít též souvislost s takzvaným astrálním tělem nebo i s dvojníkem člověka… Antonín Paduánský Bilokace patří také k zázrakům, kterých byl údajně schopen portugalský františkán Antonín Paduánský (1195-1231). Katolická tradice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.