Skip to content

Výběr nejzajímavějších poprav: Injekce, křeslo i popravčí četa

HLAVNI FOTO

Spáchali ohavné zločiny, které porota označila jako nelidské, zvrácené a zlé. A zaslouží si nejpřísnější trest. Trest smrti. Na nelítostné vrahy čeká smrtící injekce, křeslo či popravčí četa. Záleží na tom, kde svůj čin spáchali, i na tom, jaký způsob odejití ze světa si sami vyberou.

Smrtící injekce

1_Kelly Gissendaner ve výdejním okénku cely smrti.
Kelly Gissendaner.

ZLOČIN: Je pátek 7. února 1997 a v lese v okrese Gwinnett ve státě Georgie se Gregory Bruce Owen sklání nad tělem Douglase Gissendanera, kterého před chvíli brutálně ubodal. Po chvíli na místo přijíždí žena, která celý útok naplánovala. Douglasova manželka, 29letá Kelly Gissendanerová.

SOUD: Kelly se totiž chce manžela už dlouho zbavit a využije pro to svého milence Owena. Na milenecký pár se policisté zaměří jen pár dní po objevení těla. Krátce poté, co jsou zatčeni, jim státní zástupce nabídne jedinečnou dohodu. Když se přiznají, dostanou „pouze“ doživotní tresty.

TREST: Owen se rozhodne, že bude vypovídat. Gissendanerová ale vše popírá. Porota uzná dvojici vinnou. Owen podle dohody dostane doživotí, Gissendanerovou naopak čeká 17letý pobyt v cele smrti.

POPRAVA: Poprava první ženy v Georgii od roku 1945 je několikrát odložena. Dojde k ní až 30. září 2015. Když je Kelly odváděna z cely smrti, zpívá známý hymnus Amazing Grace. Do očí se jí derou slzy, když pronáší svá poslední slova. „Kdybych mohla, vzala bych to zpátky,“ pláče. Je usmrcena injekcí přesně ve 12:21.

Popravčí četa

Ronnie Lee Gardner byl postřelen po vraždě státního zástupce Michaela Burdella.
Ronnie Lee Gardner.

ZLOČIN: Pod vlivem kokainu přepadne 24letý Ronnie Lee Gardner 9. října 1984 restauraci Cheers Tavern v Salt Lake City. Při přepadení bez váhání střelí barmana Melvyna Otterstroma do hlavy. Nakonec ukradne méně než 100 dolarů. Policie ho dopadne za necelý tři týdny.

SOUD: Při převozu k soudu o necelý rok později se Gardner pokusí utéct. Kdosi mu propašuje zbraň. Při útěku ze soudní budovy je postřelen. Přesto se mu ještě podaří zastřelit státního zástupce Michaela Burdella. Před soudem je zadržen kordonem policistů.

TREST: Za první vraždu je Gardner odsouzen na doživotí. V případě druhé vraždy už rovnou dostane v roce 1985 trest smrti. Násilí se Gardner nezřekne ani za mřížemi. V roce 1994 nožem těžce zraní svého spoluvězně.

POPRAVA: Po sérii různých odvolání se v červnu 2010 Gardner konečně dočká vykonání rozsudku. Za způsob popravy si vybere popravčí četu. „Jsem přece mormon,“ odůvodňuje své rozhodnutí. Dne 18. června 2010 ve 12:15 je zastřelen pěti anonymně vybranými policejními důstojníky.

Elektrické křeslo

Daryl Holton.
Daryl Holton.

ZLOČIN: „Rodina by měla držet spolu,“ vysvětluje 36letý veterán z války v Perském zálivu Daryl Holton policistům v Shelbyville v Tennessee. Před necelou hodinou právě zastřelil své čtyři děti automatickou pistolí.

SOUD: Původně má Holton v plánu zastřelit svou bývalou manželku a pak i sebe, ale nakonec se raději vzdá policii. Soud je rychlejší, než by kdokoliv čekal. Holton odmítá cokoliv sdělit a bez mrknutí oka přijímá rozhodnutí poroty: trest smrti.

TREST: Během svého pobytu v cele smrti se Holton v podstatě stane amatérským právním expertem. Všechny možnosti přezkoumání svého případu ale odmítá. Vybírá si raději způsob popravy. Dá přednost elektrickému křeslu před smrtící injekcí.

POPRAVA: Když se ho 12. září 2007 dozorce ptá, zda má nějaká poslední slova, odpoví Holton podivně: „Jen dvě slova: Ano, mám.“ Den předtím odmítl poslední večeři a pojedl běžnou vězeňskou stravu. Krátce po poledni je popraven.

Foto: independent.co.uk, nbcnews.com, nydailynews.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Taťána Kovaříková představuje nový lookbook
iluxus.cz

Taťána Kovaříková...

Zcela výjimečné modely módní návrhářky Taťány...
Slavné tváře se zapojily do záchrany českých motýlů
iluxus.cz

Slavné tváře se zapojily do...

Střecha budovy Filadelfie na pražské Brumlovce se v...
Příběh lidského jazyka aneb kde se vzal dar verbální komunikace
21stoleti.cz

Příběh lidského jazyka aneb...

Zpupní Babylóňané se rozhodli, že postaví...
Jirka byl nejlepší muž mého života, tvrdí Kačenka
nasehvezdy.cz

Jirka byl nejlepší muž mého...

Seznámili se na konci osmdesátých let, KATEŘINA...
Hugo Haas – Bouřlivák s křehkou duší
nasehvezdy.cz

Hugo Haas – Bouřlivák s...

Jeho osud jako by předznamenala tragická...
Autonomní kamion od Tesly
21stoleti.cz

Autonomní kamion od Tesly

Prozatím jediný obrázek elektrického...
ŠAMPION ŠAMPIONŮ: Nejkrásnější designový šperk roku
epochalnisvet.cz

ŠAMPION ŠAMPIONŮ:...

Při příležitosti 34. hongkongské mezinárodní přehlídky...
V Egyptě byly objeveny 2000 let staré hrobky
21stoleti.cz

V Egyptě byly objeveny 2000...

Archeologové objevili na jihu Egypta...
Krvavá řež na Libici aneb jak se bojovalo o český trůn…
epochalnisvet.cz

Krvavá řež na Libici aneb jak...

Římský král a pozdější císař  Ota...
Světlo je přiznanou nadějí
rezidenceonline.cz

Světlo je přiznanou nadějí

Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Manon Lescaut,...
Kouzlo moderní ložnice
rezidenceonline.cz

Kouzlo moderní ložnice

Ložnice s koupelnou patří k těm místům, kde člověk nabírá...
Jak si lidé ochočili kočky?
epochalnisvet.cz

Jak si lidé ochočili kočky?

Miliony koček obšťastňují své majitele po celém...