Domů     7 nejunikátnějších fontán na světě
7 nejunikátnějších fontán na světě
22.5.2017

Fontány bývají místy, u nichž básníci píší své poemy a skladatelé své symfonie. Ale pozor, taková fontána může být i pozoruhodným technickým dílem. Které z celého světa jsou ty nejzajímavější?

Buckinghamova fontána

Místo: Chicago, USA

Rok otevření: 1927

Čím je unikátní: Spojení historie a moderní doby

O tom, že už v meziválečném období se stavěly úchvatné fontány, které se s těmi současnými mohou v klidu srovnat, svědčí chicagská Buckinghamova fontána. Postavená je v neobarokním stylu a inspirací se jí stala fontána ve Versailles. Ovšem, o jejích technických parametrech se francouzským králům mohlo jen zdát.

V každou celou hodinu zahájí 133 trysek své dvacetiminutové představení. Každou minutu vytryskne do výšky objem vody, který by zaplnil dva námořní tankery, celkem by se do fontány vešlo 142 železničních cisteren naplněných tekutinou.

Voda dosáhne výšky 45 metrů. Byť je tato fontána více než 80 let stará, rozhodně jde s dobou. Důkazem toho je, že její čerpadla jsou poháněna počítačem od společnosti Honeywell.

Mozkem fontány se počítač stal v roce 1994, kdy proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která vyšla na téměř tři miliony dolarů.

Fontána Castle Square

Místo: Swansea, Velká Británie

Rok otevření: 1937

Čím je unikátní: Přezdívá se jí krvavá fontána

Když návštěvník přijede do velšského města Swansea v dubnu, květnu, červnu či v srpnu, vlastně si této fontány na první pohled ani nevšimne. Není na ní nic zajímavého ani zapamatovatelného.

Ovšem do našeho výčtu tento jediný zástupce Evropy přece jen patří. Legenda praví, že během korunovace českého krále Václava II. (1271 – 1305) teklo z kašen na pražském Ovocném a Uhelném Trhu víno.

To sice z fontány Castle Square neteče, ale během velšského svátku svatého Davida, což je něco na způsob oslav irského svatého Patrika, se voda ve fontáně zbarví.

Na rozdíl od svatého Patrika, který je vyveden v zelené barvě, svatý David vládne červeným odstínem. A to pěkně sytým, takže odtud pramení její přezdívka „krvavá fontána“.

Krev ale vodu ve fontáně nezbarvuje, onu barevnost má na svědomí obyčejný červený prášek, který je každý den doplňován. Pokud by kdokoliv chtěl vidět krvavou fontánu v akci, musí Wales navštívit mezi prvním a devátým březnem.

Fontána La Joute

Místo: Montreal, Kanada

Rok otevření: 1969

Čím je unikátní: Spojení dvou živlů

Montreal není jen město nejslavnějšího hokejového klubu Canadiens. I v tomto frankofonním městě lze najít spoustu jiných zajímavých věcí, fontány nevyjímaje. A pro fontánu La Joute je přívlastek zajímavý ještě slabým slovem.

Neobvyklé dílo v sobě spojuje umění i techniku. Jeho autorem je kanadský sochař Jean-Paul Riopelle (1923 – 2002). Fontána nejen stříká vodu, nýbrž dští i oheň.

Navíc je pod ní umístěno zařízení, které umožňuje sochám umístěným na kašně se pohybovat. Každou celou hodinu zahájí fontána svou pohybovou sekvenci, která trvá 32 minut.

V tu chvíli se z kulatého roštu obklopujícího centrální sousoší vyvalí dým, který postupně zahalí spodní část kašny. Nakonec z roštu vyšlehne nízký plamen, který fontánu obkrouží. Po sedmi minutách systém uvnitř kašny uzavře přívod plynu, a oheň se tak uhasí.

Podobné spojení ohně a vody lze najít i u fontán v Dubaji nebo v Las Vegas. V obou případech ovšem fontánám chybí moment pohybu.

Fontána krále Fahda

Místo: Džidda, Saúdská Arábie

Rok otevření: 1983

Čím je unikátní: Nejvyšší fontána na světě

A co takhle fontána, jejíž voda tryská nejvýše? Ta se nachází v Saúdské Arábii. Své jméno nese po saúdskoarabském králi Fahdovi (1921 – 2005), který ji městu Džidda věnoval. Voda z fontány tryská rychlostí 374 kilometrů za hodinu.

