Skip to content

5 bratrských dvojic, které dobyly svět!

Bratři-úvodní

„Ve dvou se to lépe táhne,“ říká známé přísloví. A sluší se dodat, že u nadaných sourozenců to evidentně platí dvojnásob.

Narodí se do stejné rodiny a jejich cesty se nerozdělí ani v dospělém věku. Oddaně si pomáhají, navzájem se doplňují a společnými silami dosáhnou světového věhlasu. Dokážou se také jeden pro druhého obětovat a zůstanou při sobě i v kritické chvíli. Podívejte se na pět nejslavnějších bratrských dvojic v dějinách!

1. Tiberius a Gaius Gracchové: Zemřou pro své přesvědčení!

Po násilné smrti bratří Gracchů jsou zabity rovněž asi 3000 lidí, kteří jsou podezřelí z podporování jejich reforem.
Po násilné smrti bratří Gracchů jsou zabity rovněž asi 3000 lidí, kteří jsou podezřelí z podporování jejich reforem.

„I divoká zvířata žijící v Itálii mají svá doupata a pelechy, ale lidé, bojující a umírající za Itálii, nemají kromě vzduchu a světla nic,“ vykřikuje charismatický řečník a davy římské chudiny mu poslušně naslouchají. Vzdělaní státníci z období starověkého Říma Tiberius (163–133 př. n. l.) a Gaius (154–121 př. n. l.) Gracchové se ve 2. století př. n. l. vypracují do vysokých politických funkcí tzv. tribunů lidu. Své životy zasvětí prosazování pozemkové reformy, na jejímž základě by byla půda velkých vlastníků přerozdělena mezi prosté obyvatelstvo. Díky tomu jsou považováni za praotce socialismu. Oba jsou však později za své kontroverzní názory zavražděni.

2. Cornelis a Johan de Wittové: Rozřežou je na kusy!

Zavraždění bratrů de Wittových je dnes pokládáno za jednu z nejsmutnějších kapitol nizozemských dějin.
Zavraždění bratrů de Wittových je dnes pokládáno za jednu z nejsmutnějších kapitol nizozemských dějin.

Nizozemsko zažívá ve druhé polovině 17. století svoji zlatou éru! Republika bohatne na výnosném zahraničním obchodu. Prudký rozkvět zaznamenává i holandská věda a umění. Výraznými představiteli této epochy jsou nerozluční sourozenci Cornelis (1623–1672) a Johan (1625–1672) de Wittové. Cornelis je už v 27 letech zvolen starostou velkého města Dordrechtu. Ještě dále to dotáhne Johan, který od roku 1653 zastává úřad tzv. velkého pensionáře, což byla tehdy nejvyšší politická funkce v Nizozemsku. Bratři zanechají významný otisk na poli politiky, matematiky a ekonomie. Vyznamenají se též coby stateční vojáci, když se aktivně zúčastní války s Anglií. V roce 1672 se de Wittové stanou obětí vykonstruovaného spiknutí. Jsou uvězněni a posléze brutálně zlynčováni zfanatizovaným davem!

3. Jacob a Wilhelm Grimmové: Založí novou vědu!

Grimmové jsou velkými milovníky germánské mytologie a rozhodnou se ji proto podrobit seriózní vědecké práci.
Grimmové jsou velkými milovníky germánské mytologie a rozhodnou se ji proto podrobit seriózní vědecké práci.

V západních zemích snad nenajdete jediného člověka, jenž by se nikdy nesetkal s pohádkami bratří Jacoba (1785–1863) a Wilhelma (1786–1859) Grimmových. Původně dva přední němečtí lingvisté se věnují sbírání a sepisování lidových příběhů, písní a legend, čímž zásadním způsobem ovlivní podobu moderní dětské literatury. Právě z jejich per pocházejí nejznámější verze Sněhurky, Popelky nebo Červené karkulky. Zároveň tak položí základy nové vědní disciplíně – folkloristice. Přestože jsou oba vybaveni nadprůměrným talentem, jen těžko by jeden bez druhého dosáhli tak ohromujících úspěchů. Zatímco starší Jacob je geniálním jazykovým odborníkem a má na starosti zejména úpravu gramatiky, mladší Wilhelm je nadanější po umělecké stránce a řadě přejatých příběhů dodá laskavější a poetičtější nádech. Roku 1841 se Grimmové stanou profesory na univerzitě v Berlíně a následujících 13 let věnují práci na tvorbě rozsáhlého německého výkladového slovníku.

4. Auguste a Louis Lumièrové: Podcení svůj vynález!

Francouzští vynálezci podniknou v roce 1896 masivní turné, během kterého předvádějí svůj výtvor v Bruselu, Londýně, New Yorku či Bombaji.
Francouzští vynálezci podniknou v roce 1896 masivní turné, během kterého předvádějí svůj výtvor v Bruselu, Londýně, New Yorku či Bombaji.

Ve společenském sále pařížské hotelové kavárny se vrtí na židlích 33 nedočkavých diváků. Je 28. prosince roku 1895 a francouzští vynálezci Auguste (1862–1954) a Louis (1864–1948) Lumièrové se zrovna chystají uskutečnit první filmovou projekci na světě! Přestože na vývoji pohyblivých obrázků ve stejné době pracují i jiní vědci, největší zásluhu na zpopularizování nového média lze bez debat připsat právě těmto dvěma podnikavým bratrům. Auguste s Louisem se navzájem úžasně doplňují. Mladší Louis je vynikající inženýr a starší Auguste zase skvělý manažer, co dokáže Louisovy výtvory dobře prodat. Společně si v únoru 1895 nechají patentovat filmovou kameru. Několik měsíců na to pak představí široké veřejnosti svých 10 krátkých snímků, které jsou považovány za nejstarší filmy historie. „Kino je vynález bez budoucnosti,“ tvrdí přesto na sklonku 19. století průkopníci světové kinematografie. Kdyby jen věděli, jak šeredně se mýlí.

5. Wilbur a Orville Wrightové: Muži, co dali člověku křídla!

Než se vrhnou na výzkum v oblasti letectví, jsou bratři Wrightové nadšenými cyklisty.
Než se vrhnou na výzkum v oblasti letectví, jsou bratři Wrightové nadšenými cyklisty.

„Teď, anebo nikdy!“ usměje se Američan Orville Wright (1871–1948) a rozjede se na prapodivném přístroji proti větru. Jeho bratr Wilbur (1867–1912) běží vedle něj a přidržuje letoun za křídlo, aby se nepřevážil. Náhle sourozenci ucítí slabé škubnutí a stroj se nemotorně odlepí od země! Vynálezci z amerického Ohia provedou 17. prosince roku 1903 úplně první zaznamenaný let na letadle těžším než vzduch v dějinách. Mimořádně tak přispějí k rozvoji světového letectví. Mladší zástupce ze sourozenecké dvojice Orville tehdy za 12 sekund překoná vzdálenost 36,5 metru! Naprosto stejný podíl na historické události má ovšem i jeho bratr Wilbur, jelikož oba muži spolu na všech vynálezech po celý život úzce spolupracují.

Foto: www.wikipedia.com www.strikefighterconsultinginc.com www.returnogkings.com www.imgkid.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skutečný horor: Čí jekot se rozléhá v nejstrašidelnějších lesích v Británii?
epochalnisvet.cz

Skutečný horor: Čí jekot se...

Turista si vpodvečer povídá s vesničany u ohně. Vtom se z blízkého...
Suchem v lesích nejvíce trpí smrky
21stoleti.cz

Suchem v lesích nejvíce...

Sucho je problematikou, která se v poslední době objevuje...
Opulence ve stylu art deco
iluxus.cz

Opulence ve stylu art deco

Pokud bychom měli možnost se do nějakého...
Jitka Asterová: Propadá panice kvůli svému věku
nasehvezdy.cz

Jitka Asterová: Propadá panice...

Herečka a moderátorka Jitka Asterová (57) v posledních...
Světlo je přiznanou nadějí
rezidenceonline.cz

Světlo je přiznanou nadějí

Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Manon Lescaut,...
Vědci popsali unikátní evoluční mechanismus
21stoleti.cz

Vědci popsali unikátní...

Tým českého vědce Petra Svobody...
Ladislav Potměšil zůstane invalidou?
nasehvezdy.cz

Ladislav Potměšil zůstane...

Před třičtvrtě rokem absolvoval oblíbený herec...
Záhada Piltdownského člověka konečně vyřešena!
epochalnisvet.cz

Záhada Piltdownského člověka...

O městečku Piltdown v jihovýchodní Anglii...
Šperky s puncem výjimečnosti
iluxus.cz

Šperky s puncem výjimečnosti

Hledáte-li osobité šperky vytvářené s radostí a láskou,...
Počet obětí sovětského vpádu do Československa byl vyšší
21stoleti.cz

Počet obětí sovětského vpádu do...

Čeští historici Prokop Tomek a Ivo Pejčoch...
Kouzlo moderní ložnice
rezidenceonline.cz

Kouzlo moderní ložnice

Ložnice s koupelnou patří k těm místům, kde člověk nabírá...
Nejslavnější akrobatické kousky, nad nimiž tuhne v žilách krev
epochalnisvet.cz

Nejslavnější akrobatické...

Absolutně postrádají pud sebezáchovy. Na...