Nelze se tedy divit, že ještě ve výšce 312 metrů je pěkně mokro, voda dostříkne výše, než je střecha Eiffelovy věže v Paříži. V jednu chvíli se tak ve vzduchu může objevit až 18 tun vody. Kašna čerpá vodu z moře, kvůli čemuž musí každý den procházet inventurou.

V tryskách se totiž zachytává nesmírné množství usazenin. Vzhledem k obrovské námaze, jaké je fontána vystavena, jsou její útroby konstruovány z vysoce odolné nerezové oceli.

Trysky jsou vyrobeny z lehkých slitin, které vydrží tlak 42 atmosfér (tlakový hrnec, známý jako „papiňák“ vytvoří tlak zhruba 1 – 2 atmosféry). Součástí kašny je i pět set vysoce intenzivních reflektorů.

Fontána bohatství

Místo: Singapur

Rok otevření: 1995

Čím je unikátní: Nejrozlehlejší fontána na světě

V pořadí zemí podle hrubého domácího produktu na obyvatele patří Singapuru velice pěkné sedmé místo. Singapuřané si jsou svých úspěchů vědomi, a možná i proto v tomto městském státě vyrostla fontána s názvem Bohatství.

A tak je singapurská Fontána bohatství nejrozlehlejší na světě. Celkem zaujímá plochu hokejového hřiště určeného k mezinárodním zápasům.Konstrukce fontány je z bronzu a dosahuje výšky 14 metrů. Hlavní kruh podpírají čtyři nakloněné sloupy.

Jen samotná bronzová konstrukce váží 85 tun, což je o to pozoruhodnější, že fontána se nachází na střeše jedné z restaurací, odkud je výhled na centrální část města.

Bohatství a štěstí jsou ve východních kulturách často synonyma a totéž platí i pro tento vodotrysk. Voda dostříkne až do výše 30 m a vždy padá směrem dovnitř fontány.

V Singapuru platí rčení, že kdo chce potkat štěstí, musí fontánu obejít třikrát kolem s pravou rukou ponořenou do vody…

Hudební fontána Velká pagoda divoké husy

Místo: Xi´-an, Čína

Rok otevření: 2002

Čím je unikátní: Propojení se světly

Typicky čínský název Velká pagoda divoké husy patří šedesátimetrové buddhistické stavbě postavené již v sedmém století. Na prostranství před ní se nachází velká hudební fontána, která je velkým turistickým lákadlem pětimilionového města Xi´-an.

Právě ona hraje hlavní úlohu během nočních představení, která jsou doprovázena emotivní hudbou. Součástí fontány je i nejdelší světelné zábradlí na světě.

Kašna může tryskat celkem dvaadvaceti různými způsoby, záleží na hudbě, jakou doprovází, a na choreografii, která jí je přichystána.

Neodmyslitelnou součástí zdejších performancí je i světelná show, kdy každá s trysek svítí, ale během představení barvu svého světla mění. Vše řídí počítačové technologie, od povelů pro trysky, přes zmíněná světla až po nouzové zastavení fontány.

Duhový měsíční svit

Místo: Soul, Korejská republika

Rok otevření: 2009

Čím je unikátní: Nejdelší fontána na světě

Most a fontána v jednom? Proč ne. Přesně tuto kombinaci lze najít v jihokorejské metropoli Soulu. Most Banpo spojuje břehy nad řekou Han. V jeho konstrukci je zabudována fontána Duhový měsíční svit.

Díky své délce, která přesahuje jeden kilometr, si vysloužila i zápis v Guinessově knize rekordů.

Vodu získává fontána přímo z řeky Han, takže při stavbě zde odpadla konstrukce vodovodů. Během pouhých pěti minut Duhový měsíční svit vystříkne 190 tun vody, což odpovídá hmotnosti více než šesti námořních tankerů.

Získat takový výkon není jednoduché, proto fontánu pohání celkem 38 čerpadel a 9 380 trysek po obou stranách mostu. Voda pak tryská z výšky 20 metrů a dostříkne slušně daleko, ještě ve vzdálenosti 40 metrů od mostu je člověk zmáčený jako vodník.

Aby byl dojem z fontány opravdu nezapomenutelný, po obou stranách mostu ji osvětluje 10 000 LED světel. Za svou krátkou dobu existence se Duhový měsíční svit stal jednou z nejvyhledávanějších soulských atrakcí.

Foto: Wikipedia, Google, Fantastic Viewpoint, MakeMyTrip, Pinterest, Huffington Post, SunCity Paradise, Swansea Events
Související články
Věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Věda a technika
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Věda a technika
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet